1

Téma: autorská práva

Něco pro naše Judry:
Dostal jsem zakázku na vyřezání překližkových žeber a dílů na rybářskou loď Naxos s tím, že to sám namaluji podle plánů aby to bylo použitelné v programu,který  pracuje na CNC fréze.Za namalování jsem si zaúčtoval   finanční částku,kterou jsem započítal do celkové pracovní operace.Zajímalo by mně ,jestli to co jsem si uložil do PC mohu používat a dále vyřezávat tyto žebra a prodávat je.Pokud by si to zákazník namaloval a dodal sám je mi jasné ,že tak né,ale co když to nechám namalovat a nebo to namaluji sám?

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: autorská práva

ještě když jsem dělal pro němce bylo samozřejmé že věci které jsem si nechal zaplatit od nich tak se dále nepoužívaly pro nikoho jiného.
Dělám to tak pořád i bez němců a pokud bych chtěl používat něco i pro svou produkci dohodnu se předem se zadavatelem že vývojové práce nebudu ůčtovat.
Nevím zda je to podle zákona , ale podle etiky ano.(i přes ten náš kapitáááálizmus)

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

P. S. za kolik budou ta žebra????;)
naxos je hezká loď ,
a vubec jestlipak měl zadavatel práva na použití plánů předpokládám , že šlo o plány MODELÁŘ

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Jsi trošku mimo Petře,když si koupíš plán a necháš si podle toho plánu udělat věc,neznamená to ,že potřebuješ práva,nebo svolení.Nechtěl jsem slyšet názor všech ,zajímal mně právní názor  s tím, že to bude zajímat více lidí.Jde mito to,abych se nedostal do zbytečných komplikací.měl jsem s Nexem menší spor, ikdyž se nejednalo  o porušení práv.Spíš z toho mám dodnes špatný pocit.Cenu za žebra umístím na mém webu  až se dohodnu s tím člověkem a spočítám kolik za ně.Rozhodně to bude velice příznivá cena.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Pokud to správně chápu, Pepa dostal zakázku od někoho, kdo chce stavět jednotlivý model, a protože je to pro něj zřejmě schůdnější, zadal si u Pepy překreslení žeber a jejich výrobu na 3D frézce. To je v pořádku, pokud by to bylo dělané pro toho jednoho zákazníka. Plán, který je běžně v prodeji, má sloužit ke stavbě modelu tomu, kdo si plán koupí. Je lhostejné, jestli si ke stavbě vyrobí všechny komponenty sám, nebo si je nechá udělat individuálně na zakázku. Něco jiného je ovšem používání téhož plánu k výrobě modelů nebo jejich součástí v širším měřítku jako forma podnikání. Tedy jakmile Pepa  překreslí žebra z plánu, vyřeže je na frézce a odvede  zakázku pro individuálního zákazníka, neměl by týž nákres používat v rámci svého podnikání pro výrobu žeber ve větším měřítku, případně dokonce rozjet výrobu stavebnice modelu.
K takovému použití by už měl mít souhlas vlastníka autorských práv ke zmíněnému plánu. Může to být buď ten kdo plánek kreslil, nebo jeho vydavatel, podle toho, jak se o autorských právech dohodli.  Neměl by patrně  být problém se s ním dohodnout na nějakém svolení k použití autorského díla  takovému účelu, o jakém Pepa uvažuje. Nicméně bez takového svolení by další výrobu realizovat neměl.

JUDr. Karel Sochor koncem února 2019 zemřel.
Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

nechci rejpat ,jen jsem napsal svůj názor i když neprávnický , leč lety mé profesionální modelařiny ověřený, ale mimo jsem nebyl protože jsem měl na mysli totéž co píše karaso. O jednotlivci tu řeč nebyla(alespoň myslím Pepo protože na web bys to asi neumisťoval , kdybys to nechtěl nabízet jako prodejné sady) , ale o možnosti ta žebra vyrábět...
I mě by se sada hodila , jen není třeba v začátku si někde naběhnout a tím myslím tebe a ten plán a jeho autora-i když nevím kdo to je a jak by se k tomu stavěl.pokud by to byla sv..... kapitalizmem odchovaná, nechal by tě ta žebra tak rok vyrábět a prodávat a pak tě dodatečně skásnul  a myslím že o dost penízků.
Neber to rosím jako rejpání do tebe , jen varuju do jisté míry ze skušenosti ....!!!!

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

No beru to jako radu,jenže hledej autora plánu.Koupil jsem plánek z admiralshopu a pochybuju ,že oni mají autorská práva jelikož plánek vyšel v řadě Modelář.Nicméně se zkusím ještě někde poradit jelikož si myslím,že by zakázek bylo dost.V každém případě děkuji za rady.

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

jo to je problém , ale aby si majitel práv pak nenašel tebe , na to bývají důslední....;)

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

jinak zamlouvám si sadu

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Jestli mě paměť neklame, tak plán na Naxose vyšel nedávno v reedici v RC revue. Takže asi od Modeláře ta práva odkoupili.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

11

Pepo, na plánku by mělo být uvedeno, kdo má autorská práva. Jméno a u něho značka C v kroužku...  Admiral shop je pouze distributor,  o autorských právech u nich nemůže být řeč. Je pravda, že ten plánek vyšel v řadě Modelář dost dávno. Jinak pokud jde o autorské dílo, je předmětem ochrany autorské právo po dobu života autora a 70 roků po jeho smrti, a to ze zákona. Podle autorského zákona ( zákon č. 121/2000 Sb.
o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů ) by takové ochrany měl požívat i publikovaný plánek. Nic na tom nemění, jestli jde o plánek plavidla vymyšleného nebo existujícího v historii. Zhotovení plánku pro modelářské účely je pouze jiným využitím existujícího autorského práva, tj. práva původního konstruktéra skutečné lodi.  I když stavební plánek k modelářským účelům je specifická forma díla ( jak jsem psal výše, ten, kdo si ho zakoupí k modelářským účelům, může z něho samozřejmě pro účel stavby modelu dělat kopie, kopírovat jeho části, překreslovat je ve změněném měřítku atd. , ale sám pro sebe ) pak využívání téhož plánku k podnikatelským účelům formou výroby stavebních dílů   je podle mého už nad rámec práv individuálního modeláře. Domnívám se ale, že by nebylo nic proti ničemu distribuovat oficiálně vydaný plánek, tj. zakoupit větší množství původně vydaných plánků a prodávat je, a přidávat k nim za příplatek pro každého zákazníka vyrobené díly, protože tady už o porušování autorských práv nejde. Plánek není nad rámec ochrany autorských práv kopírován či překreslován, a výroba dílů pro modeláře podle něj, které jsou dodávány společně s plánkem, je  vlastně už částečná realizace práv každého, kdo si originál plánku koupí. V takovém případě by nešlo o žádný zásah do práv autora. Jinak ovšem předpokládám, že máš živnostenský list na výrobu a prodej dílů pro modely, a v tom patrně i oprávnění na nákup a prodej existujících oficiálně vydaných plánků a výkresů. Nicméně, jak se zmiňuje DDG 51, zhotovení výkresů téhož modelu v jiném měřítku ( pokud nepůjde o pouhé překreslení nebo překopírování, ale například jestliže dojde ke změnám oproti původnímu plánku ) by mohlo být už považováno za zhotovení nového autorského díla. To by mohlo být splněno například tehdy, když podle zjednodušeného plánku v malém měřítku vznikne plánek, sice vycházející z původního malého, ale větší a disponující větším množstvím detailů, nebo naopak oproti původnímu podrobnému vzoru silně zjednodušený. Tak si to přeber.

Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Karle, tady je ještě jedna otázka práv a myslím že ta původní.

- když si nechám u někoho vyřezat na frézce něco (žebra, kýl,....) podle mnou dodaných plánů je třeba pro řezání vytvořit program. A otázka zní - je ten program mým vlastnictvím, tedy s vyřezanými žebry bych měl dostat i data pro frézku a potažmo výrobce by ten program neměl používat pro výrobu stejných žeber pro někoho jiného, byť by ten měl i stejný plán,  anebo program zůstává vlastnictvím autora - výrobce a de facto může žebra řezat ve velkém protože je vyrábí podle svého "autorského díla" a nikoliv podle plánu který je chráněn?

- v podstatě se to týká i forem, odlitků...

- ptám se proto, že podobný problém řešíme i pracovně - vytváříme řídicí software na zakázku a stává se, že si zákazník nechá udělat jednu mašinu s SW pak nakopíruje na další zařízení, anebo z dodaného SW si vykopíruje části, které si použije ve svých programech....

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

sice nejsem karel ale :-)
to se řídí smlouvou o dílo případně licenční smlouvou kde definuješ za jakých podmínek to muže používat.

mužu ti poslat draft takové smlouvy.

14

to SH

se software je to jinak, zde platí mezinárodní úmluvy téměř celosvětově a to co popisiješ je špatně - SW je buď licence na stroj nebo multilicence a pak je dáno na kolik strojů - to musí řešit smlouva nebo licenční ujednání jinak to nejde

autorským dílem není outlines převedená do G kódu když to tak řeknu
ten "program" vznikl na licencovaném sw a jsi jeho autorem to znamená že bez tvého souhlasu ho nesmí nikdo jiný použít  v záhlaví je tvé jméno a tak
jenže kdokoli jiný na stejném sw si může udělat to samé a pak je také autorem

pokud Ti ale někdo zaplatí i zhotovení outlines pak máš smůlu je to jeho a dost já sám mám spoustu takových souborů tam kde chodím pálit a jsou to mé soubory podle kterých se dělá jen pro mne a běda bude li to jinak na to je smlouva co to řeší

přirovnal bych to k tisku obrazu jsi sice autorem zpracování a přípravy tisku ale platíš autorovi obrazu za každou reprodukci a musíš mít jeho souhlas

pokud bude souhlas majitele autorských práv tak pak můžeš pálit o sto šest a nabízet to jako výrobek či službu pokud ne tak vždy je to individuální smluva o dílo kde z dodaných podkladů /plánek z modeláře/ vyrobíš co je žádáno a pak se podle mne s autorstvím trápit nemusíš

jde o formu

tedy nabídka typu nabízím žebta dle plánku z modeláře je na hraně či za ní ale nabídka typu z vašich dodaných plánků vyrobíme díly a delali jsme už to a to je dle mne před hranou zváště je li k tomu individuální smlouva o dílo

autorským dílem je když z obecných podkladů a fotek udělám plánek i s žebry a zde se rozlišuje autorství tedy kdo to nakreslil a kdo je vlastníkem autorských práv / licence / tedy kdo může provádět distribuci a to bývá buď sám autor nebo prodá práva někomu jinému

jinak karaso to popsal přesně

Lubor Chytil

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

No podle toho co mi tady přátelé píšete budu muset asi zabalit svoji živnost a doporučuji to všem,kteří prodávají stavebnice ,trupy a drobné detaily podle nějakých plánů a jsem si jist,že   rozhodně nebudou autory.  Většina mého sortimantu je podle nějakých plánů.Snad čtyři ,či pět formem mám ze svýho.Napadá mně jediná myšlenka z toho co zde zaznělo.Nebudu psát,že účtuji za převedení do řídícího programu a vyčíslím vše jako vyfrézování dílů.

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Pepa Darvaš napsal:

No podle toho co mi tady přátelé píšete budu muset asi zabalit svoji živnost a doporučuji to všem,kteří prodávají stavebnice ,trupy a drobné detaily podle nějakých plánů a jsem si jist,že   rozhodně nebudou autory.  Většina mého sortimantu je podle nějakých plánů.Snad čtyři ,či pět formem mám ze svýho.Napadá mně jediná myšlenka z toho co zde zaznělo.Nebudu psát,že účtuji za převedení do řídícího programu a vyčíslím vše jako vyfrézování dílů.

Zdar Pepo
já bych to neviděl tak černě,většina plánů které kolují mezi lidmi byla původně vytvořena bezúplatně a autoři dostali zaplaceno pouze za jejich uveřejnění a další rozmnožování.Tím bych viděl na majitele práv vydavatele časopisů.Ovšem!!!!!! pokud plán jakkoliv upravíš a ev. překreslíš např. do CAD a po té vyřízneš na CNC nemělo by to být na závadu nikomu,pokud ovšem přímo na plánu není značka Copyright(což bych se divil) nebo výslovný zákaz úprav a kopírování bez svolení autora(třeba jak je to na mém).Přesto někteří zdejší modelmani plán okopírovali a poskytli dále (i když zdarma) již jsou trestně postižitelní.

P.S. pro pořádek - ty muj souhlas k výrobě máš myslím i písemně takže klidně spi

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Snek napsal:

Panove nechci rejpat, ale jak to tady ctu, tak asi nikdy nikomu nenecham nic vyrezat na CNC pokud budu chtit mit neotrely model. Predstava ze si dam praci s shanenim podkladu, vynalozim financni castku za zpracovani CNC podkladu a necham vyrezat na CNC dily a pak objevim z mnou zaplacenych dat vyrobene dalsi lode ....

Takze diky za osvetu jak funguje CNC svet. Priste pizlam doma pilkou sad

Je to velmi jednoduché ošetřit když ve smlouvě o dílo uvedeš nesouhlas s další výrobou.V případě že to necháváš dělat za "flašku" tak je to ovšem jiná,pak tě nic nechrání a dotyčnému nic nesvazuje ruce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Snek napsal:

...

Nezjednodušuj a zkuste kouknout jinam - k autíčkářům, letadýlkářům. Ti běžně dělají na CNC ať už z lamina nebo trupy z polystyrenu a výsledkem je zlevnění výroby a jistá masovost příslušných disciplín, kterou já beru jako plus.

Osobně mám doma taky CNCéčko a nevidím v tom problém. Počítačový návrh ohromně zjednodušuje a zpřesňuje práci, šetří materiál a opakovatelnost chápu jako pozitivum - viz např. utopená kabina - prostě vyříznu identickou kopii.
Náhodou jsem zrovna četl o novém Občanském zákoníku, konkrétně, jakou váhu má mít dohoda a dané slovo. Takže pokud se s někým domluvím, že mu něco nakreslím a vyrobím a nebudu šířit dál, je to jasné.

Když budu dělat celý model podle sady cizích výkresů, tak je přinejmenším slušnost kontaktovat jejich autora, na druhou stranu, jestliže já teď valím kladky ve velkém podle náčrtků z Mondfelda, tak jsem se ho rozhodně neptal. smile

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

to Pepa

vubec jsi to nepochopil přečti si příspěvky pozorně
podnikej dál
já když nevím jdu za někým kdo tomu rozumí - právník v patentové kanceláři

prostě to k podnikání patří budeš překvapen co se dozvíš a není to ani tak drahé
na DF mám pocit odpověď nenajdeš

důležitý je  Copyright

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Snek napsal:

Panove nechci rejpat, ale jak to tady ctu, tak asi nikdy nikomu nenecham nic vyrezat na CNC pokud budu chtit mit neotrely model. Predstava ze si dam praci s shanenim podkladu, vynalozim financni castku za zpracovani CNC podkladu a necham vyrezat na CNC dily a pak objevim z mnou zaplacenych dat vyrobene dalsi lode ....

Myslím sneku,že jsi přehlédl moji větu v záhlaví, kde píši"Když dostanu data upravená zákazníkem do řídícího programu,je jasné,že to dále šířit nebudu"Jedná se mi to, že když si to namaluji sám i když to ten zákazník bude platit ,zda to mohu dále šířit.V žádném případě bych nechtěl aby se zde osočovali a všelijak napadali výrobci na CNC kvůli jedné nepochopené větě.Takže bych uvítal kdyby se snek nad tím co napsal zamyslel.Kdybych chtěl dělat ,co tady píše ,nikoho bych se neptal.

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Pepa Darvaš napsal:
Snek napsal:

Myslím sneku,že jsi přehlédl moji větu v záhlaví, kde píši"Když dostanu data upravená zákazníkem do řídícího programu,je jasné,že to dále šířit nebudu"Jedná se mi to, že když si to namaluji sám i když to ten zákazník bude platit ,zda to mohu dále šířit.V žádném případě bych nechtěl aby se zde osočovali a všelijak napadali výrobci na CNC kvůli jedné nepochopené větě.Takže bych uvítal kdyby se snek nad tím co napsal zamyslel.Kdybych chtěl dělat ,co tady píše ,nikoho bych se neptal.

Pepo, když Ti zákazník zaplatí JEN ŘEZÁNÍ, a tvorba programu jdek tvé tíži,tak máš pravdu, pokud mu vyúčtuješ i přípravu programu, tak alespoň z mého pohledu je to minimálně neetické.
A taky si myslím, že default hodnota by mělo být "data dál nepoužívám". Pokud je chci používat, musím se na to zákazníka VÝSLOVNĚ zeptat. Pokud svolí, není co řešit, pokud nesvolí tak taky. A ubudou tahanice, osočování, blbá nálada. Ale jak píšu,je to jen MUJ pohled na věc a slušnost, jestli má oporu v zákoně naprosto netuším.

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Pepo, vytvoření počítačového programu pro řezání je rovněž autorské dílo, které je chráněné ve prospěch toho, kdo je vytvořil. Jak bylo řečeno výše, je otázka, jestli zákazník zaplatí vytvoření toho programu, a pak by se tím i program stával jeho vlastnictvím a bez jeho souhlasu neměl dál používat. Samozřejmě také je ve hře otázka podkladů pro ten počítačový program. Pokud někdo vyrábí třeba kladky, jejichž tvar a konstrukci "okoukl" ve veřejně dostupných materiálech, třeba v tom Mondfeldtovi, tak nedělá nic co by porušovalo zákon, nemluvě o tom, že nákresy těchže  byly v historii publikované dávno před Mondfeldtem, ale jestli někdo výslovně používá plánek, nakreslený a vydaný soudobým autorem,  jehož se přesně drží co do rozměrů, je to užití cizího autorského díla.  Takže nebude nic proti ničemu, když si pro výrobu uděláš program pro řezání třeba v jiném měřítku, než původní plán, a třeba s více detaily, a budeš účtovat  výrobu, přičemž náklady na vytvoření programu  "rozpustíš" do ceny vyráběných součástí.

Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu