26

Re: Stavba Springera - razor

Nevím, jestli je to ten samý bokorys, jaký máte vy. Nemohli byste mi ho prosím poslat nebo dát odkaz? Děkuji

Share

Palec nahoru Palec dolu

27

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/page.php?id=9
Dole je i bokorys. K přenesení můžeš použít třeba "úhlový papír" = kopírák (k dostání v papírnictví).

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

28

Myslím, že když to pořádně prolakuješ ,tak to chvíli vydrží.

Share

Palec nahoru Palec dolu

29

Hoy... přemýšlím jak ti pomoci.. padla zde spousta otázek, a nevím kde nejdřív začít mám k dispozici několik desítek fotek tří staveb springerů od jednoduché verze přes historický parník až k moderní lodi ,kde už mám i upravené bočnice... pokud máš nadále zájem doporučoval bych konkrétnější dotaz a já se ti to pokusím ukázat na sérii fotografií s malým popisem proč jsem já tak postupoval.
Add. poslední dotaz - získáním pevného  bokorysu (šablony) jsem postupoval následně 1) tisk (x-krát uváděného odkazu) je na dvě stránky, ten slepit 2) překreslení na pauzovací papír a tvar vystřihnout  3) po přiložení  vyříznout (vystřihnout) z plastové podložky pro školáky (určené pro práce s plastelínou atd, formát A3, vyjde ti to na úhlopříčku) 4)  překontrolovat rozměry lol
osobně všechny lodě stavím dřevěné (nejčastěji kombinace 5 mm břízové a 1,5 mm letecké překližky) VŽDY vše NEJMÉNĚ  2 x  laminuji (nejčastěji kombinuji skelnou tkaninu 350 a 80 gramáže) Vnitřní část trupu  vylívám  laminovací hmotou (už bez tkaniny), ale dobrou zkušenost mám i s vodním lakem. Proces laminování či lakování bych, ale doporučil až po důkladném promyšlení a navržení všech zpevňovacích vzpěr, příček pro lože motoru, ukotvení úvazníků atd.  dodatečně se toto velmi špatně vlepuje  a snižuje se kvalita pevnosti...  (pokud se stane ,že voda si najde cestu ke dřevu a bude na něj dlouhodobě působit  pak  se odseparuje od samotných laminovacích hmot) .

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/ … 333148.jpg

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/ … 333085.jpg

Cabadaj 10. října 2015 zemřel. Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

30

Ahoj jinak můžeš začít listovat wink inspirace je tam dost:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=522762

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

31

Díky za rady. Asi to nejdřív prolakuju, a možná časem budu donucen k laminaci. Teď konkrétnější dotazy.
1. Je lepší udělat dno trupu z plátu balzy a nebo z lišt?
2. Palubu nejspíš přilepit, a proto jak utěsnit "díry" v palubě pod nástavbou? Jak připevnit nástavbu, aby se dala sundavat?
3. Jaký by byl nejlepší pohon za předpokladu, že loď bude sloužit rekreaci a max. k domácímu tahání?-Přemýšlel jsem o SPEED 400+převodovka 3:1, 2,33:1.
4. Jaký akumulátor?

Děkuji

Share

Palec nahoru Palec dolu

32

2. zevnitř trupu nalepit dokola lišty, na ně palubu "položíš", malé spáry vytmelíš.
Pro nástavbu vyřízneš v palubě obdélníkový otvor. Kolem něj z horní strany nalepíš opět lišty nebo lamino na svislo. Nástavba nasunutá natěsno na tomto obdélníku drží třením.

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

33

Díky

Share

Palec nahoru Palec dolu

34

lustigm napsal:

Díky za rady. Asi to nejdřív prolakuju, a možná časem budu donucen k laminaci. Teď konkrétnější dotazy.
1. Je lepší udělat dno trupu z plátu balzy a nebo z lišt?
2. Palubu nejspíš přilepit, a proto jak utěsnit "díry" v palubě pod nástavbou? Jak připevnit nástavbu, aby se dala sundavat?
3. Jaký by byl nejlepší pohon za předpokladu, že loď bude sloužit rekreaci a max. k domácímu tahání?-Přemýšlel jsem o SPEED 400+převodovka 3:1, 2,33:1.
4. Jaký akumulátor?

Děkuji

Ahoj
1.Dno podle toho co očekáváš,pokud budeš laminovat stačí balsa (za laminování se přimlouvám pokud jsi ještě nelaminoval máš jedinečnou příležitost zjistit jak to jde .Tvary springoše jsou na naučení velice jednoduché)
2.Jak psal Radek (kartonist) .Já mám navíc nastavby chyceny očko-háček-gumička-očko.
3.Jak jsi napsal 400+převodovka.(je více méně jedno jestli první nebo druhá varianta)
4.pokud chceš jezdit dlouho tak Pb 6V/4,5Ah (já mám 2x) nebo jakákoliv akupaky
Jinak prostuduj vlákno je zde popsáno několik springošů.Stavbě zdar Milan wink

Share

Palec nahoru Palec dolu

35

Nevím jest-li to bude nejšťastnější krok prvně prolakovat dřevo a následně později jej laminovat, tady bude hodně záležet na druhu laku a volby materiálu při laminování, látky se taky nemusí vzájemně spojit. Je to tvá volba. Osobně bych ze zkušenosti při TT vždy laminoval, vím jak rychle  budeš sbírat šrámy a obnažené dřevo ve vodě… to je jeho záhuba.
Dotazy:
1)  Šetři balzu na nástavby nebo na letadla, na dno trupu klidně použij masivnější či těžší materiál, bude to jenom ku prospěchu věci. U prvního springera jsem volil příčné plaňkování u dalších už 1,5mm leteckou překližku. Oba způsoby jsou možné, vyber si podle dostupnosti a tvého získání materiálu. Pro jednoduchost a snadnější práci já dnes volím zmíněnou leteckou překližku.
2) Palubu jsem doposud dělal z topolové 3mm překližky, ale i na tuto laminuji jednu vrstvu tkaniny (80 gramáž).
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/ … 395172.jpg

Tvar pochopitelně vyřezat  co nejpřesnější a aby jsi nemusel zbytečně tmelit či  zalévat lepidlem. Pokud „dírou“ myslíš otvor do podpalubí, tak tento musíš opatřit tzv. límcem, čím vyšší tím menší předpoklad vnikání vody do lodi…  (není to až tak přesné, je více způsobů utěsnění)  zvol si výšku límce podle nástavby (např. zda tam budeš mít a v jaké výši průhledná okna atd.). Jak uvedl Radek, nástavba se vyrábí tak, aby přesně dosedla na límec.
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/ … 395240.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/ … 395302.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/ … 395364.jpg
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/ … 395425.jpg

3) Volba pohonu čtyřstovky s převodovkou je osvědčená a plně ti ji doporučuji, osobně u springerů používám motory 400, 600 a Johnson, ale vždy s převodovkou. Časem jsem  pochopil, že i springer umí jezdit svižně, ale pro jeho tvar přídě a trupu nikdy z něj rychlostní člun nebude. Od určitého výkonu už se jen zvedá příďová vlna, ale už se nezvýší  rychlost. Proto ti doporučuji i na úkor hlučnosti: zpřevoduj  motor lodi raději do síly, nikoliv rychlosti. Já  dnes volím středněotáčkové  motory s co nejmenším odběrem proudu. POZOR  vše co jsem uvedl (bod 3) je jen polovina pravdy, protože neuvádíme jaký budeš mít šroub, od toho se odvíjí právě volba otáček, poměr převodovky popř. způsob chlazení atd.
4) Jaký akumulátor ? Co člověk, to jiná zkušenost a jiná rada.  Vše má své pro a vše má své proti. Pokud se mě zeptáš, co používám, odpovím ti, že  NiCd 1900mAh a 4000 mAh. Výdrž baterií je rozdílná při zátěži či jen u samotné lodi tj. sca  od 20 – 40 minut.

Cabadaj 10. října 2015 zemřel. Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

36

Díky moc za rady. Teď vypadá stavba mnohem jednodušeji. Ještě jeden dotaz: Když použiji motor SPEED 400 a převodovku 3:1, jaký regulátor byste doporučili? S převodovkou nemám zkušenosti, bez ní bych tam dal regl. 20.

Share

Palec nahoru Palec dolu

37

ahoj
pokud budeš kupovat Dsys tak vem 30A finanční rozdíl není velký a máš alespoň nějakou rezervu wink

Share

Palec nahoru Palec dolu

38

Fajn. Už jsem je našel v internetovém obchodě, ale o tom, že by se daly připojit na Pb není ani zmínka.

Share

Palec nahoru Palec dolu

39

Dají a bez problémů wink

Share

Palec nahoru Palec dolu

40

Kdyz to tady ctu tak bych se rad zeptal na dve veci:

1) Kdyz laminuju tak odpada to napousteni dreva lakem?
2) Zvenku muzu olaminovat a zevnitr pockat az udelam vnitrek?

Share

Palec nahoru Palec dolu

41

Pokud laminuješ jen zvenku tak musíš trup zevnitř stejně napustit... at máš trup sebelépe utěsněný tak se tam voda stejně dostane.

Většinou se to dělá tak, že se zvenku olaminuje a zevnitř (před osazením výbavou) vytře epoxem, někdo dává i zevnitř jednu vrstvu lamina, ale to záleži na typu dřeva co použiješ, pokud to je balsa tak bych dal tkaninu i zevnitř.

http://unios.cmkos.cz/pics/smile.gif
NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

42

ivvo napsal:

Pokud laminuješ jen zvenku tak musíš trup zevnitř stejně napustit... at máš trup sebelépe utěsněný tak se tam voda stejně dostane.

Většinou se to dělá tak, že se zvenku olaminuje a zevnitř (před osazením výbavou) vytře epoxem, někdo dává i zevnitř jednu vrstvu lamina, ale to záleži na typu dřeva co použiješ, pokud to je balsa tak bych dal tkaninu i zevnitř.

Ok. Ale me jde o to ze budu mit brzo trup hotovy a ze bych to olaminoval zvenku ale vnitrek ze bych olaminoval pozdeji az bude hotovy... osazeni loze serva, motoru a takove srandy... Vlastne jde o casouvou posloupnost jednotlivych procesu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

43

ta laminace zevnitř je pro zpevnění trupu a "impregnaci" dřeva... až tam budeš mít lože serva a motoru a další "vychytávky" tak se to bude laminovat docela špatně (samý záhyb). Ale pokud ti to tak vyhovuje tak to není nic proti ničemu...

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu

44

ivvo napsal:

ta laminace zevnitř je pro zpevnění trupu a "impregnaci" dřeva... až tam budeš mít lože serva a motoru a další "vychytávky" tak se to bude laminovat docela špatně (samý záhyb). Ale pokud ti to tak vyhovuje tak to není nic proti ničemu...

No prave se ptam zkusenych protoze jsem se zas nekde docetl ze se to pak spatne vlepuje ty vychytavky na olaminovane. Dejme tomu ze to vezmu tkaninou s epoxy zevnitr a pak tam budu chtit vlepit to loze na motor a servo tak to chytne dobre? Dela se to tak? Je to korektni postup? Nechci to prave udelat jako v Kocourkove kde napred postavili strechu porotoze se ze zeme stavela dobre a pak nejsilnejsi z nejsilnejsich tu strechu zvedli a nejrychlejsi z nejrychlejsich postavili obvodove zdi.

Share

Palec nahoru Palec dolu

45

můj názor je , vykašlat se na laminaci zevnitř .Stačí epox nahřát do hodně tekuta  a trup umístit na topení pokud to pak zevnitř vyleješ epoxem krásně to impregnuje i bez tkaniny a záhybů , pokud chceš vyztužit přechody mezi trupem a úchyty uvnitř pak do koutů stačí do epoxu dát nastříhané zbytky tkaniny či rovingu a prolejt epoxem ještě jednou.

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

46

MichoCZ napsal:

No prave se ptam zkusenych protoze jsem se zas nekde docetl ze se to pak spatne vlepuje ty vychytavky na olaminovane.

to asi bylo v  souvislosti s laminováním polyesterem a lepením epoxydem... Tam je problém. Pokud na oboje použiješ pryskyřice stejného typu (epox/epox   nebo polyester/polyester) tak není problém.

Share

Palec nahoru Palec dolu

47

Ahoj
Dlouho jsem se neozval, ale hrubá stavba trupu a nástavby Springera je hotová. Měl bych dotaz na pohon. Různě na tomto fóru jsem se dočetl, že je několik možností.

Abych je shrnul:
1)motor speed 600 bez převodovky napájet nižším napětím a na vysílači omezit výkon
2)motor speed 400 s převodovkou
3)motor Igarashi

Měl bych svůj vlastní návrh. Motor speed 500E na 6-12V, který je přeci jenom trochu levnější než 600, bez převodovky s hřídelí Compact (určenou na speed 600-prý to funguje). Má 12000ot./min, nevím při jakém napětí. Proud bez zátěže 0.4A, se zátěží 2A, zabrždění 10A. Hodlám to napájet olověným akumulátorem 6V, tím se otáčky také sníží. Regl. osvědčený DSYS 18A. Co vy na to? Prosím vás o konzultaci.

Ještě jeden dotaz. V informacích o motoru 500E píší účinnost 65%. Co to znamená? Je to hodně/dobře nebo málo?

Share

Palec nahoru Palec dolu

48

Fungovat to bude nepochybně. I když bez převodovky to bude podle mého odhadu spíš jen na 35mm šroub. Regl to utáhne taky. 65% účinnost je u stejnosměrného motoru normální výsledek.

Share

Palec nahoru Palec dolu

49

No mě se zdá totiž lepší přimontovat rovnou na motor Compact hřídel a dál to neřešit. Ještě počkám na názory ostatních a pak to rozseknu. smile K tomu šroubu-já tam chtěl dát nanejvýš 40mm, takže 35 by snad taky nevadil. No, uvidíme.

Share

Palec nahoru Palec dolu

50

motory rady 500 a 600 maji stejne priruby, takze compact hridel pasuje na oba stejne. mam to tak take...

nevim odkud jsi, ale u Bidy v Olomouci jsem koupil motory Johnson 540 (ekvivalent Speed 500) a bez prevodovky pridelal na compact hridel. Nyní ve springerovi mam 2 tyto motory a vykon na radiu omezen na cca 50%.  Predtim jsem jezdil na jeden tento motor se 40m sroubem a naprosto v pohode... Duvod predelani na 2 srouby byl v tom ze mi spatne couval s uvazanou vanou (resp. couval dobre ale nezatacel...) Pokud bych s nim nejezdil vzadu pri soutezi nechal bych jeden motor... naprosto to dostacovalo...

NeJaToD team

Share

Palec nahoru Palec dolu