1

Téma: Právní poradna

Kolegové modeláři !
Po přečtení některých příspěvků, kde si lidé stěžují na jednání některých prodejců atd. jsem  si řekl, že není vhodné nechat modeláře v loji, a nabídnout jim právní porady. Já se tím sice živím, mám advokátní kancelář, nicméně pro modeláře jsem ochoten pracovat zdarma. Samozřejmě nečekejte nějaké naprosto vyčerpávající informace, už vzhledem k tomu, že všechno se bude odehrávat po internetu, a na základě těch informací, které budete považovat za vhodné sdělit. Rozhodně se nehodlám plést do vašeho soukromí. Ale mohu udělat maximum pro Vaši všeobecnou orientaci, poradit, co můžete v konkrétním případu udělat  a kam se obrátit.  Především vám ovšem přeji, abyste právní služby potřebovali co nejmíň, a aby se všechno odehrávalo k Vaší naprosté spokojenosti.
                                                             S pozdravem K.S.

JUDr. Karel Sochor koncem února 2019 zemřel.
Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Právní poradna

karaso napsal:

Kolegové modeláři !
Po přečtení některých příspěvků, kde si lidé stěžují na jednání některých prodejců atd. jsem  si řekl, že není vhodné nechat modeláře v loji, a nabídnout jim právní porady. Já se tím sice živím, mám advokátní kancelář, nicméně pro modeláře jsem ochoten pracovat zdarma.                                                              S pozdravem K.S.

Využívám nabídky na dotaz přístupu modelářů a rybářů k vodním plochám. Jak to vlastně je? Dík.
Slyšel jsem že na přístup k vodě je třeba nějaký lístek (celostátní) ne povolenka. Ten lístek zajišťujě přístup k vodní ploše a využívání nějakého místa na břehu.

Share

3

Včera jsem se pokoušel obratem reagovat a napsat odpověď pro kolegu Hňupa i pro ty všechny ostatní, které to zajímá, leč vždycky, když jsem pracně naťukal odpověď a kliknul na "odeslat" tak mi připojení spadlo, a příspěvek zmizel v nenávratnu. Doufám, že dneska to půjde líp... takže, čtvrtá verze odpovědi, a doufám, že už poslední...

Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

V našem státě máme v zásadě vodní plochy dvojího vlastnického režimu.. jednak státní, které jsou ve správě příslušné Správy povodí, jednak soukromé. Ke státním může každý a všude, s výjimkou prostorů, kde je to z nějakých důvodů zakázáno, třeba tabulkou, a kde se nedá provozovat všechno bez omezení. Třeba je tam zákaz koupání, používání motorových člunů, zákaz kotvení hausbótů, a pod. Tím chci říci, že na běžný přístup k vodní ploše ve vlastnictví státu nepotřebuje nikdo žádné povolení, a  neexistuje možnost, aby ho z řeky či přehradní nádrže nějaký rybář vyhnal. Něco takového si nemůže dovolit ani tzv. rybářská stráž, té přísluší dohled jen nad rybáři.  Doporučuji ovšem dodržovat zásady určité ohleduplnosti, a nejezdit tam, kde se tím někdo může cítit dotčen. Vod máme, myslím, na vybranou. A slušné a ohleduplné chování je poznávacím znakem inteligentního člověka. No a z logiky věci vyplývá, že kdo je schopen postavit RC model,  tu inteligenci má...
Pokud jde o soukromé vodní plochy, k těm nesmí ani rybáři, leda by měli povolení od majitele. Majitelé vodní plochy, zpravidla rybníka, většinou nejsou dostatečně poučení, a model pro ně představuje plovoucí bandasku oleje či jiného svinstva, které mu hrozí otrávit jeho ryby. Většinou je ale možné za nimi zajít a slušně požádat o dovolení. Pokud si dají věc vysvětlit, tak nejspíš nikomu bránit nebudou, s výjimkou nějakých zvlášť opečovávaných ploch, jako třeba plodových rybníčků a pod.

Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu