1

Téma: Solid Edge 2D Drafting od SIEMENS PLM Software

Zdar!
Při svém pátrání po vhodném 'kreslítku' jsem vyzkoušel Solid Edge 2D Drafting od SIEMENS PLM Software.

Motiv (pokud vás zajíma motiv hledání nového CADu)
+ Můj obstarožní ACad LT ve Vistách padá i po různých záplatách
+ Nejsem zcela jist, zda-li se na mě vztahuje ještě studentská licence.
+ Začínám s novou lodí, kde jsou v plánu žebrorysky dosti bídné (zkreslený) je třeba jej opravit...

Pokud pátráte po něčem takovém, ušetřím vám jeho testování a stručně popíšu dosavadní zkušenosti.

Se Solid Edge 2D se pracuje kapku jinak než jsem byl zvyklý z ACadu. Na souřadný systém se tady nehraje, pracuje se tak, že si součást naskycujete od ruky, zadáte vztahy mezi význačnými entitami (pokud nepoužijete při návrhu automat), okótujete a pak jen zadáte hodnoty do jednotlivých kót, podle nich je součást průběžně překreslována. Pro kreslení 'od ruky' jsou k dispozici různá 'udělátka', která pomáhají udržet kolmost, stejnou délku čar, rovnoběžnost, zadávání počátku čar na průsečících, koncích i středech čar, atd., prostě to jen fičí... Až jsem zíral. Oproti minulosti docela pokrok.

Stručně o vlastnostech programu
- kdo je zvyklý na ACad příkazovou řádku, může na ni zapomenout, numerické hodnoty se zadávájí ve zvláštním boxu, který je specializován pro každou entitu zvlášť
+ kompletní české prostředí (menu, hlášení, nápověda a 3 výukové projekty)
+ asociativní kótování (změníte hodnotu v kótě a podle toho je upraven výkres)
+ vazby mezi entitami (např. čáry se drží svými konci, i když s nimi pohybujete)
+ vzorce u kót (lze definovat vztah, že tahle hrana má poloviční délku než jiná. při změnách se přpočítají a překreslí)
+ úchopové body stejné jako a ACad (pokud se přiblížíte např. ke konci přímky, je to indikována a vytvořená entita je do tohoto bodu umístěna)
+ indikátor zarovnání (pokud se, i v 'dálce' vyskytne význačný bod - tečný bod dotyku s kružnicí, průzečík, konec přímky a pod., je to indikováno)
+ do výkresu lze umístit bitmapový obrázek
+ slušná (z hlediska modeláře) práce s křivkou. Podporuje i zjednodušení křivky podle zadaných paramterů, takže z 10-ti řídících bodů získaných z bitmapového obrázku žebra máte naráz jen 2 řídící body, s kterými se pracuje o poznání lépe)
+ 3 cvičení, každé trvá zhruba 20 minut a pomůže vám s prvními kroky (Tvorba 2D výkresu, Tvorba schémat (např. elektronických), Použití nástrojů pro strojírenské výpočty)
+ export/import z/do DGN (Microstation), DWG a DXF (ACad)
+ uložit jako obrázek BMP, JPG, TIF a EMF
+ jako entitu lze importovat bitmapu ve formátu BMP, JPG a TIF

Cena
Program je registraci zdarma, firma počítá s tím, že si později koupíte některý objemový návrhář.

Download
Instalace má necelých 244 MB, což je docela dost, soubor s lokalizací je 10 MB.

Registrace
Je bezproblémová, akorát je potřeba zadat ji dvakrát, aby bylo možno stáhnout licenční soubor, ale pokud píšete rychle na klávesnici, za 5 minut to máte doma.

Link
http://www.ugs.cz/default.aspx?server=1 … ticle=1811

Share

Palec nahoru Palec dolu