1

Téma: Mini obráběcí centrum Unimat 1

Na podnět Godrica a Severana zkusím napsat něco o svém Unimatu.

Nejdřív fotky. Toto je jedna z možných sestav (výška asi 30cm):
http://kartonist.wz.cz/Revenge/rev-vrtacka.jpg

A toto další (tentokrát mnou vymyšlené):
http://kartonist.wz.cz/Revenge/rev-vrtani2.jpg

Detail kleštiny:
http://kartonist.wz.cz/Revenge/rev-vrtani.jpg

Stránka distributora - firma Todor Canov

Stránka výrobce - The Cool Tool (Rakousko)

A nakonec to nejdůležitější - moje hodnocení.
Unnimat 1 jsem koupil asi před pěti lety od firmy Canov. S doplňky stál necelých 20.000Kč. Byl jsem nalákán reklamou a videem na stránkách výrobce. Sháněl jsem v té době hlavně modelářskou frézku, ale i možnost dalších funkcí mě zaujala.
První dojem byl docela drsný - stroj je strašně malinkatý. V krabici byla kostka motoru, kostka převodovky, jeden křížový posuv (rozložitelný na dva) + jeden solo posuv - nonius po 0,1mm, asi 30cm dlouhý stojan, kratší stojan, tříčelisťové kleštiny, svěráček a drobnosti. A spousta návodů a DVD s videem. Jednotlivé kostky se sestavují pomocí duralových spon vzpříčených utáhnutými šrouby v jejich drážkách.

Motorek se s převodovkou sešroubuje vlastně napořád. Osa převodovky je z trubičky s vnitřním průměrem 10mm, do které lze upínat sadou plastových kleštin 0-8mm buď materiál nebo nástroje. Hlava na soustružení má tři čelisti ve spirálové drážce. Koník je obyčejný, také je možné vložit plastové kleštiny.

K obrábění:
Kovy (hliník, mosaz) se opracovávají těžko - spojení jednotlivých kostek má vůli, která často způsobí odskočení nástroje od materiálu, místo aby zabral. Při soustružení mi dokonce vyletěl hliníkový obrobek.
Obrábění dřeva je bez problémů. Při frézovaném začišťování dílů na Granado, frézování drážek nebo přesném vrtání se stroj uplatnil skvěle. Stejně tak jsem na něm "vytočil" hmoždíře a (už dřív) obrousil stěžně a ráhna na Revenge.

Obecným problémem je malinký svěráček a omezený rozsah posuvů (cca 5cm) - pro drobné věci ideální, teď mi už nedostačuje.

A to je tak všechno....

Lepší řada Unimat Metal Line je příšerně drahá. A pokud by měl někdo zájem o mého Unimata 1, může se ozvat - Začal jsem se věnovat "větším" modelům a už nedostačuje.

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: Mini obráběcí centrum Unimat 1

No taky jsem tento řešil a nakonec jsem pořídil tuto soupravu pro jemné frézování:

Proxxon MF70
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/68_1192600084.jpg

k ní přesný strojní svěrák:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/68_1192600165.jpg

a děličku:
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/68_1192600244.jpg

Když se kouknu na CZ ceny, je to děs, stačí se kouknout na ebay, kde se toto nářadí pohybuje daleko levnějí - víceméně ca CZ velkoobchodní ceny.

Nyní již jen řeším a sháním menší soustruh.

p.s. jinak se omlouvám že skáču do tvého příspěvku, ale jako alternativa mě to přišlo zajímavé.

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Pre Duke: Môžem sa opýtať, aké materiály na tejto frézke dokážete spracovávať (ocel, ľahké kovy, laminát, plast ?) prípadne na výrobu akých dielov to používate ?
Už som túto mašinku niekoľko krat obzeral, ale nemám dostatočnú predstavu, čo všetko to dokáže (nie som strojár hmm ).
Ktosi mi spomínal, že to vraj nie je dostatočné tuhé na obrábanie kovov.

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

Zatim jsem na tom nezkoušel obrábět ocel, ale lehké kovy jako mosaz, měď a hliník bez problémů. Ono je to taky o nástrojích které používáme k obrábění, vyzkoušel jsem a nakonec si hodně oblíbil tvrdokovové stopkové frézy (Pravořezné, se dvěma spirálovými drážkami. Nemusí se předvrtávat.) od Proxxonu
http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/68_1192610181.jpg
, které myslim nemají konkurenci. Oproti klasickým frézám je s nima práce daleko rychlejší.
Takže na běžné práce na modelech lodí je to vyhovující nástroj. Ale například na ní vyrábět od začátku modelový parní stroj si nedovedu představit.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Ďakujem za info.
Dalo by sa uviesť pár "modelárskych  prikladov" využitia tejto frézy (prípadne fotky).
Priznám sa, že nemám celkom predstavu, čo všetko sa dá na tom urobiť.
Stále ma napadajú najmä komponenty parného stroja, prípadne frézovanie okien do nástavby.

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

PeterP napsal:

Ďakujem za info.
Dalo by sa uviesť pár "modelárskych  prikladov" využitia tejto frézy (prípadne fotky).
Priznám sa, že nemám celkom predstavu, čo všetko sa dá na tom urobiť.
Stále ma napadajú najmä komponenty parného stroja, prípadne frézovanie okien do nástavby.

Ahoj,
dva příklady, které uvádíš vyžadují vcelku odlišné stroje/nástroje. (Strojařům se předem omlouvám za zjednodušené vyjadřování, nicméně zrovna si nechávám stavět levnou CNC frézku na zakázku, tak jsem trochu v obraze.)
* Chceš-li frézovat kovové objemové díly (např. toho parního stroje), stačí ti něco velikosti Unimatu nebo Proxxona, co bude přiměřeně přesné, silné a posun ve všech osách bude zhruba stejný, řekněme 10cm.
* Kdežto na výrobu nástavby, palub a podobně se lépe hodí "plotrová" frézka s velkým rozsahem os x a y (klidně  metr na metr), ale zdvih postačuje klidně 2cm, protože tlustější plotnu materiálu opracovávat nebudeš a větší zdvih na tak dlouhých ramenech by rapidně zhoršil přesnost.
V "amatérském" levném stroji tyto dvě charakteristiky neskloubíš nehledě na to, ža každá činnost chce taky jiné vřeteno (motor s upínací hlavou) a jiný způsob opnutí obrobku/materiálu.

Co se týče příkladů, můžeš kouknout na fotku moždířů mého Granada. Hlavně jsou soustružené a broušené z tvrdého dřeva, lafety prakticky celé přestavěné podle monografie. Z původních zůstalo jen spodní kolečko a překližková základna, ořechové díly jsem nahrubo uřízl pilkou, na přesnou délku zafrézoval (6mm nástroj), sestavil, vyfrézoval drážku po obvodě (stejný nástroj, otočný stůl), vyfrézoval vodorovné osazení na "kolík" moždířů, navrtal dírky na očka (0,5mm vrták, pochopitelně).
http://kartonist.wz.cz/Granado/mmozdire2.jpg

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

kartonist napsal:

... levnou CNC frézku na zakázku...

Tak to se v mém mozku trochu vylučuje. Jak lze skloubit levné a na zakázku? O CNC raději nemluvě ;-(.

http://www.celysvet.cz/skin/smile/s6448.gifModře píšu v roli administrátora DF (od května 2010) a černě jako běžný uživatel.
                       S přátelským pozdravem ladous

8

ladous napsal:
kartonist napsal:

... levnou CNC frézku na zakázku...

Tak to se v mém mozku trochu vylučuje. Jak lze skloubit levné a na zakázku? O CNC raději nemluvě ;-(.

Levné=za cenu materiálu+drobná odměna=20 až 30 tisíc. Cena komerečního stroje obdobných vlastností je desetinásobná, nejmíň.
Kdybych nebyl elektronický neznalec, tak si to postavím sám, protože návodů na netu je hafo, dokonce ti někde dodají i doma těžko vyrobitelné díly. Z mého pohledu nejkritičtějčí je právě elektronika, naprogramování jednočipových počítačů (PIC), které řídí posuny.

Mimochodem, staví mi to člověk, který pravidelně vyhrává celostátní SOČku v oborech automatizace a strojírenství a zanedlouho bude bojovat o titul Česká hlavička pro nejtalentovanějšího čecha v kategorii Junior. Vlastní frézku postavil s bráchou před rokem za 18 tisíc + 7 tisíc výkonné vřeteno Protool.

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

No zatím jsem s Proxxonem nedělal žádnou "velkou věc" jen třebas frézoval drážky do ms dílů, obráběl plast, dřevo apod a musím říct že super. Například jsem si udělal v pertinaxu šablonu pro pájení žebříku, ta přesnoost s kterou jsem schopen tento přípravek udělat je "nenapodobitelná"...
Jinak již jsem téměř rozhodnut jít do tohoto soustruhu:
http://www.vavra-soustruhy.cz/
Jinak k "domácí" stavbě CNC je tady toho dost:
http://maczaka.webz.cz/

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Hmmm ... ďakujem za informácie.
Asi aj tá frézka od Proxxonu nájde uplatnenie, ale ak by som investoval, tak prvý by bol sústruh. Ešte tak vymyslieť, kam ho umiestniť. Že by na kuchynskú linku ? big_smile

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

PeterP napsal:

Hmmm ... ďakujem za informácie.
Asi aj tá frézka od Proxxonu nájde uplatnenie, ale ak by som investoval, tak prvý by bol sústruh. Ešte tak vymyslieť, kam ho umiestniť. Že by na kuchynskú linku ? big_smile

tak to to muzes spojit, to je prekvapive prizniva cena http://cgi.ebay.com/PROXXON-34104-PF230 … dZViewItem

kazdy dobry skutek musi byt po zasluze potrestan

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

no ještě dolar kousek sleze ( asi tak o 50 % ) a můžeš si ho pořídit i s poštovným za ....

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

karaso napsal:

no ještě dolar kousek sleze ( asi tak o 50 % ) a můžeš si ho pořídit i s poštovným za ....

Tá cena je myslím veľmi dobrá aj s tým poštovným. Ale asi by na to ešte vyrúbili clo.

PeterP

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Nerad bych, aby nasledujici radky nekdo bral prilis osobne, ale:

predstavene "stroje" jsou hracky, nevhodne pro modelarskou praxi.

Proc?
Zadny plast (a natrvalo ani zadna hlinikova slitina) nema pro presne obrabeni tolik potrebnou tvarovou a rozmerovou stalost, o absorbci chveni ani nemluve.

Samozrejme tim nechci rict, ze kazdy modelar potrebuje profesionalni drahe stroje. Spis upozornuji na to, co se za lakave barevnymi prospekty skryva. To, co jako modelari potrebujeme, je opakovatelna setinova presnost (uz i 0,1 mm je na modelu videt, zvlast u serie stejnych kusu).

Z vlastni zkusenosti mohu doporucit porizeni starych vyrazenych prumyslovych (malych) stroju, napr pres ebay. Priklad:

http://cgi.ebay.de/Fraesmaschine-Fabr-R … dZViewItem

Timto zpusobem jsem se v prubehu poslednich let stal majitelem obrazecky (ca. 350 kg "zive" vahy, 350,-EUR) a horizontalni frezky (ca. 500 kg, 160,-EUR). Uvedene ceny jsou zhruba cenami zelezneho srotu, kdyz to prepocitam kursem EUR/CZK, chybi do uvedenych 20.000,-CZK jeste pekny kousek. Na rozdil od pestrobarevnych predrazenych "hracek" si za mensi penize kupujete presnost a kvalitu, ktera vas pravdepodobne prezije.

Ma to ale svou cenu. Musite pocitat s tim, ze 50 a vice let stary stroj budete muset rozebrat, vycistit (ze zminene frezky jsem oskrabal tri kyble rzi, mastne spiny a ocelovych pilin), event. nove natrit a sestavit. Obcas se muze stat, ze je potreba nejaky dil vymenit. Zpravidla jsou ale stroje z 50. ci 60. let tak poctive a robustne vyrobene, ze je staci pouze slozit a nove nastavit.

Nevyhodou je, ze neco takoveho asi sotva kdo muze mit v byte. Kdo je nucen soustruzit a frezovat v kuchyni, tomu doporucuji navstivit stranku http://www.rotwerk.de/contentserv/index.html, a nektery z tam uvedenych stroju koupit pres ebay (cena je obcas i polovicni).

Doufam, ze jsem nikoho neurazil. Jako strojar povazuji obchod s hrackovymi "stroji" za podvadeni zakaznika, ktery za sve casto mnohalete uspory nedostava adekvatni protihodnotu. Chtel jsem pouze upozornit na alternativni moznosti, ktere jsou casto levnejsi a vzdycky kvalitnejsi.

Zdravim
Borek Dvorak

15

Bořku,
žes mi to neřekl dřív... sad

Radek

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

Dobrý den plně souhlasím  z P. Dvorakem i v čechách se dají sehnat levně obráběcí stroje chce to sjistit který podnik se ruší je jich dost a zeptat se vím o několika překupnících kteří se tím dobře žíví s pozdravem  D. Hromádka

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

to Borek:
jen ze zajímavosti - jak je to s dopravou a případným clem? Pak totiž cena může být někde úplně jinde.

Dále jen drobnou poznámku k přesnosti - nevím, jestli 0,1 mm je vůbec okem pozorovatelné - tady bych si dovolil tvrdit, že setinová přesnost je naprosto zbytečná.

A nakonec - myslím, že jste nikoho neurazil - naopak díky za odkazy.

MSOB

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Borek Dvorak napsal:

Nerad bych, aby nasledujici radky nekdo bral prilis osobne, ale:

predstavene "stroje" jsou hracky, nevhodne pro modelarskou praxi.
...

Naprosty souhlas, pridavam dalsi odkaz

http://www.bow.cz/

mam odtud soustruh Opti D 180x300 Vario cena se vysplha na cca 27000,- (noze,...), ale
naprosta spokojenost.

Jeste bych chtel dodat, ze u obrabecich stroju je treba koukat i na takove veci jako jsou, napr.
hazivost vretene, zda je prizmaticke loze, atd. Soucasti dodavky od BOW je i protokol o mereni
presnoti atd. Toto ovsem hracky neobsahuji.

Jeste k te 0.1 mm pokud budu mit delku sloupkou zabradli v této toleranci, tak bude pekne
krive, samozrejme zalezi na meritku.

Neber život příliš vážně, stejně z něj živý nevyvázneš.

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

kartonist napsal:

Bořku,
žes mi to neřekl dřív... sad

Radek

Neptal ses - jak ma nekdo tusit o cem uvazujes?

Borek Dvorak

20

msob napsal:

to Borek:
jen ze zajímavosti - jak je to s dopravou a případným clem? Pak totiž cena může být někde úplně jinde.

Dále jen drobnou poznámku k přesnosti - nevím, jestli 0,1 mm je vůbec okem pozorovatelné - tady bych si dovolil tvrdit, že setinová přesnost je naprosto zbytečná.

A nakonec - myslím, že jste nikoho neurazil - naopak díky za odkazy.

MSOB

Doprava:
Sve stroje jsem s vyjimkou zminene pultunove frezky prepravil v nasem kombi Ford Focus. Sklopil jsem zadni sedadla, a vznikly prostor vcetne boku a cela vystlal nekolika vrstvami tluste lepenky (rozrezane krabice). Stroj jsem rozebral, jeho casti naskladal do auta, prepravil az nekolik set kilometru, a doma pak vynosil s pomoci souseda nebo nejakeho kamarada do dilny. Moje dilna je v podkrovi dvougaraze, na schodiste se nevejdou vic nez dva lidi, takze jsem limitovan hmotnosti jednotliveho kusu tak asi do 200 kg. Frezku jsme vezli s kamaradem na privesu, jinak vse ostatni viz. vyse.

Clo:
Jelikoz je CZ clenem EU, mel by i u vas platit bezcelni styk. Radeji se ale zeptejte odborniku na celnici.

V teto souvislosti me napada jeste jeden link:
www.rc-machines.com
Jedna se o lucemburskou firmu RC.Machines, ktera prodava v obrovskem vyberu veskere stroje a nastroje, prevazne indicke vyroby. Doprucit mohu napr. soustruh RC6123B (tocna delka 500 mm, Nortonova prevodovka), ktery stoji kolem 700,-EUR. V cene je zahrnuto i kompletni vybaveni stroje (dve univerzalni sklicidla, pevna a posuvna luneta, naradi a dalsi drobnosti).

Presnost:
Viz predchazejici post. Z optickeho hlediska je 0,1 mm prilis vzdy tam, kde vedle sebe na modelu stoji nekolik stejnych dilu, a kde ma oko moznost srovnavani. Z technicko-praktickeho hlediska jsou dulezite i ty setiny, napr. u parnich stroju, nebo u ruznych valivych ci kluznych ulozeni. Snazim se vzdy pracovat co nejpresneji, nepresnost se vloudi automaticky, o tu se nemusi nikdo snazit. Ve sve modelarske praxi si pro vyrobu serii (serie mohou byt uz i 2 - 4 kusy) casto zhotovuji jednoucelove pripravky. Nepresnost pripravku se na obrobek prenasi az desetinasobne (to neni z me hlavy, naucili me to pri studiu na VUT), coz bohuzel velmi casto potvrzuje i praxe. Pokud tedy potrebuji 0,1 mm na obrobku, musim mit budto pripravky na 0,01 mm presne, nebo musim vymyslet nejakou "fintu", pomoci ktere nepresnost prelstim.

Zdravim
Borek Dvorak