1

Téma: AutoCAD a ti druzí

Vzhledem k tomu, že jsem dvanáct let pracoval jako konstruktér, z toho šest let u prkna a šest let s CAD programy AutoCAD a Euclid. Euclid a CADDS5 jsem školil, dovolím si něco napsat o CAD systémech, napřed něco teoretického a potom vlastní zkušenosti s konstrukcí trupu právě rozdělaného modelu. Vzhledem k tomu, že už deset let se pohybuji trochu v jiných vodách, tak tu teorii nebudu přehánět. K napsání tohoto článku mě vedly některé debaty o tom, který program vlastně použít.

Trocha teorie nikoho nezabije (nebo možná jo, znalí tuto pasáž přeskočí).

Co to jsou tzv. CAD programy (Computer Aided Design – počítačem podporované konstruování). Jsou to programy, které mají nahradit práci konstruktérů u prkna a zefektivnit ji.

Jednotlivé systémy bych rozdělil do tří skupin.

Velké CAD systémy jako např. Catia, Euclid, CADDS5, ProEngineer a zřejmě ještě další.Tyto systémy jsou velké jednak cenou, tak výkonem a komfortem, který nabízí. Jsou plně 3D a umožňují návrhy a vývoj složitých konstrukčních celků, generování výkresové dokumentace atd.. Umožňují výstupy do systémů pro výpočet např. metodou konečných prvků pevnostního nebo teplotního namáhání, proudění atd. (za všechny např. ANSYS). Dále je možné konstrukční návrhy testovat v programech, které simulují odlévání (MoldFlow), tažení plechů (AutoForm), generování programů pro CNC stroje atd. Jak vyplývá ze stručného popisu pro modelařinu dost silný kalibr jak cenou, tak dobou nutnou na zvládnutí a dostupností.  Zmiňované programy se hlavně uplatňují ve strojírenství, existují také systémy úzce specializované na nějakou oblast (ELCAD silnoproud, RUPLAN automobilový prům., kabelové svazky).

Do druhé skupiny bych zařadil programy typu AutoCAD. Jsou to programy, které mohou mít i 3D modeláře, ale jsou to víceméně programy na menší práce. Tomu odpovídá cena a schopnosti programu, i když jsem viděl aplikaci v AutoCADu pro dispoziční návrh elektráren.
Tyto programy už jsou relativně přístupné i široké veřejnosti, i když naučit se je není zas až tak triviální.

Jako třetí skupinu bych viděl různé freewarové a sharewarové kreslítka a modeláře. Tyto programy odpovídají své ceně, jak uživatelsky přístupné, tak i schopnostmi.

Tak konec teorie.
Já osobně jsem otestoval tyto programy:

Delftship – plošný modelář pro návrh lodních trupů
ProLines7 Demo – stejný typ jako Delftship
Eagle – návrh plošných spojů
AutoCAD 2005

Všechny tyto softy jsou freeware (případně existuje demo verze), kromě AutoCADu. Pokud porovnám programy pro modelování trupu, tak jednoznačně pro mě byl lepší Delftship. V tomto programu jsem navrhl trup pro současný model co stavím (minonoska NDR typ Krake). Chtěl jsem změnit tvar trupu pod čarou ponoru a zvětšit tím výtlak modelu. Proto jsem volil modelování v tomto programu.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/414_1191523403.jpg

Následně jsem si přenesl žebrorysky, vodorysky a další rysky pomocí souboru ve formátu dxf do AutoCADu.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/414_1191523534.jpg

Kde jsem tyto křivky rozmístil v prostoru tak, aby byly na místech žeber atd. a nakreslil tvar žeber.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/414_1191523690.jpg

Tyto žebra jsem vytiskl na papír nalepil na překližku a vyřízl, potom následovala klasická konstrukce plaňkování kýlem nahoru. Trup bude ještě laminován dvěma vrstvami skelné tkaniny 140 g. Výhodou tohoto způsobu práce je, že se zamezí chybám vzniklým ručním kopírováním žeber. V programu Delftship jsem si odchytil různé nerovnosti atd. Takže jsem se vyvaroval toho, že různé boule a nerovnosti jsem zjistil až při sestavování vyřezaných žeber, jak se mi stávalo v minulosti.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/414_1191524107.jpg

AutoCAD umožňuje i omezené 3D modelování, zde je návrh převodovky pro tento model.

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/414_1191524208.jpg

Zhodnocení programů:
Delftship – uživatelsky poměrně slušně přívětivý, je nutné pochopit filosofii modelování, podle mé zkušenosti to není zas až takový problém. Jediná nevýhoda je, že program počítá výtlak v tunách, což u modelu není zas až tak to pravé. Neřešil jsem to a výtlak jsem počítal až z ploch žeber v AutoCADu pomocí Simpsnova pravidla (popis je v Modely Lodí). Podle mého názoru je tento program docela vhodný.
AutoCAD – protože jsem v něm už dělal dříve, tak jsem pouze oprášil znalosti. AutoCAD je na tuto práci prostě vynikající.

Neber život příliš vážně, stejně z něj živý nevyvázneš.

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

2

Re: AutoCAD a ti druzí

Předběhnu Kebu a napíšu: Nebylo by to lepší publikovat jako článek na Monaku???

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

kartonist napsal:

To právě nevím, do DF jsem to zařadil ze tří důvodů:
1. Je to v sekci, která se toho týká. Články nejsou nijak tématicky seskupovány.
2. Je to moje zkušenost se dvěma programi (ta čeština) a někdo jiný může mít jiný názor a opět se to spíš
týká DF.
3. Ta teorie není zas až tak vyčerpávající, aby se z ní dal udělat článek, to byl spíš jen úvod.

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

4

to napsal:
kartonist napsal:

To právě nevím, do DF jsem to zařadil ze tří důvodů:
1. Je to v sekci, která se toho týká. Články nejsou nijak tématicky seskupovány.
2. Je to moje zkušenost se dvěma programi (ta čeština) a někdo jiný může mít jiný názor a opět se to spíš
týká DF.
3. Ta teorie není zas až tak vyčerpávající, aby se z ní dal udělat článek, to byl spíš jen úvod.

Vzhledem k tomu, že se mi nepovedlo příspěvek editovat, tak přidávám čtvrtý důvod:
4. Chtěl jsem spíš rozpoutat diskuzi na toto téma a zmapovat možnosti sharevarových programů a zkušenosti s nimi. Aby se zájemci v této oblasti nějak orientovali, protože odpověď typu "Co třeba tento program" nikomu nic neřekne. Na základě této diskuze by potom mohl vzniknout článek, kde by se porovnaly
možnosti těchto programů.

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

Problematika CAD programů zajímá určitě spoustu modelářů a nejen lodních! Na jedné stran chápu publikování zde na DF, ale zde to časem zapadne a nevíc se k dané problematice dostane omezený počet čtenářů. Proto by možná ideální bylo článek publikovat na MoNaKu s odkazem na zdejší diskusi.
Rozhodnutí je samozřejmě na autorovi :-)

Keba - webmaster
http://www.tugtowing.cz

6

Hele kebo a nestalo by za uvahu udelat na monaku takovou sekci s "rychlejma odkazama" do diskuze?

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

burdal1 napsal:

Hele kebo a nestalo by za uvahu udelat na monaku takovou sekci s "rychlejma odkazama" do diskuze?

Není to špatný nápad. Pouvažuji jak to vyřešit....

Keba - webmaster
http://www.tugtowing.cz

8

Pokud jde sběr zkušeností, já pracuju v TuroCad, je to plnohodnotný CAD s možností práce s DWG soubory. Podle mne je jednodušší na ovládání než AutoCad. I nezkušený kreslíř udělá dobrý výkres. svého času byly na stránce turbocad.com k dispozici volně verze 6.0 která stačí pro 2D výkresy. Plná nejlepší verze i s 3D modelováním : TurboCAD Professional CZ v12 (CZ manuál, CZ help) = 24.990,- Kč. V česku najdete informace  na http://www.spinar.cz/software/turbocadprofessional.

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

pajan napsal:

Pokud jde sběr zkušeností, já pracuju v TuroCad, je to plnohodnotný CAD s možností práce s DWG soubory. Podle mne je jednodušší na ovládání než AutoCad. I nezkušený kreslíř udělá dobrý výkres. svého času byly na stránce turbocad.com k dispozici volně verze 6.0 která stačí pro 2D výkresy. Plná nejlepší verze i s 3D modelováním : TurboCAD Professional CZ v12 (CZ manuál, CZ help) = 24.990,- Kč. V česku najdete informace  na http://www.spinar.cz/software/turbocadprofessional.

Volnou učební verzi pro kreslení v 2D(běžný výkres) si můžete nyní stáhnout na http://www.spinar.cz/software/turbocadl … roll

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Pokud by se sehnalo dost materiálu, aby to mělo význam, tak bych se pokusil udělat takový přehled. Doufám, že jsem si na sebe neupletl moc velký bič neutral

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

to napsal:

Pokud by se sehnalo dost materiálu, aby to mělo význam, tak bych se pokusil udělat takový přehled. Doufám, že jsem si na sebe neupletl moc velký bič neutral

Nechci být škodolibec,ale ten bič sis upletl docela slušný.:))),jelikož taky už nějaký týden dělám v AutoCADu,přesto se pořád považuji za začátečníka,ale kvúli problémům při následné konstrukci (různé propadliny a nelinearita trupu) mě vedly k přechodu na Invertor s kterým také slušně bojuji.Takže mám habakuk dotazů.
Velmi mě zaujala možnost modelovat v Delfship a přenést na AutoCAD,mohl by jsi to rozvést blíže.
Delfship jsem zkoušel,ale nějak jsem nemohl pořád dosáhnout požadovaného tvaru,o žebroryskách se mi jen zdálo.

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

Jetcat napsal:
to napsal:

Nechci být škodolibec,ale ten bič sis upletl docela slušný.:))),jelikož taky už nějaký týden dělám v AutoCADu,přesto se pořád považuji za začátečníka,ale kvúli problémům při následné konstrukci (různé propadliny a nelinearita trupu) mě vedly k přechodu na Invertor s kterým také slušně bojuji.Takže mám habakuk dotazů.
Velmi mě zaujala možnost modelovat v Delfship a přenést na AutoCAD,mohl by jsi to rozvést blíže.
Delfship jsem zkoušel,ale nějak jsem nemohl pořád dosáhnout požadovaného tvaru,o žebroryskách se mi jen zdálo.

V galerii jsem vytvořil step-by-step návod jak dostat křivky z Delftship do AutoCADu.

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

Taky jsem chtěl poprosit, jestli by nešlo sepsat něco jako "Delfship snadno a rychle".

Pokud se začne psát porovnání, což je jistě záslužná práce, tak k tomu vznikne diskuze typu "říkat že X  je lepší než Y je ...., nejlepší je přece Z, to ví přece každý!!!" . Při výběru programu (a výběru jestli to budu dělat na PC nebo na papíře) každý preferuje něco jiného. Někdo 3D, někdo intuitivní ovládání, někdo cenu, něko barvu krabice... Kdežto po několika článcích "Snadno a rychle" si nějakou představu udělám.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

to napsal:
Jetcat napsal:
to napsal:

V galerii jsem vytvořil step-by-step návod jak dostat křivky z Delftship do AutoCADu.

Je to v galerii "Modely ostatní" název "Od modelu k výkresu".

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

SH napsal:

Taky jsem chtěl poprosit, jestli by nešlo sepsat něco jako "Delfship snadno a rychle".

Pokud se začne psát porovnání, což je jistě záslužná práce, tak k tomu vznikne diskuze typu "říkat že X  je lepší než Y je ...., nejlepší je přece Z, to ví přece každý!!!" . Při výběru programu (a výběru jestli to budu dělat na PC nebo na papíře) každý preferuje něco jiného. Někdo 3D, někdo intuitivní ovládání, někdo cenu, něko barvu krabice... Kdežto po několika článcích "Snadno a rychle" si nějakou představu udělám.

Každé porovnání bude subjektivní dojem porovnávajícího. Spíš bych to směroval na přehled co je na trhu, jaké jsou vlastnosti a případně zkušenosti. Zájemce si potom vybere co bude pro něj nejlepší. Já mohu prosazovat Delftship, protože jsem ho do určité míry zvládl, ale to neznamená, že neexistuje něco lepšího.

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

to napsal:
SH napsal:

Každé porovnání bude subjektivní dojem porovnávajícího. Spíš bych to směroval na přehled co je na trhu, jaké jsou vlastnosti a případně zkušenosti. Zájemce si potom vybere co bude pro něj nejlepší. Já mohu prosazovat Delftship, protože jsem ho do určité míry zvládl, ale to neznamená, že neexistuje něco lepšího.

Tak nějak jsem to myslel.

Share

Palec nahoru Palec dolu

17

Abych taky něco přidal právě se učím malovat v Inventoru,který mi přijde jednoduší než Auto Cad.Jen se musím prokousat přes počáteční nezdary.

Share

Palec nahoru Palec dolu

18

Já mám problém že nemám obrázky žeber takže si to musím konstruovat bez nich a nějak se mi to nedaří

Share

Palec nahoru Palec dolu

19

Ještě jsem se chtěl zeptat jestli nemá někdo WG namalované v CADu a nebo Inventoru jde mi jen o trup.Chci si na něm malovat nástavby k otestování

Share

Palec nahoru Palec dolu

20

Aby to nevypadalo, že jsem něco slíbil a vykašlal se na to.

Napřed něco ke komerčním CAD programům AutoCAD, Invertor.

AutoCAD má za sebou cca 20 let vývoje. Což není zas až tak dobře. AutoCAD vznikal v době, kdy výkonnost počítačů pro, které byl určen byla velmi malá (vzhledem k dnešku). Proto první verze byly pouze náhrady kreslicích prken. Všechny "velké" CADy v té době byly implementovány na platformě UNIX s RISC procesory. Jak rostla síla PC tak se na AutoCAD nabalovaly další moduly atd. Bohužel kvůli zpětné kompatibilitě si vývojáři AutoDesku nemohli moc vyskakovat. Proto současný AutoCAD je stále poplatný filosofii svého vzniku od 2D do 3D plus zpětná kompatibilita. Já s ním mám ty nejlepší zkušenosti, prošel jsem de fakto všemi verzemi, které u nás byly na trhu.

AutoCAD má silné nástroje pro vytváření výkresové dokumentace, umožňuje komunikaci s ostatními CADy, má určité možnosti 3D modelování.

Invertor je další produkt firmy AutoDesk má za sebou cca 6 let vývoje. Koncepce odpovídá výkonu PC a poznatkům ve vývoji CAD systémů, tzn., 3D modelář jako základ a 2D výstupy pro výkresovou dokumentaci. Je to opět komerční systém. Firma AutoDesk se tímto produktem zřejmě snaží zařadit mezi velké CADy. Invertor neznám, ale bude to určitě kvalitní nástroj.

Teď freeware CADům:

Na odkazu níže je seznam free CAD programů:

http://www.cdesign.cz/h/Clanky/Ar.asp?A … &EXPA=

některé jsem otestoval, netestoval jsem 3D modeláře, protože Delftship je určen na lodní trupy:

Nedoporučuji:

4Design - starý program vycházející z MS-DOS
DESI-III - to samé
AllyCAD - plná verze bohužel free verze umožňuje soubory o velikosti 150KB
CadStd - sice umí načíst DXF, ale divně intepretuje předávané polyline

Co se jeví dobře:

CADVANCE - je to plná verze pro Win 95/98 a NT, což by na Win XP neměl být problém, nevím co na Vistách, zatím čekám na licenční číslo

Zatím v diskuzi kromě Invertoru byl zmíněn TurboCAD:

Dá se stáhnout free verze 2D, je nutné se registrovat jinak máte 29 denní trial verzi. První dojem je dobrý, myslím si, že naučit se na TurboCADu pracovat není velký problém. Pouze si při vytváření nového výkresu musíte dát pozor na nastavení jednotek, defaultně jsou palce (možná, že jde zmenit - nezkoumal jsem). Pokusil jsem se importovat DXF z Delftshipu, jak je vidět na obrázku tak se to povedlo:

http://www.mo-na-ko.net/php/portal/img/gallery/414_1192347480.jpg

Pouze je potřeba změnit měřítko.

To je zatím vše.

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

21

Tak vzhledem k tomu, že už nikdo do diskuze nepřispívá, tak bych ji uzavřel. Velkými CADy se zabývat nebudu, pokud má někdo možnost na nich pracovat (a zná je), tak je to určitá výhoda.

Samozřejmě, že nikomu nevnucuji svůj názor.

Proč pracovat v CADu (výkres vytvořený v CADu samozřejmě nedává záruku kvalitního modelu, ale je dobrým základem):
-    přesnost výkresu
o    rovné čáry
o    možnost uchopit určitou část objektu – např. střed
o    výpočet ploch, obvodů
o    u 3D řezy, konstrukce ploch
o    atd.
-    snadné opravy
-    snadné vytváření verzí
-    přenositelnost a možnost použít v různých prohlížečích (existují např. prohlížeče formátu DWG – AutoCAD)
-    a mnoho dalších.

Nevýhody:
-    je přece jenom určité HW vybavení, minimálně 19“ monitor  a větší – pokud pracuji se sestavami, pro detaily alespoň 17“, o paměti ani nemluvím a výkresy zaberou dost místa
-    pokud chci přenášet výkresy musím mít zaručenou kompatibilitu formátů
-    naučit se daný SW, to je ovšem jednorázová záležitost, ale zabere nějaký čas

Teď to porovnání:

O AutoCADu jsem psal v minulých příspěvcích. Stejně většinu lidí zajímá freeware. Jako 3D modelář používám Delftship k plné spokojenosti.

Otestoval jsem (viz. předchozí příspěvek) další:

CADVANCE – plná verze programu vyvinutá pro WIN 3.11 a uvolněná jako freeware. Z toho vyplývá (stáhnout se dá z odkazu v minulém příspěvku):
-    není podporovaná
-    upgrady jsou za peníze
-    zřejmě budou problémy na Vistách
-    testoval jsem na WIN XP, program běží
Problémy:
-    vzhledem k stáří si nerozumí se současnými verzemi DXF a DWG formátu
-    proto použití jako samostatný SW, přenos z CADVANCE někam jinam přes DXF, do CADVANCE asi těžko nebo jenom něco
-    možná, že se vyskytnou problémy s OS, já jsem za tu chvíli problémy neměl

Jako dobré řešení se mi jeví použití TurboCADu, 2D je free verze s nutností registrace:
-    ovládání přes ikony
-    předdefinované klávesové zkratky pro různé funkce
-    soubor funkcí je poměrně slušnou podmnožinou funkcí AutoCADu
-    myslím si, že SW je dost user-friendly, funkce jsou logicky uspořádané v jednotlivých menu
-    možnost definování prototypu výkresu – to mi umožní, abych nemusel neustále nastavovat různé proměnné
-    import pomocí DXF formátu (pouze 2D) – otestoval jsem

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

22

Zkusím trošku doplnit Tomáše
mám to štěstí pracovat s "Velkými CAD systémy" jako je Invertor a Catia.Jak už bylo řečeno je to určitě obrovská výhoda,ale ted nekolik velkých nedostatků.

a) ten který k nim nemá přístup a bohatého strýčka (ceny se pohybují od 100 000 výše) musí si na takový soft nechat zajít chut,nebo ho upirátit,což v současné době vubec není sranda

b) když už ho upirátil,tak své PC musí vybavit hodně dobrým železem,nejlépe dvoujádro procesor a opravdu špičkovou grafiku,nejlépe duální a ještě lépe speciální,protože 3D modelář je náročný a pokud nechcete čekat na vyrenderování 20 min tak nic jiného nezbyde.Takže opět odkaz na bohatého strýčka
c) naučit se je efktivně ovládat vyžaduje bud specielní školení jehož cena je jeden průměrný plat a nebo samostudium z dostupných materiálů a zkoušet a zkoušet a 100x zkoušet,takže času habakuk

d) tohle všechno sečteno a podtrženo už není o modelaření ale o shánění peněz a poté o snahu vložené investice zhodnotit

Mé doporučení je jednoznačné:
a) koupit někde z druhé ruky AutoCAD 2000LT což jako náhrada za kreslící prkno je naprosto postačující a strojně technicky nadaným poslouží skvěle (jak bylo psáno výše,kolmice jsou kolmé,rovnoběžky rovnoběžné a 115mm je 115mm)

b) naučit se Delftship ,dle mého názoru je to vynikající freeSW pro modeláře

Hodně štestí při povyšování modelářského umění na vyšší technologickou uroven

Share

Palec nahoru Palec dolu

23

Chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký freeCAD soft ve kterém se dá jakeš takeš kreslit a hlavně, je v češtině, protože ingliš nevládnu. Popřípadě, může být ingliš, ale je k tomu k sehnání tchechishe manuál. Delftship je určitě super soft, ale nějak nejsem schopnej se prokousat angličtinou. Jo kdyby tak byl český návod k tomuhle....

.... jestliže to funguje tak se do toho nes... smile

24

Morpheus141 napsal:

Chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaký freeCAD soft ve kterém se dá jakeš takeš kreslit a hlavně, je v češtině, protože ingliš nevládnu. Popřípadě, může být ingliš, ale je k tomu k sehnání tchechishe manuál. Delftship je určitě super soft, ale nějak nejsem schopnej se prokousat angličtinou. Jo kdyby tak byl český návod k tomuhle....

V Delftshipu by mělo jít přeložit menu, neměl by to být problém. Přeložím ho, bude mi to trvat cca týden (alespoň doufám), potom bych dal soubor k dispozici zájemcům.

Tomáš

Share

Palec nahoru Palec dolu

25

Ahoj,
kdyby byl překlad do Delftshipu, tak se hlásím.

Díky

MSOB

MONAKO I, CARIBIC, RARACH, SC B2, SC B3, SMIT BISON
a potom už jenom letadla:
EXTRA 300S na 30ccm, FW 190 na 15ccm, SuperZoom na stříďák, ...... atd

Share

Palec nahoru Palec dolu