1

Téma: Provoz RC souprav v pásmu 2,4GHz pro lodní modely

Zajímalo by mě, podle kterého oficiálního dokumentu se povoluje provoz RC souprav v pásmu 2,4GHz a zda je z hlediska pojmů "RC - radio control" to samé jako "dálkové ovládaní".
Dík, Keba

Keba - webmaster
http://www.tugtowing.cz

2

Re: Provoz RC souprav v pásmu 2,4GHz pro lodní modely

cituji ing.Havla Jiřího z RC Revue7/2007:Je používání kmitočtu 2,GHz pro řízení modelů  v ČR legální?Ano je,!!!!'Využití tohoto kmitočtu respektive rozprostřeneho spektra je dáno všeobecným oprávněním č.VO-R12/08 2005které vydal Č tel.úřad  9.8. 2005(plné znění na www.ctu.cz
v časopise je o tom dosti obsáhlý článek

Share

Palec nahoru Palec dolu

3

Omlouvám se, ale poslední dva příspěvky od duke a RiMr sem nepatřily a chtěl jsem je přesunout do nově vytvořeného tématu: http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=1155
Bohužel jsem je asi omylem smáznul. Proto prosím duke a RiMr aby je v případě zájmu opakovali v http://www.mo-na-ko.net/php/portal/view … hp?id=1155
Keba

Keba - webmaster
http://www.tugtowing.cz

4

Pepa Darvaš napsal:

cituji ing.Havla Jiřího z RC Revue7/2007:Je používání kmitočtu 2,GHz pro řízení modelů  v ČR legální?Ano je,!!!!'Využití tohoto kmitočtu respektive rozprostřeneho spektra je dáno všeobecným oprávněním č.VO-R12/08 2005které vydal Č tel.úřad  9.8. 2005(plné znění na www.ctu.cz

To, že Havel něco tvrdí, neznamená, že je to pravda.

Informace ze začátku května od člověka co dělá kolem radiokomunikací a zná se s lidmi z ČTU je taková, že 2.4GHz je povoleno pro DATOVÉ přenosy, nikoliv pro dálkové ovládání. Takže de facto legální není. Na druhou stranu ale se budou povolení harmonizovat se stavem v EU a je tedy vysoce pravděpodobné ža 2.4GHz pro RC povolené BUDE. V současné době ČTU nad provozem RC v pásmu 2.4  přivírá oči.

Přečti si to VO, tam o RC není ani slovo.

Share

Palec nahoru Palec dolu

5

SH napsal:
Pepa Darvaš napsal:

To, že Havel něco tvrdí, neznamená, že je to pravda.

Informace ze začátku května od člověka co dělá kolem radiokomunikací a zná se s lidmi z ČTU je taková, že 2.4GHz je povoleno pro DATOVÉ přenosy, nikoliv pro dálkové ovládání. Takže de facto legální není. Na druhou stranu ale se budou povolení harmonizovat se stavem v EU a je tedy vysoce pravděpodobné ža 2.4GHz pro RC povolené BUDE. V současné době ČTU nad provozem RC v pásmu 2.4  přivírá oči.

Přečti si to VO, tam o RC není ani slovo.

No taky o tom něco jako radioamatér vím a pokud se nepletu tak na pásmo 2,4Ghz pro modélářské využití se dá také pohlížet jako na datový přenos,teda jestli jsem správně pochopil princip funkce skenování a obsazování volných kanálů,modulace zřejmě není FM ale PPCM což se dá již za datový přenos považovat.Třeba se pletu a mám v info díru tak mě opravte

Share

Palec nahoru Palec dolu

6

No, tuto námitku jsem také vznesl, a bylo mi sděleno, že podstatné je, jak je definován datový, přenos, dálkové ovládání, .... prostě pojmy v jiné vyhlášce. Podle ní je prý dálkové ovládání dalkovým ovládáním i kdybys klepal čísla na kalkulačce nezávisle od druhu kódování, modulace,...

V podstatě každé vysílání (i analogové) je datový přenos a to by pak ta definice pozbyla smyslu.

Share

Palec nahoru Palec dolu

7

Myslím ,že ing.Havel by si nedovolil takové tvrzení v prestižním časopise ,kdyby neměl zaručený a pravdivý zdroj (to jen na moji obhajobu)

Share

Palec nahoru Palec dolu

8

Bořík napsal:

Firmy, co prodávají RC soupravy, si toto určitě pořádně ověřily ( a těch firem je dost ), protože by jinak neriskovaly to, že se jim budou soupravy vracet a budou na ně podávány žaloby.

a) proč žaloby? Za provoz je odpovědný provozovatel, ne prodejce. prodat Ti můžou cokoliv
b) pokud si pamatuji tak se tu nejdřív prodávalo, pak se mlžilo, pak nějaké neurčité zprávy a dodnes není jasný výsledek. Kdyby byl, nebyla by tato debata.
c) spíš věřím člověku, kterého znám, pohybuje se v oboru a info získá stylem "Ahoj Franto, jak je to s tím DSM?" od Franty, který o tom v republice rozhoduje, než od firmy která potřebuje prodat a viz. bod a)
d) na pana Havla bylo už mnoho protichůdných názorů takže o pravdivosti jeho slov si nedovedu udělat úsudek. Jeho příspěvky ho ukazují spíš jako nadšeného prapagátora DSM, no a jako každý nadšenec má nejspíš pohled ujetý svým směrem.

Ale ať si každý dělá co uzná za vhodné, čím víc DSM, tím víc bude volno na klasických pásmech. Např. 27MHz je dnes v podstatě volné bezproblémové pásmo (na lodě).

Share

Palec nahoru Palec dolu

9

No já jako vlastník bezdrátové linky na 2,4giga radši zůstanu u svého hitecu s výměnným vfmodulem 35,40
mhz a soused který má dálkové ovladání od garážových vrat na 2,4 giga sad ať shoří v pekle páč jeho 30tivteřinové otevírání pociťuju velmi zřetelně

Share

Palec nahoru Palec dolu

10

Pánové, pokud jde o tuhle problematiku, jste mimo správnou rubriku. Za mnou přijďte, až dojde na soudní řízení o tom, zda někdo provozem takové soupravy někomu způsobil škodu... a pak se to vyřeší třeba tak, že soud si pro řízení ustanoví znalce z příslušného oboru, nebo si vyžádá odborné dobrozdání od příslušného úřadu, který má v popisu práce právě  provoz takových zařízení a stanovení podmínek, podle kterých to má  a může fungovat. Já nejsem technik,a  kdoví, jestli by moje stanovisko bylo něco platné, když se tady spousta lidí, kteří o technice radiových zařízení znají rozhodně víc než já, úspěšně hádají o výklad technických norem. Takže lituji, ale nakonec nejste první ani poslední, kdo se hádá o správný výklad právních předpisů našeho státu. Ona totiž ta "legislativní smršť", kterou se parlament mnohdy chlubil, je podle kvality konečného produktu  pouze krycí název pro "legislativní průjem".   big_smile  lol

JUDr. Karel Sochor koncem února 2019 zemřel.
Čest jeho památce.

Share

Palec nahoru Palec dolu

11

a teraz som uz naozaj jelen tak co kupit 2.4Ghz alebo nie??

nikdy neni tak zle aby nemohlo byt ešte horsie!!!!!

Share

Palec nahoru Palec dolu

12

řekl bych že móda je mocným magnetem, zůstanu u cilindru a redingotu ,na 40Mhz

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu

13

kio11 napsal:

a teraz som uz naozaj jelen tak co kupit 2.4Ghz alebo nie??

Tento dokument snad platí!!
http://www.astramodel.cz/html_pages/inf … 2,4GHz.pdf

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

14

Asi by to bylo dobré přesunout do elektroniky hmm

Chybami se člověk učí, ale nesmí je opakovat.
Optimismus je pouze nedostatek informací.

Share

Palec nahoru Palec dolu

15

petr hájek napsal:

řekl bych že móda je mocným magnetem, zůstanu u cilindru a redingotu ,na 40Mhz

nejde o modu ako skor o potrebu novej supravy tak zvazujem vsetky moznosti

nikdy neni tak zle aby nemohlo byt ešte horsie!!!!!

Share

Palec nahoru Palec dolu

16

u 2,4 gHz bych to módou nazval

Zkouším věci dělat jinak.I když si občas nas... do bot!

Share

Palec nahoru Palec dolu