Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Lulonga
model kolesového parrníku 1:32
u vody v létě 2015
zobrazení: 873
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Pell Mel

Získávání podkladů a knih

Několikrát jsem odpovídal na dotaz, jak sháním knihy ze zahraničí, a to jak nové (drahé) tituly, tak i staré, dnes už běžně nedostupné výtisky.
Základní myšlenka je jednoduchá a pochází z dob mých studií - využít služeb knihovny. Protože nelze předpokládat, že vyhlédnutou knihu nebo plán má ve sbírce některá česká knihovna, musíme využít mezinárodní meziknihovní výjpůční služby. Tuto službu poskytují univerzitní/vědecké knihovny. Místní knihovna ji dokáže zprostředkovat, ale vznikají tím časové prostoje a je to zbytečné, jelikož s univerzitní knihovnou můžete komunikovat přes internet.

Zkusím tedy popsat postup:
Nejprve se samozřejmě musíte registrovat jako čtenář a zaplatit cca 100Kč,- za rok. Pak už si můžete objednávat a půjčovat.

1. Vědět co chci
Nestačí znát jen název knihy nebo článku, dalším samozřejmým požadavkem je jméno autora(ů), u časopisů ještě ročník a číslo vydání. Dalšími užitečnými údaji jsou nakladatel, místo a datum vydání, ISBN. Získávání samozřejmě urychlí každý další relavantní údaj. Myslete na to, že podobných požadavků přichází do knihovny mnoho, a pokud knihovníkovi usnadníte práci s hledáním, máte větší naději na rychlé vyřízení žádosti.

2. Vědět proč to chci
Knihovnu bychom neměli zahlcovat. Pokud náhodou nemáte vyšší vědecké tituly, které by vám zajistily prioritu pro získávání studijních materiálů, podávejte si současně maximálně tři až čtyři požadavky a počítejte s průměrnou dobou na vyřízení dva až tři měsíce. Z toho plyne, že byste měli objednávat s rozvahou a mít minimálně na půl roku předem rozmyšleno, které knihy jsou pro vás nejdůležitější a které naopak počkají. Rozhodně neobjednávejte jen tak ze sportu! Jednak realizovaná výjpůjčka svazku stojí 150,- resp. 400,- Kč a druhak je velmi pravděpodobné, že se vám ozve knihovník s žádostí o upřesňující informace. Pokud pozná, že je váš zájem jen povrchní... domyslete si to sami.

3. Vědět kde hledat
Ideální situace nastane, když můžete hned při objednání zadat, na kterou zahraniční knihovnu se lze obrátit. Pokud máte dojem, že přeháním, zkuste zvážit, jak velký zájem o získání knihy máte. Prohledali jste online katalogy zahraničních knihoven? Prohledali jste zahraniční fóra? Občas se stane, že najdete člověka-cizince, který si řekněme v Německu knížku vypůjčil z lokální knihovny a dá vám tip.
S předchozím souvisí i specifikace požadavku na jazykovou mutaci knihy. Primární je zjistit, zda vůbec byla kniha přeložena. Jako typický příklad mohu uvést monografie od francouzského ANCRE. V originále jsou bez větších problémů dostupné ve francouzských knihovnách, ale anglické překlady mám třeba z Německa, Londýna, Texasu...

4. Vědět co s tím
Řekněme, že máte štěstí a knihovna pro vás objednávku vyřídila. Co dělat pak? Co nejdříve si ji vyzvednout a zaplatit! (Co jsem to psal o opravdovém zájmu?)
Být připraven! V nejhorším počítejte s tím, že vám knihu půjčí jen do čítárny. Potom musíte mít připravený digitální foťák, nejlépe se stativem a notebookem na uložení a kontrolu dat. V lepším případě vám knihy půjčí domů. Máte scaner? Kopírku?
Rozhodně vás nenavádím k nepravostem - taková je praxe. Pracovníci knihovny spíše očekávají, že si některé pasáže ofotíte, než že knihu jen prolistujete a s díky vrátíte.

Slušnost především!
Knihovna považuje za samozřejmé, že řádně zaplatíte, knihu neztratíte, nepoškodíte a vrátíte v termínu. Pokud ne, máte velký problém a na další spolupráci můžete zapomenout.
Pokud navíc bute slušní, milí a občas pomůžete knihovníkovi s hledáním, doplněním údajů anebo se budete slušně zajímat, kde vaše objednávka vázne, lze očekávat stejný přístup i ze strany knihovny. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že mi běžně půjčují domů i svazky určené ke studiu pouze v čítárně.

Zmíněné zkušenosti a uvedené ceny vycházejí ze spolupráce s Vědeckou knihovnou Olomouc.

Radek (kartonist) Na začátek článku

Autor: Radek (kartonist) | Vydáno dne 07. 02. 2008 | 8709 přečtení
Počet komentářů: 4 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euPell Mel -> Získávání podkladů a knih
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence