Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Broušení žeber
přední část lodě
zobrazení: 2155
známka: 3.50
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Dílna

Zhotovení plátů paluby

Při stavbě remorkéru jsem se setkal s problémem, jak zhotovit protiskluzovou palubu. V předešlých dílech od pana Ivana Grni (touto cestou děkuji za inspiraci) bylo naznačeno, jak na to. Po prostudování článku jsem se pokusil zhotovit pláty. Nesplňovali mou představu a tak jsem hledal další možnost, pro mě jednoduší a vhodnou i pro ostatní modeláře. Pomohla svým způsobem náhoda, tak jak už to obvykle bývá. Potřeboval jsem odstranit změť drátů uvnitř trupu modelu, který jsem dodělával. Řešením byl tištěný spoj a ejhle. Při jeho zhotovování se dostavil nápad. Proč nevyužít uvedené technologie. Nabízejí se dvě možnosti, buď využít tištěný spoj pro zhotovení matrice nebo přímo ke zhotovení palubního plátu. Kterou cestou se vydáte, je už jen na Vás.

Základem, pro zhotovení tištěného spoje je kvalitní předloha – maska. Podmínkou je vysoký kontrast a ostré neroztřepané hrany, pokud to není úmysl. Jak tedy na to? Budete k tomu potřebovat nějaký grafický program, Corel Draw, Photoshop, Adobe Ilustrator atd., eventuelně kamaráda, který vám předlohu zhotoví v uvedených programech, je to otázka 5 - 20 minut podle složitosti. Zhotovenou předlohu v počítači je potřeba přenést na vhodné médium. Poslouží nám k tomu laserová tiskárna nebo kopírka připojená na PC. Jako materiál použijete buďto speciální matnou fólii nebo postačí i obyčejný pauzák. Nevýhodou Laserové tiskárny je to, že obraz je lehce průsvitný a při osvitu by došlo k prosvícení. Zamezíme tomu jednoduchou fintou. Postačí trocha toluenu a papírová krabice ve formátu A4. Horní víko zevnitř krabice polijeme toluenem a počkáme až ho lepenka nasaje. Na dno krabice položíme fólii tiskem nahoru. Navlhčeným víkem přiklopíme krabici a necháme 5 až 10 minut působit. To vše dělejte pokud možno venku nebo na balkóně.

Ti náročnější si připravenou grafiku uloží do souboru PDF. Tento soubor například podporuje CorelDraw od verze 9. Vypálíte si soubor na CD či DVD a zanesete do tiskárny či reklamní agentury, kde vám ho vysvítí na osvitové jednotce. Cena je asi 60,- Kč za A4. Předloha je daleko přesnější i v jemných detailech a je dodržen potřebný kontrast.

Poznámka: Ještě je nutné si ujasnit, zda použijete přímo kuprexitový plát, nebo budete pláty odlévat.Podle toho zhotovíte předlohu (fólii) pozitivní nebo negativní.

Dalším krokem je buďto zakoupení kuprexitové desky se světlocitlivou vrstvou nebo obyčejné kuprexitové desky a spreje positiv resist nebo positiv 20 (doporučuji koupit větší 200 g balení, kde rozdíl v ceně je cca 50,- Kč), pomocí kterého si zhotovíte sami světlocitlivou vrstvu. Uvedené zakoupíte v elektro prodejnách. Pokud zvolíte možnost zhotovit si světlocitlivou desku sami, pak nabízím možnost jak na to. Vystřihněte si z kuprexitu potřebný tvar nůžkami s minimálním přídavkem 5-10 mm z každé strany (kraje budou pravděpodobně podsvíceny). Měděnou plochu vyčistíte pískem na nádobí čímž odstraníte zoxidovanou vrstvu. Je potřeba, aby deska nebyla mastná, tak doporučuji ji ještě pro jistotu odmastit. Povrch setřete sepraným flanelovým hadrem do sucha. Nesmí na něm zůstat žádné nečistoty. Jako podložku při stříkání spreje nepoužívejte noviny či obdobný materiál. Při stříkání se z papíru uvolňuje prach, který zůstane ve světlocitlivé vrstvě a později by vadil. Jako podložku použijte starou skleněnou desku či igelitovou fólii, vlastní bolestná zkušenost. Desku také podložte, aby neležela přímo na ploše. Naneste POSITIV 20 ze vzdálenosti cca 20 cm +- na měděnou stranu. Po nastříkání spreje se na povrchu vytvoří tmavězelená vrstva, která je citlivá na UV záření. Vrstva zaschne po 24 hodinách při 20oC nebo po 15 minutách při 70oC (pro urychlení vysušit fénem). Pokud necháte desku schnout pozvolna, pak ji uložte na nějaké tmavé místo, kde není přístup světla. Světlocitlivou vrstvu nenanášejte na přímém slunci, ale v místnostnosti. Mírné denní světlo nebo osvětlení nevadí. Po zaschnutí desku uložte do černé igelitové obálky nebo desek, tak aby k desce nemohlo světlo.

Ps. Na zhotovení formy stačí slabý kuprexit.

Na osvit je potřeba použít světlo bohaté na UV záření. Je možné použít horské sluníčko nebo speciální UV lampy. Návod, jak si zhotovit osvitovou lampu je uveden na těchto stránkách (uvedeno se svolením autora). Než budete osvětlovat desku, tak nechte lampu lehce nahřát, aby podávala vždy stejný výkon.

Folii položíme na desku s fotocitlivou vrstvou. Pozor! folii musíte položit tištěnou stranou dolů. Přiklopíme čirou vyčištěnou skleněnou deskou. Pokud máme možnost odsát vzduch, je to velké plus. Lze si zhotovit i jednoduchou pomůcku. Vezmete dřevotřískovou desku s HDF vhodné velikosti, vyvrtáte otvor pro hubici vysavače. Okolo nalepíte slabé gumové těsnění a máte jednoduchou pomůcku pro zhotovení vakua. Zapojíte hubici a pustíte vysavač. Pomocí regulace si nastavíte velikost sání. Teď vezmeme UV výbojku a asi ze vzdálenosti 30-40 cm budeme desku nasvětlovat. Osvit podle údajů výrobce trvá od 3-8 minut. Vzhledem k tomu, že mám speciální lampu, tak mě trval 3,5 minuty.

PS: než začnete zhotovovat originální desku, vyzkoušejte si čas nasvětlení na zkušebních vzorcích, v krocích po ½ minutě. Ty pak vyvolejte. Podle nejlepší výsledku pak zhotovte desku či desky.

Teď přikročíme k samotnému vyvolání nasvícené desky. Budeme používat NaOh – hydroxid sodný, jedná se o žíravinu, tak podle toho s ní zacházejte. Buď můžete zakoupit již hotovou vývojku v elektroprodejně, nebo zakoupíte Hydroxid sodný v barvách lakách. Potřebný roztok namícháte v poměru 7 g NaOh na 1 litr vody. Uvedený roztok nalijete do fotomisky či obdobné nádoby. Vložíte nasvícenou desku. Doba vyvolání je 1-4 minuty. Počkáte až se zcela rozpustí nasvícená část. Můžeme si pomoct pohybem desky v roztoku, nebo můžeme povrch stírat houbičkou. Po vyvolání desku opláchnete pod tekoucí vodou.

 

Posledním krokem je odstranění nepotřebné měděné vrstvy. K vyvolání použijeme chlorid železitý nebo HCL+H2O. Roztok si připravíme, tak aby doba leptání byla okolo 10 - 20 minut. Při rychlém leptání může dojit k podleptání krajů. Doba leptání se bude také měnit z počtem odleptaných matric. Osobně jsem leptal v nasyceném roztoku chloridu železitého. Desku položíte na povrch roztoku měděnou stranou dolů tak, aby se měděná odleptaná část uvolňovala směrem ke dnu nádoby. Jinak dojde k nestejnoměrnému odleptání. Během procesu desku vyjměte a zkontrolujte, jestli už je hotová či ne. Po skončení procesu vyjměte desku a opláchněte pod tekoucí vodou.


Hotový pozitivní plát potřeme pájecí kapalinou, nanesem bokem hrotové pájky cín a toto je výsledek. Lze zaformovat nebo přímo použít.

Tímto máte hotovou matrici nebo plát paluby.

Pokud se jedná o matrici, jak s ní dál naložit?

 

Budeme potřebovat zhotovenou matrici, vazelínu, seříznutý štětec, já používám epoxyd 1200, skelnou tkaninu 35-45 g, dvě tabulky skla, nádobu na míchání epoxydu, špachtličku, něco pro obarvení epoxydu, třebas humbrolku.

Povrch matrice naseparujete vazelínou pomocí seříznutého štětce. Povrch nesmí být suchý, ale mastný, jinak dojde k přilepení a poškození matrice. Opět doporučuji vyzkoušet na vzorku. Spodní sklo obalíte potravinářskou fólií. Vrchní sklo potřete vazelínou, hlavně nešetřete. Na skle musí být vidět opravdu mastná vrtsva, není potřeba sklo nějak perfektně leštit, opět hrozí přilepení. Na desku s fólií položíte matrici. Ustřihnete si ze skelné tkaniny potřebný pás s přesahem 1 cm i více z každé strany než je matrice. Na rovné podložce tkaninu uhladíte a vyrovnáte, tak aby neměla záhyby. Na matrici o velikost 10×30 cm budete potřebovat asi 25 ml epoxydu 1200. Uvaříte si v konvici vodu. Tu nalijete do větší nadoby a v menší ohřejete 1200ku. Až bude dostatečně tekutá, tak si odlijete 25 ml, přidáte 1,75 ml aktivátoru a smícháte. Pak přimícháte 6 kapek barvy. Na roztírání se osvědčila špachtlička se zoubky, bez té zůstávali v epoxydu bublinky a pláty nešly použít. Postupně rozlévate epoxyd po desce. Vezměte špachtličku a rozetřete po celé ploše. Položíte tkaninu a tahem do stran vyrovnáte. Přiklopíte sklem. Sklo lehce přitlačíte tak, aby se epoxyd rozlil všude. Necháte vytvrdit 10 hodin. Po deseti hodinách opatrně odstraníte sklo. Odstřihnete přetečené kraje a hotový plát s matrice sloupnete. Pokud jste měli namazáno dobře, tak to jde lehce. Vazelínou opravdu nešetřete!!

 
 
 
 

Hotový plát vezměte, položte na rovnou plochu a nechte 48 hodin vytvrdit zatížený třebas knihou. Před použitím jej z obou stran řádně odmastěte. Vzhledem k tomu, že výška vzorku je v desetinách milimetru, tak na povrchovou úpravu používejte barvy na modely, Revell, Humbro či Agama nejlépe polomatné.

Uvedenou technologii lze použít i na leptání různých svarů, šroubů a nýtů na povrchu nástaveb, meze se fantazii nekladou.

Na závěr upozornění!!!

Než začnete pracovat s žíravinami, přečtěte si nejprve návod, jak postupovat v případě zasažení očí či kůže. Používejte ochranné pomůcky jako rukavice a brýle! Případné dotazy lze řešit na DF-MONAKO

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Takže to je vše a hodně zadru při stavbě přeje Víťa Vymětal - Severan. Na začátek článku

Autor: Vít Vymětal (Severan) | Vydáno dne 23. 05. 2007 | 16731 přečtení
Počet komentářů: 9 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Zhotovení plátů paluby
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence