Pomalu se nám hlásí o slovo nová modelářská generace, která v době vzniku MoNaKa neměla o lodních modelech ponětí. Možná v následujícím článku nenalezneme nic převratného, přesto bychom mohli snahu Tomáše Hlacha ocenit. Přinejmenším jde o dobrý pokus o vyprovokování zkušenějších maketářů, aby se též podělili o své poznatky. Témat se najde jistě celá řada.
Tuto metodu jsem našel na jedné polské stránce, a když jsem si ji vyzkoušel, tak jsem se rozhodl, že se čtenáři MoNaKa podělím. Přiložené vlajky jsou výsledkem prvního pokusu, takže mají některé vady, které postupně opravím.
Na výrobu vlajek jsem použil obyčejný bílý papír, batistové plátno a obyčejnou tiskárnu.
Do prvního papíru jsem vystřihl čtverec. Prázdné místo jsem vyplnil batistem (musí být napnutý) a zespodu jsem přilepil neporušený papír.
Na počítači jsem si v malování vlajky zkopíroval a upravil, aby byly pěkné. Pak jsem je zkopíroval do Wordu a tam je zmenšil na požadovanou velikost.
Vlajky jsem vytiskl na připravený papír s plátnem a vystřihl.
Zde jsou hotové vlajky. Jak jsem psal v úvodu, mají drobné nedostatky. Vlajky slepím na lanoví nejspíše Herkulem a nalakuji je.
Máte-li jiné zkušenosti s tímto postupem, rád je uvítám. Z mé strany je to zatím vše ohledně výroby vlajek tímto způsobem.
Pro MoNaKo Tomáš Hlach