Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Konrád - 2
kraulující želva
zobrazení: 2386
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Dílna

Výroba palubních roštů (gratings) 1 : 100

Úvodní obrázek článku Přátelé, kamarádi,
ač jsem se vždy této situaci (mimo jiné) obával, modelářský osud mi postavil do cesty zrůdu zvanou Grating. Lidé znalí anglického jazyka si snadno přeloží na „mřížovina”, což opravdu je. Zabrousíme-li trochu do teorie tak zjistíme, že tyto dřevěné mříže (radši bych používal slovo rošty) plní u lodí dvojí funkci.

U klasických, zvláště pak historických plachetnic, se jedná o funkci odvětrání podpalubí a částečně i jeho prosvětlení. Rošty musely být tak pevné, aby byly pochozí. U lodí novověku jsou tyto rošty používány jako pochozí protiskluzová rohož pod nohama námořníků. Tato rohož je vyrobena z tvrdého dřeva s rozměrem otvorů 50 x 50 až 70 x 70 mm. Je-li u lodi položena na ocelové palubě, dokáže odvádět vodu pod roštem mimo podrážky námořnických bot.

Ve skutečnosti je tento rošt vyráběn skládáním jednotlivých „hřebenů”, které vzniknou vyřezáním zářezů do poloviny šířky trámku roštu.

Obrázek 1 z 18
Nákres hřebenu

Věřím, že je spousta modelářů a hlavně měřítek lodí, kde lze touto metodou postupovat. Nad touto metodou jsme vedli modelářské debaty s přítelem Karlem Filipem, který se k této metodě přiklání a troufl by si i na 1 : 100. Jeho metoda „kulatého katru” na soustruhu, je ovšem námětem na zvláštní článek. Já jsem si netroufl a zvolil jsem tzv. „ruskou metodu”, dle jejího autora.

Vím, že ji mnoho a mnoho modelářů zná, ale podělím se o své zážitky. Při stavbě modelů lodí postupuji zásadně metodou „náhodného chaosu”. Zadívám se na plán, zvolím libovolný díl, detail, vyrobím a dám do krabičky (vhodný je popis, protože zapomenu, kam to potom patří). Když mi to nejde, zahodím a jdu na jiný díl. Tak teď zrovna Gratings!

Volba dřeva
Pochopitelně že originál je buk, nebo teak. Ovšem potom nestačíte brousit pilový kotouč. Toto ovšem souvisí s množstvím gratingových rámů, které vyrábíte. Já potřebuji cca 40 ks o rozměru 20 x 20 mm. Čili jsem musel volit něco normálního. Volba padla na lípu. Žádná výrazná kresba let, minimum suků a nulová smolnatost. Zakoupil jsem nosníky 4 x 10 mm, které jsem ve svazku po třech nařezal na pokosové pile s dorazem. Celkem 120 ks.

Obrázek 2 z 18
Nařezané lipové nosníky

Následně jsem je slepil po třech kusech a obrousil na čtverce 30 x 30 mm.

Obrázek 3 z 18
Slepené čtverce 30 x 30 mm

Do pily jsem osadil kotouč průměr 50 mm, šíře 0,52 mm. Pokud se roztočí na 6000 ot/min, řeže slušně. Vyrobil jsem vodící lištu z plastového pásku tl. 0,5 mm a přilepil ji z boku plastové desky. Umístil jsem ji 0,5 mm od řezného kotouče. Umístění další desky z druhé strany kotouče je jasné. Následně jsem desky v čelech slepil. Tento způsob mi připadá rychlejší a variabilnější, než prořezávat, nebo frézovat drážku pro řezný kotouč do celistvé desky. Hloubka řezu zvolena na 2,9 mm. Tato hloubka se určí sílou plastové desky.

Obrázek 4 z 18
Volba hloubky řezu

Pro někoho, kdo tuto metodu opravdu nezná, je na dalším obrázku vidět, jak se v materiálu provede 1. řez a pak posunutím na dorazu (vodící liště) řezy další.

Obrázek 5 z 18
Postup řezů

Buďte prosím shovívaví k nákresům, pouze ruka bez měřítka.

Obrázek 6 z 18
Takto to vypadá v reálu.

A stačí řezat a řezat. Poprvé jedním směrem, říkejme „po letech”, otočíme a napříč „přes leta”.

Obrázek 7 z 18 Obrázek 8 z 18
Řezání přes leta... A je nařezáno.

Další etapou je nařezání nosníčků – voštin, které se budou vlepovat z jedné strany do přeřezaných dílů. Nastavení dorazu na pile a tím zvolení tloušťky voštiny je zásadní! Příliš silné díly způsobí při mačkání do drážek prohnutí základního dílů. Příliš tenké se v drážkách viklají, vzniklé mezery nevypadají dobře a ani lepení není ideální.

Obrázek 9 z 18
Takto jsem je řezal já.
Obrázek 10 z 18
Začistění smirkovým papírem není na škodu.
Obrázek 11 z 18
Následovalo zakrácení na požadovanou délku na přípravku s dorazem.
Obrázek 12 z 18
Tímto způsobem jsem jich vyrobil 880 ks

Nyní stačí takto připravené voštiny vlepit do vyřezaných drážek z jedné libovolné strany. Před vlepením se vyplatí zasunutí vyzkoušet „nasucho”. Zabere to chvilku. Když zjistíte, že voština do drážky nejde, jste někde v polovině a máte namazáno lepidlem, je veliký problém, díl je vlastně ztracen.

Obrázek 13 z 18
Lepení voštin do drážek

Drážky se vyplatí před lepením pročistit smirkovým papírem přeloženým naostro napůl. Vyfoukávám stlačeným vzduchem.

Velmi diskutabilní je lepidlo. Já volil PATEX, vodostálý, jednosložkový, po vytvrdnutí částečně pořád pružný. Abych lepidlem zanesl mezery v roštu co nejméně, mažu lepidlem drážky a to pouze zasunutím ocelové planžety tl. 0,15 mm. Namažu stěny drážky, ale vodorovně neposouvám. K zanesení lepidlem dojde stejně, nutno ve finále čistit, ale čím méně tím lépe.

Po zalepení se nebojím pořádně zatěžkat, ať voštiny dosednou na dna drážek. Na závaží viditelné moje udělátko na nanášení lepidla.

Obrázek 14 z 18
Zatěžkání po zalepení

A ještě jednou udělátko. Kousky plastu jsou na planžetu z obou stran přilepeny oboustrannou páskou. Lépe se to drží, lépe to stojí na stole. Jednou za čas při lepení očistím. Lepidlo nanáším na hranu planžety cca 1 mm po každé straně.

Obrázek 15 z 18
Udělátko pro nanášení lepidla
Obrázek 16 z 18
Takto zalepím a nechám řádně zaschnout.

To, že vlepené voštiny jsou širší a vystupují ven, nemá žádný vliv. Dělat je tak, aby zapadly dovnitř drážky je pracné a zbytečné. Zbývá určit, jakou část takto vyrobeného polotovaru je třeba z každé strany obrousit, abychom získali grating požadované tloušťky a ukázaly se čtverce otvorů. Vyplatí se nákres.

Uvádím nákres mého gratingu:
Tloušťka základního materiálu: 4 mm
Hloubka proříznutí: 2,9 mm
Požadovaná tloušťka gratingu: 0,8 mm

Ubroušení samo není problém, pokud se jedná o jeden nebo dva osamocené kusy v palubě. Jste-li vystaveni ale požadavku složení několika čtverců gratingu vedle sebe tak, aby tvořily poměrně rozměrnou palubu, je výška jednotlivých dílů naprosto zásadní. Potom se neobejdete bez rámečku nejlépe z oceli, do kterého budete jednotlivé díly vkládat a na doraz dobrušovat. Ale to je jiná pohádka!

P.S.:
Dělejte díly větší a dobrušujte na rozměr, na krajích hrozí nebezpečí okusu.

Snažil jsem se o velké množství fotek, na úkor textu. Jak říkají příznivci striptýzu: „Je lepší jednou vidět, než stokrát slyšet!”

Obrázek 18 z 18
Hotový grating 30 x 30 mm, otvory a trámečky 0,5 x 0,5 mm

Pevnou ruku a bystré oko přeje Jarda Klomfar Na začátek článku

Autor: Jaroslav Klomfar | Vydáno dne 11. 03. 2019 | 2409 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Výroba palubních roštů (gratings) 1 : 100
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence