Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Pirátská briga - 3
dokončena na 95 %
zobrazení: 830
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Dílna

Úprava záchranného kruhu z originálního dílu

Rozhodl jsem se pro úpravu originálního výrobku „záchranného kruhu“ z Admiral Shopu. Myslím že toto téma by mohlo leckoho zajímat, proto jsem celý postup zdokumentoval. Vše vlastně odstartovala stavba modelu motorové jachty Poseidon – plánek modelu z MoNaKa. Přiznám se, že zatím nemám žádnou zkušenost s odléváním. Proto jsem si díl patřičné velikosti nechal poslat.

Po prvotním zhlédnutí „kruhu“ mi bylo zřejmé, že výlisek je sice kvalitní, ovšem vymodelování lana po obvodu kruhu je příliš „neotesané, nemodelové“. Má volba tudíž padla na výměnu lana za nové modelovější. Na prvním snímku je originální kruh – tak jak jej lze zakoupit.

Úprava spočívá v oříznutí a začištění výlisku lana tak jak je vidět z obrázku č.2

Krom této úpravy jsem odřízl i uchycení lana ke kruhu, původně jsem zamýšlel úchyt ponechat a jen do něj proříznout drážku pro vlepení lana. Bohužel průměr lana je 1 mm – což je zároveň tloušťka úponu. Nakonec jsem provedl ještě začištění podle naznačení na obrázku.

Jako nevěrohodnější lanko pro záměnu se mi jevila šňůra používaná ke starším typům žaluzií. Její skladba splétání a průměr jsou pro tuto velikost kruhu (vnější průměr 32 mm) naprosto ideální. Šňůrka je spletena ze silonových nití a vypadá tedy jako miniaturní silonové lano.

Lanko jsem upravil podle poměru: 4x hodnota průměru kruhu v tomto případě tedy 128 mm. Na lanku patřičné velikosti jsem si označil čtyři stejně dlouhé díly. Následuje postup kterým se přilepí vteřinovým lepidlem (jakékoliv značky), lanko v místě původního úponu na kruhu.

Po přilepení tří úponů zbývá přilepit již jen poslední a to oba konce k poslednímu úponu! V místě jsem slepil oba konce na tupo, přímo ke kruhu. Pokud člověk dodrží stanovené rozměry finální úprava bude mít pravidelné a stejně dlouhé (oka,smyčky).

Tímto by byla hotova výměna původního lana za nové. Dalším krokem je obnovení pevného spojení (úponu) v místě spojení lana s kruhem! K tomu jsem použil tmel zhotovený z lepidla „kanagom“ a „dětského pudru“ (jakékoliv značky).

Směs by neměla být moc hustá, aby lepidlo bylo ještě schopné přilnout k povrchu.

Mě se osvědčilo nanášení špejlí a po zavadnutí dotvarování (uhlazení) řezací čepelkou.

Po zaschnutí a vytvrzení tmelu je ještě potřeba přebytečné kousky odříznout skalpelem a přebrousit do potřebného tvaru smirkovým papírem (zrnitost 180 – 250)

Tímto jsme se dostali do závěrečné fáze – BARVENÍ ! Na barevnou úpravu jsem se rozhodl použít modelářské barvy (Humbrol,Revell), ale lze vlastně použít jakékoliv barvy, snad s výjimkou vodou ředitelných.

V možnostech barevného provedení záchranných kruhů, existuje poměrně mnoho možností. Základem však je aby kruh, jak na hladině nebo na palubě, byl dobře vidět a nedal se z ničím jiným zaměnit! Já jsem tedy volil klasický vzhled a standardní rozložení barev. Úpony lana ke kruhu jsou černé, neboť jsem vycházel z originálu, na kterém jsou úpony z gumy – tudíž černé. Na posledních fotografiích je vidět téměř finální podoba. Téměř – protože je třeba ještě doladit přetahy štětcem! Závěrem bych rád podotknul, že úprava není vůbec náročná a takto předělané kruhy vypadají daleko lépe, ale to je již na posouzení každého z Vás.Obrázková galerie
Obrázková galerie

Na začátek článku

S pozdravem dobré a kvalitní práce Milan Černý.

Autor: Milan Černý (Cobra) | Vydáno dne 01. 01. 2007 | 11900 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Úprava záchranného kruhu z originálního dílu
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence