Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
cosi - 3
před, i po , vlastně během opravy
zobrazení: 3163
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
31.07.2020: Redakční dovolená

První srpnový týden (a nejspíš i ten druhý) budou veškeré redakční práce pozastaveny. Zítra se spolu ještě setkáme na Lužinách, ale pak nás čeká dovolená. Snad zasloužená, ale nemějte obavy, web poběží jako doposud, jen nikdo nebude odepisovat na zaslané e-maily.


23.07.2020:

Břehy u Přelouče hostí plachetnice NSS, a proto nebudeme do neděle číst došlé e-maily. Všem hezký zbytek týdne!

 

 Archiv novinek


Tug Towing

TUG TOWING - úvod


Vše co jste chtěli o tug towingu vědět a báli jste se zeptat.

 

Svoje dotazy týkající se tug towingu můžete posílat na adresu:
tugtowing@seznam.cz

 
 

RUBRIKY

Začátky tug towingu v ČR
Tug Towing v otázkách a odpovědích
Jednoduché remorkéry pro tug towing
Články, které by Vás mohly zajímat

 

 
Začátky tug towing v ČR
 

Pokusy o vlečení modelu nákladní lodě jiným modelem se v ČR uskutečnily jistě podstatně dříve, než se o to pokusili členové Klubu NAMOLO v roce 2005. Rozdíl byl ale v tom, že se tak stalo za účelem uvedení tug towingu jako soutěže pro lodní modeláře na domácích vodách a nikoliv jen o chvilkový rozmar. Proto tomuto klubu poprávu přináleží tvrzení: „Byli jsme první...".

 

Dne 2.března 2005 v 17:00 hodin lze datovat začátek tug towingu v ČR. V Praze-Braníku se sešli členové Klubu NAMOLO! a takřka v arktických podmínkách poprvé vyzkoušeli tahání vleku (remorkér Herkules) pomocí dvou remorkérů Monako I. a Waihe. Remorkér Monako I. byl navíc prvním remorkérem, který byl stavěný speciálně pro tug towing. U krátké reportáže z tohoto setkání najdete i fotogalerii a krátké video ze zkušebních plaveb s vlekem.

 

2.dubna 2005 se v Praze na Lužinách uskutečnilo setkání lodních modelářů. Při této příležitosti členové Klubu NAMOLO! opět vyzkošeli tug towing prakticky ve stejné sestavě jako při prvním pokusu. Pro silný vítr nebylo vlečení příliš úspěšné, ale byla to cenná zkušenost pro další přípravy.

 

6.dubna 2005 v 17:00 hodin se opět sešli členové Klubu NAMOLO! v Praze u Vltavy a opět se zkoušel tug towing. Do pokusů se zapojil nový remorkér Perkins. Byly činěny pokusy jak přesně lze s vlekem manévrovat a chování tažných remorkérů. Vše je zachceno v krátké reportáži z tohoto setkání.

 

29.dubna 2005 v Praze-Braníku na Vltavě pořádalo sdružení Argo „Branickou regatu“. Jednalo se o závod pramic pro děti i dospělé. Při této příležitosti členové Klubu NAMOLO! předváděli lodní modely a samozřejmě nemohl chybět ani tug towing, tentokráte již s prvním vlekem, který jsme měli k dispozici. Pro Klub NAMOLO! ho postavil Mrazík. Původně jako nákladní tlačnou vanu, ale později jí byla přidána příď a byla povýšena na nákladní loď.

 

21. a 22.května 2005 se do Podroužku u Netolic sjeli lodní modeláři na soutěži NS. Mrazík sem dovezl již hotovou tlačnou vanu i s tlačným remorkérem Agátou. Po skončení soutěžního dne byl tak tug towing představen i širší modelářské veřejnosti a současně zkoušeny průjezdy soutěžními brankami.

1.června 2005 v 18:00 hodin se konná další klubové setkání Klubu NAMOLO! v Praze-Braníku u Vltavy a opět probíhají zkoušky v tahání nové vany. Jenže tentokráte dojde i k první havárii a potopení Perkinse a vleku. Jak se to celé seběhlo a dopadlo bylo popsáno v samostatné reportáži. Byla to opět cenná zkušenost, pro další plánování příprav na první soutěžní setkání v tug towingu v ČR.

 

26.června 2005 se v Praze na Lužinách uskuteční další setkání lodních modelářů a širší laické i modelářské veřejnosti je opět předváděn tug towing. Remorkér Perkins byl po vzlovení z Vltavy opět ve formě, ale vlačení si vyzkoušely i další lodě včetně parního remorkéru Saturn. Vana byla z bezpečnostních důvodů opatřena fólií aby do ní nemohl zatékat a neopakovala se situace z Vltavy.

 

23.července 2005 vychází na stránkách MoNaKo článek, který popisuje modelářský tug towing a poprvé je veřejně prezentován záměr uspořádat první soutěžní setkání v tug towingu v ČR. Anketa ukázala, že o tuto akci by zájem byl.

 

8.května 2006 proběhla poslední - čtvrtá klubová brigáda Klubu NAMOLO! k přípravě historicky prvního soutěžního setkání v tug towingu v ČR. Po skončení této brigády bylo možné prohlásit, že je vše již připraveno. Klub NAMOLO! měl již k dispozici i druhý vlek pro těžký tug towing. Opět z dílny Mrazíka. Byla i připravena první neoficiální národní pravidla pro tug towing.

 

22.května 2006 začíná první soutěžní setkání v tug towingu v ČR nazvané „Víkend s tug towingem“.

 

To je ze stručné historie začátků tug towingu v ČR vše. Dál již byly všechny soutěžní setkání dobře zdokumentovány, obrazový materiál je bohatý a je tak možné v pročítání historie pokračovat.

 

 
Tug Towing v otázkách a odpovědích
 

Co je to vlastně tug towing ?
Odpověď na tuto otázku najdete v článku Tug Towing z roku 2005. Po prvním soutěžním setkání, Víkend s Tug Towingem v Jinolicích, vyšel doplňující článek Otázky a odpovědi k tug towingu, který dává odpovědi na některé, často se opakující, základní otázky.

 

Kdo se může tug towingu účastnit ?
Této modelářské soutěžní disciplýny se může účastnit každý, kdo má model remorkéru, který vyhovuje pravidlům pro tug towing. Na pohlaví a věku samozřejmě nezáleží, pouze na Vašem odhodlání se účastnit a respektovat pravidla. Registrace ve SMČR není podmínkou. Všechna soutěžní setkání jsou tzv. „otevřená“, tedy přístupná všem.

 

Co je to "Tug Towing Cup" ?
Je to seriál soutěží (čtyři až pět), kdy se jednotlivým týmům přidělují body za umístění v soutěži v rámci kategorie do které tým patří. Vítězem Tug Towing Cup se stane tým, který získá nejvíce bodů, přičemž nejhorší bodový zisk se škrtá. Do Tug Towig Cup jsou automaticky zařazeny všechny týmy, které se účastní alespoň jednoho soutěžního setkání a získají alespoň jeden bod. Za první místo je zisk 9 bodů, za druhé 6 bodů, za třetí 4 body, za čtvrté 3 body, za páté 2body a za šesté místo jeden bod.

 

Kdo pořádá soutěžní setkání v tug towingu ?
Hlavním pořadatelem a koordinátorem soutěžních setkání je internetový Klub NAMOLO!. Tento klub má veškeré potřebné vybavení pro uspořádání soutěžního setkání podle platných pravidel. Soutěžní setkání jsou vypisována výhradně na stránkách MoNaKo. Klub NAMOLO! je také správcem a garantem jednotného výkladu neoficiálních pravidel pro tug towing - Pravidla pro Tug Towing.

 

Jak se mohu na soutěž v tug towingu přihlásit ?
Dříve než se na soutěž v tug towingu přihlásíte, je potřeba si řádně přečíst platná pravidla pro tug towing a ověřit si, že Váš remorkér splňuje podmínky pro účast. Pak již stačí jen řádně vyplnit formulář přihlášky, která je vždy dostupná u vyhlášení soutěže. O přijetí přihlášky budete informováni elektronickou poštou a současně budete vypsáni do startovní listiny.

 

V jakých kategoriích se v tug towingu soutěží ?
Soutěží se ve třech základních kategoriích. Lehký tug towing, těžký tug towing a tlačné remorkéry. Těmto kategoriím odpovídají vleky, které se na soutěžích používají. Rozhodující, do které kategorie remorkér patří, je jeho délka trupu přes všechny nesnímatelné součásti. Trup remorkéru proměří rozhodčí na soutěži pomocí oficiálního měřidla. Další informace jsou v pravidlech.

 

Co když nemám parťáka do týmu ?
Rozhodně to není žádná překážka. Klidně se můžete přihlásit. Buď se k Vám někdo přidá, třeba stejně jako Vy hledá parťáka a nebo přímo na soutěži se s někým domluvíte a organizátoři Vám jistě někoho do týmu ochotně dohodí. Ostych rozhodně není na místě.

 

Kde mohu koupit remorkér pro tug towing ?
V modelářském obchodě a pravděpodobně ani na internetu si hotový model remorkéru, který by šel ihned použít pro tug towing pravděpodobně nekoupíte. Při troše štěstí by se možná dal sehnat na inzerát. Je potřeba se pustit cestou vlastní stavby a nebo úpravou stavebnice či již hotového modelu. Na stavbu několika jednoduchých remorkérů zde najdete návody a plánky.

 

 
Jednoduché remorkéry pro Tug Towing
 

Monako I.
Jednoduchý remorkér, který byl navržený (2004) pro lehký tug towing podle skutečné předlohy (Al Khubar) a dal vzniknout celé třídě těchto modelů. Prototyp modelu, prakticky bez dalších úprav, je dodnes (2009) v aktvní službě! Lze s ním tahat v předu i v zadu. Není určený pro tlačení. Jeho stavba je jednoduchá, levná a měl by ji zvládnout prakticky každý. Úpravy modelu dle vlastních přání jsou snadno proveditelné. Všechny potřebné informace a podklady pro stavbu najdete v lodním registru remorkérů „tř. Monako I." . Přečtěte si třeba článek o vlastní úpravě tohoto remorkéru.

 

Springer
Jednoduchý a malý remorkér, který je primárně určený pro tlačení, ale stejně dobře ho lze využít i jako tažný remorkér v lehkém tug towingu. Získal si velkou oblibu kvůli své jednoduché a rychlé stavbě a možnosti stavby vlastních nástaveb. Jedná se o samostanou třídu remorkérů, kde je velikost trupu striktně dána pravidly. S springerech je toho na internetu k nalezení opravdu hodně. Na webových stránkách MoNaKo je k dispozici několik článků (1, 2, 3, 4, 5).

 

Jasmín
Krásný klasický remorkér, který pochází z Anglie z dílny pana Richarda Webba. Jeho stavební návod byl publikován v modelářském časopise "Model Boats". Pro server MoNaKo se podařilo získat souhlas s publikováním stavebního návodu v češtině včetně stavebního plánu. Jedná se o robusní remorkér, který je vhodný pro vlečení v kategorii lehký tug towing. Vyniká lehkou stavbou trupu a na vodě vypadá opravdu skvěle.

 

Žehlička
Malý a jednoduchý remorkér, který je svojí konstrukcí určený pro vlečení v lehkém tug towingu. Vyniká opravdu jednoduchou konstrukcí, a rychlou stavbou, kterou zvládne i malé dítě. Zdánlivá jednoduchost mu není na škodu, spíše naopak. Stavební návod je k dispozici na MoNaKu. Tento model se úspěšně účastnil prvního soutěžního setkání v tug towingu v Jinolicích 2006.

 

Agáta
Malý a jednoduchý tlačný remorkér. Pro vlečení není vhodný snad proto se nedočkal rozšíření a je neprávem opomíjený. Jeho stavba je snadná, rychlá, levná a podle návodu to zvládne opravdu každý. V kategorii tlačných remorkérů proti Springerům rozhodně není bez šance.

 

 
Články, které by Vás mohly zajímat
 

Na stránkách MoNaKo nebo MoNaKo-old najdete spoustu článků ze kterých lze čerpat rady a náměty pro stavbu vlastního remorkéru pro tug towing. Stačí jen chvilku hledat. Zde uvedený výběr zahrnuje sadu základních článků, které by pro Vás mohly být zajímavé a inspirující.

 

Osvětlení modelu lodi
článek

 

Přípravek na snadnout tvorbu opěr bortů
článek

 

Prototyp navijáku pro tug towing
článek

 

Výroba příčného pohonu
článek

 

Příčný pohon na koleně
článek

 

Výroba "Z" pohonu
článek

 

"Z" pohon pro RT Antonie
článek

 

Springer "První"
článek

 

Springeří evoluce, aneb zrodil se Bivoj
článek

 

Jednoduchá pomůcka na seřízení kormidel
článek

 

Stavba "fošny" pro TT, aneb Přeříz II.
článek

 

Stavba remorkéru Paolo - M
článek

 

Pawlína - remorkér určený pro těžký TT
článek

 

Vana pro Springera
článek

 

Jak zavěsit pneumatiky na trup remorkéru
článek

 

Springer "C" a springer "V"
článek

 

Výroba lodního šroubu
článek

 

Kortyho dýza
článek

 

Malý velký silák Gogor
článek

 

Stavba remorkéru pro TT
článek

 

Stavba remorkéru Monako II.
článek

 

Artur dva v jednom
článek

 

Artur dva v jednom podruhé
článek

 

Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 12. 11. 2009 | 7535 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Tug Towing se dočkal svého webu (25.11.2010)
O Branický soudek 2010: Jaký byl konec první pětiletky? (17.10.2010)
Jak jsme uřízli kus Velkýho Kačera a kabel k tomu aneb kovomodelařina v praxi (10.10.2010)
Lodní telegraf 23.9.2010 (23.09.2010)
Lodní telegraf 6.9.2010 (06.09.2010)
TT Workshop v Příbrami (13.08.2010)
Lodní telegraf 7.7.2010 (07.07.2010)
O Branický soudek 2010 - propozice (06.07.2010)
TT Workshop 2010 (30.06.2010)
TUG TOWING - stavba tratí (18.06.2010)
Víkend s "Ťuk Kroupingem" v Panistávce 2010 (15.06.2010)
TT Cup 2010: Protivanov - maraton lodních ořů (08.06.2010)
Víkend s Tug Towingem 2010 - propozice (03.06.2010)
Tug Towing v Protivanově - propozice (16.04.2010)
Tug Towing Cup 2010 odstartoval v Mostě! (04.03.2010)
Last Minute těsně před zahájením TT sezóny (23.02.2010)
Zimní tug towing a ponorky v Mostě - propozice (03.01.2010)
Tug Towing Cup 2010 - vyhlášení a pravidla (02.01.2010)
TUG TOWING (12.11.2009)
TUG TOWING - soutěžní setkání (12.11.2009)
TUG TOWING - soutěžní týmy (12.11.2009)
TUG TOWING - plánky tratí (12.11.2009)
TUG TOWING - fotogalerie (12.11.2009)
TUG TOWING - video (12.11.2009)
TUG TOWING - seznam rozhodčích (12.11.2009)
TUG TOWING - přehled vleků (12.11.2009)
TUG TOWING - odkazy (12.11.2009)
TUG TOWING - pravidla (12.11.2009)
TUG TOWING - kapitáni (12.11.2009)
TUG TOWING - telegraf (12.11.2009)
TUG TOWING - remorkéry (12.11.2009)
Tug Towing na MoNaKu v novém! (11.11.2009)


Tug Towing -> TUG TOWING - úvod
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence