Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
WSP - 14
A ještě jeden pohled
zobrazení: 2860
známka: 1.33
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Lodě

Stavba remorkéru Paolo-M

Někdy před čtyřmi lety jsem náhodou objevil tyto stránky, které oživily dávno vyhaslý zájem o lodní modelářství. Můj do té doby jediný počin na poli lodních modelů byl volně plující model Pilot 24, slepený někdy před 20lety. Ani nevím, kde skončil. Se svými modelářskými zkušenostmi nemohu moc radit, jak co udělat a čím si ulehčit práci, proto to vezmu z druhé strany a spíše se pokusím poukázat na špatné postupy, kterých jsem se při stavbě dopustil. Snad to pomůže stejným začátečníkům, jako jsem já.

Pro začátek jsem chtěl postavit něco jednoduššího, proto jsem si vybral Paolo. Jak jsem postupem času zjistil, jednoduchý pro mne tedy rozhodně nebyl. Stavbu modelu jsem pojal jako pokusnou, pro ověření různých stavebních technologií a mé zručnosti. Při stavbě jsem si vyzkoušel kromě základních postupů také laminování epoxydem i polyesterem, odlévání, lisování za tepla, lakování autolaky, syntetikou i akrylovými barvami.

Stavba trupu
Trup byl stavěn pomocí překližkové kostry vyplněné extrudovaným polystyrenem. Po zabroušení a vytmelení pěnovým tmelem jsem trup nakašíroval třemi vrstvami hnědé lepící pásky. Pro laminování jsem použil Letoxit a skelnou tkaninu v pořadí 110g, asi 240g a znovu 110g. Po vytvrzení jsem zevnitř odstranil polystyren (mechanicky+aceton) a vylámal nepotřebná žebra. Z těchto žeber jsem odřezal horní části, které podpírájí palubu a ty jsem vlepil znovu do trupu. Vzhledem k tomu, že paluba má prošlup v obou směrech, vyrobil jsem ji slepením z lišt 2x7mm. Na kraje paluby jsem nalepil polystyrenové šablony pro olaminování bortu. Ty jsem opět nakašíroval a olaminoval tak jako trup. Po zatmelení a vybroušení jsem trup nastříkal. Použil jsem autolaky Glasurit. Posledním krokem v této části bylo nalepení pohledové části paluby z dýhových lišt a jejich přelakování.

Během této fáze stavby jsem se dopustil těchto chyb:

  1. Při broušení polystyrenu jsem použil příliš krátký brusný špalík a z jedné půlky trupu jsem udělal „oku lahodící" mnohostěn. Stálo mě to potom mnoho tmelení. Na druhou polovici trupu jsem použil špalík dlouhý přes tři žebra a vše už proběhlo bez problémů.
  2. Laminování trupu i s kýlem se ukázalo v mém případě jako celkem nešťastné. Bylo velmi těžké olaminovat jeho ostré hrany a při konečném broušení se špatně hlídaly rozdíly mezi oběma půlkami trupu. Příště asi kýl dolepím až po olaminování a zbroušení trupu.
  3. Pohledovou část paluby z dýhy jsem lepil až po olaminování bortů a olemování vstupních otvorů do trupu. Měl jsem totiž strach, že dojde k poškození paluby při laminování bortu a lakování trupu. Jenže paluba se na hotovém trupu velmi špatně brousila a do některých míst jsem se ani pořádně nedostal. Příště nalepím palubu první, vybrousím, nalakuji, vymaskuji páskou a teprve potom olaminuji bort. Snad to bude lepší postup.

Pohon
Vzhledem k tomu, že jsem výtlak modelu spočítal něco kolem 8kg, použil jsem motor ze stěračů na Felicii, který je sice velký a těžký, ale nepotřebuje převodovku a hlavně byl zadarmo. Energii mu dodává Pb akumulátor 12V/7,2Ah. Regulátor MD30DCR, lodní šroub Graupner průměr 55mm. Model je ovládán soupravou HITEC Zebra (obrazek4, obrazek5).

Mé chyby:

  1. Plně vystrojený model má nakonec výtlak 6,8kg, přesto je vodní hladina asi centimetr nad čarou ponoru. Někde jsem udělal chybu ve výpočtu. Řešit to asi nebudu, model plave pěkně a utopení z tohoto důvodu podle mě nehrozí.
  2. Při letních plavebních zkouškách s nedostavěným modelem jsem zjistil „drobný" nedostatek-model mi necouvá. Budu muset vyměnit lodní šroub,. Bohužel jsem se k tomu ještě nedostal-budu to určitě honit na poslední chvíli, až budu chtít k vodě.
  3. Nějak jsem zapomněl udělat na hřídeli mazničku. Pokud chci hřídel namazat, musím sundat kormidlo a hřídel z lodi vysunout. Doufám, že to nebudu dělat často…

Nástavby
Nad výrobním postupem hlavní nástavby jsem dlouho přemýšlel. Nakonec jsem po vzoru papírových modelů vyrobil kostru z kartonu, vyplnil opět polystyrenem, okašíroval a nakonec olaminoval. Tady jsem zvolil polyesterovou pryskyřici. Chtěl jsem ji porovnat s epoxydem. Stejným způsobem je vyrobený i komín a záchranný člun. Nástavbu jsem po obroušení potáhl dýhovými lištami, stejně jako střechy nástavby. Nástavba strojovny je slepena z plastových reklamních desek tl. 2mm. Bezbarvý lak na podlahách je syntetika,strojovna bílý akrylový sprej a hlavní nástavba syntetika. Uvidím, jak budou jednotlivé barvy stárnout, ale já osobně akrylové laky ve spreji příště používat nebudu. Boční stěny nástaveb jsou mírně prohnuté dovnitř a po nasazení na lem paluby se pěkně srovnají. Díky tomu dobře drží na místě i bez dalšího uchycení.

Moje chyby:
Tady jsem se snad dopustil pouze jedné, ale o to mě víc mrzí. Po zkušenostech s palubou, na které jsou krásně vidět jednotlivá prkna, jsem nástavbu polepil stejným způsobem-jednotlivá prkna na doraz k sobě. Jaké bylo mé překvapení, když po nástřiku bílou nebyla vidět ani jediná spára! Strhávat celé obložení jsem nechtěl, proto jsem všechnu barvu smyl a spáry proškrábnul žiletkovou pilkou a skalpelem. Výsledek bohužel není stoprocentní. Příště budu muset jednotlivým prknům před nalepením strhnout hrany, aby vznikla drážka. Za chybu bych možná mohl považovat i použití polyesterové pryskyřice na laminování. Práce s ním byla sice rychlá (po cca 3hodinách byl brousitelný), ale zase se problematicky lepil k ostatním materiálům. Příště rozhodně Letoxit.

Ostatní
Všechny další drobnosti byly vyrobeny obvyklými postupy. Kotevní naviják z plastových destiček, zábradlí pájený měděný drát, stožár z mosazných trubek a kulatin, stříšky vlezů, lufany a lodní zvon lisováním za tepla, úvazníky a tažné háky odléváním, záchranné kruhy z gumového těsnění. Kryt otvoru ke kormidlu je na modelu oproti plánům navíc, ale udělal jsem ho proto, že jsem chtěl vyzkoušet výrobu protiskluzového plechu.Ten jsem vyrobil tak, že jsem plastovou destičku naleptal toluenem a na ni položil síť proti komárům.Kryt je přilepen oboustrannou lepící páskou. Kupované jsou pneumatiky, kotvy a kotevní řetěz. Ten jsem se pokusil vyrobit, ale když asi po dvacáté letěl nějaký vercajk přes celý pokoj, tak jsem to vzdal.

Elektroinstalace
Všechny poziční i pracovní světla jsou funkční , napájené zvlášť čtyřmi tužkovými baterkami. Ovládání je zatím pouze mechanické, přes vypínač.

Závěr
Pokud jste dočetli až sem,mohli jste zjistit, že jsem při práci „nasekal" spoustu chyb, přesto mám z konečného výsledku radost a doufám, že u vody mi ji model přinese taky. Jen chci věřit, že další moje loď bude zase o něco lepší a že ho postavím rychleji. Paolo jsem stavěl raketovým tempem přes tři roky!
Další obrázky naleznete v obrázkové galerii.

	Parametry modelu:
	Měřítko		1:32
	Délka		860mm
	Šířka		220mm
	Hmotnost		6,8kg
	

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Martin Richter (carrot) Na začátek článku

Autor: Martin Richter (Carrot) | Vydáno dne 13. 03. 2009 | 25445 přečtení
Počet komentářů: 12 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
KRABBE TÖN 12 - německá rybářská loď (10.04.2020)
Prinz Eugen 1 : 100 (F2C): 1. část (prašná) (27.08.2019)
Bitevní loď Musaši po 13 letech (01.04.2018)
Emilia - každý papírák může plavat (04.02.2018)
Japonský křižník IJN Mogami (23.01.2018)
První loď pod československou státní vlajkou (21.04.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 3. díl (18.04.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 2. díl (31.03.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 1. díl (19.03.2017)
Příběh lodi Grimmershörn a jejích modelů (05.01.2017)
Kolesáček na gumu (04.12.2016)
Stavebnice lodi Grimmershörn (17.04.2015)
Imara - perla mezi remorkéry (2. díl) (01.12.2014)
Imara - perla mezi remorkéry (1. díl) (15.10.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 4. díl (17.09.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 3. díl (30.07.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 2. díl (03.06.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 1. díl (08.05.2014)
Stražak 14 - maketa polské hasičské lodě (24.12.2013)
Denní signály lodí (27.11.2013)
Vlajky pro modely lodí (14.04.2013)
Tarantul - deník ze stavby (2. díl) (18.01.2013)
Netradiční kolesa - 1. část (teorie) (03.12.2012)
RC kačer - maketa snadno a rychle (10.08.2012)
Tarantul - deník ze stavby (1. díl) (15.11.2011)
"Z" pohony pro RT Antonie (12.11.2010)
Stavba ponorky U-2540 (22.10.2010)
Laminátový trup na polystyrénove jadro (25.03.2010)
Parník LANNA 2007 (14.01.2010)
Zbraň V-6 "Urzel" (27.10.2009)
Springeří evoluce aneb zrodil se Bivoj (19.10.2009)
Stavba „fošny" pro TT aneb Přeříz II (28.04.2009)
Mikul (28.04.2009)
Čím se proslavil ARTUR? (07.04.2009)
Zrodila se legenda (04.04.2009)
Ještě jednou o sportovní plachetnici „K" (30.03.2009)
Jak jsem stavěl remorkér Pollux (20.03.2009)
DIVA von Aeronaut (20.03.2009)
Stavba modelu ponorky George Washington (15.03.2009)
Pawlina - remorkér určený pro těžký TT (04.02.2009)
Jak naučit Paradise jezdit aneb kde udělali soudruzi z USA chybu? (22.01.2009)
Experimentální válečná loď - 2. část (12.01.2009)
Baby Bootlegger (24.11.2008)
Kterak jsem stavěl první „normální "loď (21.10.2008)
Jak neutopit loď (15.10.2008)
Kapitan Poinc - Wojciech Siejka (08.09.2008)
Výroba „Z pohonu" (Schottle drivu, otočných dýz) (28.08.2008)
Jařáb a noční plavby Brakeho (12.08.2008)
Osvětlení modelu lodi (27.07.2008)
Napínáky stěhů snadno a rychle (07.07.2008)
Xenie, Vltava a Bečva (05.05.2008)
Zánik a zrod lodě Survey aneb jarní Lužiny plavecky (02.04.2008)
Pásky pro model (20.02.2008)
Raytheon (28.01.2008)
Experimentální válečná loď (28.01.2008)
Jak jsem stavěl Jet Star (16.01.2008)
Jednoduchý model remorkéru Jasmín (28.11.2007)
AutoCAD a ti druzí (11.10.2007)
Jak jsem se dostal k mahagoňákům (02.10.2007)
Lodní přístroje (27.09.2007)
Parníček New Orleans (06.09.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček - dokončení (14.05.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček (01.05.2007)


Lodě -> Stavba remorkéru Paolo-M
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence