Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
cosi - 1
stav cca 2005... poprvé na vodě 1988- jelo to výtečně leč takeláží dolů.....od té doby zavěšeno, jednou stěhováno, a v roce 1999 rozbito kočkou....
zobrazení: 3779
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
29.11.2020:

Dnes byl publikován kalendář soutěží KLoM ČR na rok 2021. Než veškeré akce přepíšeme do našeho webového kalendáře, může to nějaký den trvat. Současně uvítáme informace o dalších akcích lodních modelářů.

Děkujeme a přejeme klidné adventní dny.


19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.

 

 Archiv novinek


Lodě

Springer "První"

O existenci kategorie „Springer Class“ jsem se dověděl koncem dubna z Monako-DF (forum - tug towing - springer classe - tlačné remorkéry). První dojem z lodi nebyl vůbec valný, ale zaujalo mě nadšení modelářů pro tuto novou kategorii. S počtem shlédnutých webových stránek si loď získávala mé stále větší sympatie. Vědom si toho, že na víkend s TT v Protivanově nedostavím svou 70 cm Magni-Barungu, bylo rozhodnuto.

Stavba začala vyřezáním dvou bočnic trupu z 5mm překližky, které jsou vzájemně spojeny s deskou v přední a zadní části. Dno lodi je zhotoveno z lištiček příčným plaňkováním. Venkovní strana trupu je zalaminovaná pryskyřicí Lamit 109 s jednou vrstvou skelné tkaniny gramáže 355g/m2. Vnitřní část trupu je vylita polyesterovou pryskyřicí Lamit (vše firmy Kittfort).
Následovalo vytmelení trupu. Na výrobu kýlu jsem opět zvolil 5mm překližku. Kýl se skládá se dvou vzájemně slepených dílů, kdy uprostřed vodorovně prochází 150mm hřídel pro lodní šroub. Vše je slepeno epoxidovým lepidlem.
Následovala výroba tzv. vyváženého lodního kormidla vel.cca 47x47 mm. Na 4mm svařovací drát byla v malých čtverečcích navrstvena skelná tkanina, zalaminována a po zaschnutí vybroušena do tvaru kapkovitého profilu kormidla. Hřídel kormidla prochází měděnou trubkou zalepenou v trupu. Spodní část hřídele kormidla spojuje hliníkový pás s kýlem, který je zašroubován dvěma vruty.


Následovala práce uvnitř trupu. Zvolený motor Speed 400 a převodovku 3:1 jsem upevnil do vyrobeného překližkového lože. Lože motoru jsem přišrouboval k hranolku vlepeného na dno trupu lodi. Spojení převodovky s hřídelí jsem zabezpečil kardanovou spojkou. Nad spojku jsem umístil částečně rozebíratelnou dřevěnou konstrukci z lišt, sloužící jako lože pro baterii. Toto lože je ukotveno (rozebíratelně) v dřevěném masivním hranolu, ve kterém je vlepen silný úvazník. Přední i zadní úvazník je zhotoven z 12mm dřevěné kulatiny a velmi důkladně vlepen do masivního hranolu na dno lodi. S lodí bylo od počátku stavby počítáno i pro kategorii TT, proto tak silné úvazníky a umístění co nejblíže k těžišti lodi. Zadního masivu bylo využito i na uchycení serva s táhlem k zadnímu kormidlu.

Přední tlačné opěry jsou vyrobeny z 5mm překližky, která vytváří bočnice a mezi těmito jsou kaskádovitě vložené dřevěné hranolky.

Paluba je z 3mm překližky prohnutá uprostřed. Do ní byl vyřezán, ve středové i zadní části, otvor pro nástavbu. Límec středového otvoru je cca 30mm vysoký. Zadní část, nad serverem a táhlem kormidla, je vysoká přibližně 10mm. Víko nad zadním otvorem je z 3mm překližky a má dvojité venkovní a vnitřní lemování, s těsnící gumou. První nástavba byla vyrobena z tzv. popronu a přestože byla 2x zalakovaná disperzí, akrylová barva si cestu k materiálu našla. S lehkým poleptáním vydržel pouze jeřáb.

U druhé nástavby byla jako materiál zvolena balza a 1,5mm překližka. Před cestou do Protivanova byla loď nastříkaná akrylátovými barvami a nástavba pouze plničem.

Jízdní vlastnosti lodi byly testovány přímo za provozu při závodech. Loď již v té době převyšovala minimální váhu, plavala vcelku stabilně a nebylo nutné jí dovažovat olovem. Přes původní technické potíže s regulátorem se loď v jízdních vlastnostech projevovala velmi obratně, ba i na jednomotorovou loď couvání nebylo vůbec špatné (lodní šroub Modela 40 mm). Tvar lodi s předními opěrami a volbu laminovaného dřeva považuji za výhodnou pro tzv. „méně šetrné zacházení“.

Na základě zmíněných pozitivních vlastností bylo rozhodnuto, že si loď zaslouží další pozornost, tzn. přibližně další měsíc práce na nástavbách a drobných detailech. Rovněž baterie 6V NiMH 4200 mAh byla nahrazena baterií 7,2V (šestičlánek 1900 mAh).


„První“ byl vyzkoušen při zátěži v tahání surfového prkna naloženého cca 180kg živé váhy. S tímto úkolem si poradil na výbornou.

Volba mého desetiletého syna, zda si k vodě vezme Caribic nebo Springer, je jednoznačná. Na můj dotaz, proč nechce Caribic, se mi dostalo odpovědi: „...je sním nuda“.

Závěrem chci uvést, že kategorie mě nadchla tak, že stavím „Druhého“ a plně ji doporučuji každému, kdo uvažuje o stavbě lodi pro svou radost.

Tento článek byl převzat z MoNaKo-DF se souhlasem autora. Důvodem opětovného publikování na webu je, aby článek neskončil v propadlišti příspěvků a mohli si ho přečíst i ti, co MoNaKo-DF nečtou.
Keba

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Petr Šablatura (Cabadaj) Na začátek článku

Autor: Petr Šablatura (Cabadaj) | Vydáno dne 10. 07. 2007 | 17687 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Springer "První"
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence