Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Glizer
Vím, že sem tak úplně nepatří, ale třeba někoho inspiruju.
zobrazení: 3913
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
29.11.2020:

Dnes byl publikován kalendář soutěží KLoM ČR na rok 2021. Než veškeré akce přepíšeme do našeho webového kalendáře, může to nějaký den trvat. Současně uvítáme informace o dalších akcích lodních modelářů.

Děkujeme a přejeme klidné adventní dny.


19.11.2020:

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.

 

 Archiv novinek


Lodě

Springer C a Springer V

Vše začalo celkem nevině. Ke konci prázdnin v roce 2007 při služební cestě mě kolega z práce požádal o zakoupení nějaké součástky na jeho letadélko. Popsal mě, jak se dostanu do prodejny v Krpolu. Po vstoupení do dveří jsem zůstal paf. Prostě jsem se vrátil do dětství. Pro vysvětlení, naposledy jsem v modelářské prodejně stál v roce 1985 na ulici Kozí v Brně. Pamětníci si určitě vzpomínají na velikost a sortiment. Neodolal jsem a koupil model hasičského člunu. Začal jsem pátrat na netu co a jak.

Po chvilce hledání jsem narazil na MONAKO. No a nastal problém, strašně moc informací, rad a fotografii! No, co nyní? Odkaz na Splaviska. Co to je? Kde to je? Nastal den D. Po obědě jsme s nejmladším synem vyrazili. Po příjezdu pouze jedna mladá rodina a cosi co vypadalo jako necky. Dnes vím, že to byl Radek (Kartonist) který mě ujistil, že budou i další lodě. A byly! Po příjezdu domů jsem se vrhnul na dodělání hasiče. Člun jezdí, ale ne tak jak jsme si představovali. Jak dál? To už se pomalu blížili vámoce. No a najednou článek zde na MONAKU - Pharaun Mizzrym (Springer class). Poznal jsem „necky“ (promiň Radku). Po dalším pátrání toto: Springer „První“. Bylo rozhodnuto a hned dvakrát.

Po prohlídce domu a shromáždění použitelných věcí jsme se do toho pustili. Bočnice překližka 10mm, dno balza 5mm. Lepeno Kanagonem. Převodovku, motorek a doplňky jsem koupil u „Admirála“. Po dalším čtení DF zde na MONAKU je rozhodnuto, že se musí laminovat. Tkanina 120g a Letoxit. Snažil jsem se z jednoho kusu různě nastřihnutého. Povedlo se!

Další na řadě je nástavba. Přiznávám se, že inspirace je Kebovým Monakem I. (mám ho také rodělaného). Vlastní stavba je balza 1-3mm. Lemování oken smrková lišta 2x5mm. Po slepení vše lakováno zředěným nitrolakem 1:1 z acetonu. Synova nástavba byla oříšek. Slova „Já chci vojenský“ která spolu z podáním raketek vše začala. Stavební materiál opět balza a napuštěná. Předloha fantazie. U civilního Springeru je kormidelna dost prosklená. Co tak udělat vnitřek? Sice nebude vidět, ale co. Zase článek, tentokrát Pavel Jahn (Pajan) a jeho Lodní přístroje . Materiál různé odřezky balzy, překližky a kousky Cu drátků. Impregnováno nitrolakem poté stříknuto barvou ve spreji. Křeslo barveno štětečkem při pokusu o imitaci látky.

Pacholata jsou z hliníku 10mm svislé díly, vodorovné 5mm. Režnou niti přivázány k překližce 10mm a „opatlány“ epoxidem a tím samým přilepeny k trupu. Mezi tím oba trupy broušeny „pod vodou“, tmeleny autotmelem a olakovány stříkacím tmelem. Potom vše nastříkáno základní barvou ze spreje. Výfuky jsou z mosazné trubky naříznuté a sletované.

Začalo lakování. Udělal jsem jednu velkou blbost: Všechna zábradlí, která jsem mimochodem dělal z Cu drátů a letoval jsem, vlepil před lakem To maskování před různými barvami to stálo za to! To mřížované pod námořníkem je kovové sítko proti mouchám do oken.

Světla, světla! Podle syna, který zhlédl několik videi musí loď hodně svítit. Na stožáru ledky červené, žluté a zelené lehce zdrsněné smirkem, svítí tím i trochu do boku. Vloženy do mosazných trubek a přilepeny. Barvy na stožáru neodpovídají. Příště se polepším.

Servo je standartní Hitec HS 311. Na zadní části je umístěn „halogen“. Elektrická výbava je až na regulátory stejná: Aku 2x 6V/5Ah, motor Sprint 600 na převodovce 3:1, regulátor DSYS 20A na civilním a na něm nasazen chladič ze starého PC jen tak pro jistotu. Ovládáno Spektrem DX6. Ve vojenském je regulátor Graupner 40R. RC Zebra 4FM. Osvětlení nástaveb je napájeno přímo z aku přes audio konektor. No a nyní čekáme na počasí.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Milan Podrazil (Nalim) Na začátek článku

Autor: Milan Podrazil | Vydáno dne 26. 03. 2008 | 19284 přečtení
Počet komentářů: 4 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Springer C a Springer V
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence