Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Akula DRAKU
Ruská útočná ponorka Akula ,,DRAKU
zobrazení: 1196
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Správa webu a DF

O tyto stránky se stará: MoNaKo Web Team

Návštěvnost
Mapa přístupů
Licence

Licence Creative Commons

Novinky
17.10.2019:

120 tisíc návštěv dneškem zaznamenal náš sesterský web KLoM.cz, na kterém provozujeme hlavně kalendář akcí lodních modelářů. Pro rok 2020 se začíná pozvolna plnit. Pokud něco pořádáte, podělte se s námi o vybraný termín.


08.10.2019:

Z důvodu výlovu Stodůleckého rybníka se Podzimní Lužiny 2019 přesouvají do Parku Přátelství na Proseku. Termín 26. října 2019 zůstává v platnosti.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2009

Písek počtvrté - apokalypsa

Sobota 27. června v Písku patřila lodním modelům, jelikož Klub NAMOLO! svolal své příznivce na v pořadí čtvrté setkání na Šarláku v Písku. Původně bylo na programu mnoho prvků, leč počasí jasně ukázalo, kdo je pánem...

Konat se sraz již dopoledne, tak proběhlo vše v pořádku. Totéž by se konalo i o den dříve, či později, kdy už sice po republice řádily bleskové povodně, ale v Písku panoval klid a mír. Jenže právě ta nešťastná sobota se příliš nepovedla. Krátce před začátkem akce přišla první přeháňka a než jsme se všichni stačili probrat, tak po zhruba hodinové pauze následoval dobře hodinový slejvák (kdy jsme se vesměs všichni schovali pod stan, jen Dada moknul pod svým deštníkem). Po něm už byla jasná obloha, leč mnozí na nic nečekali a dali se na cestu k domovu.
Tolik tedy počasí a nyní k samotnému programu. Vše vypuklo závodem parníků. Než jsme postavili pár bójek, tak už pomalu docházela pára. I tak ještě nejrychlejší parník Elizabeth pana Šrámka stihnul 19 kol za dobu asi 25 minut. Tandem manželů Voráčkových zaznamenal technické potíže, až se pan Voráček vrhnul do hlubin zachraňovat. Než jsem stihnul nabídnout záchrannou loď, tak už byl z vody venku. Sám ujel jen 4 kola, zato drahá polovička rovných 12 kol, než definitivně došla pára. Parník Tomáše Kočího byl úplně poslední, který ze závodu předčasně odstoupil. Do poslední chvíle se sice držel jen těsně za vítězem, nicméně zaznamenal nějaké problémy s 2,4 GHz na své palubě a plavbu ukončil se 17 koly.


Parníky na stojánce...

... a na vodě při dramatickém boji za hlasitého skandování přihlížejících ;-)

Pro teoretiky uvedu, že nad městem se v tu dobu tvořily bouřkové mraky, bylo značně dusno a vlhko a pára v modelu možná také udělá své. Navíc na nedalekém sídlišti je to samá anténa Wi-Fi sítí, takže se možná seběhlo více nežádoucích jevů a signál byl ten tam. Ale nechme být.


Nástěnka se kvůli stavbě tratí nestihla využít ;-(

Po krátké soutěži parníků došlo na volné jízdy ostatních modelů, jelikož ještě nebyla postavená trať pro další soutěže. Než se tak stalo, tak se pomalu rozpršelo, zatím jenom drobně. Na vodě bylo pár bójek pro plachetnice a hřiště pro vodní pólo se Springery. Ty se sešly jenom dva, takže bylo dělení na týmy celkem jednoduché. Brzy po startu se ukázalo, že koncepce zvolených mantinelů nebyla právě ideální, jelikož míč v podobě jedné neukotvené bójky často mantinel přeskakoval, když se o něj strhl boj. Můj Springer se často zadním úvazem dostal pod mantinel z PUR izolace na trubky. Sice se vždy vyprostil sám, ale zbytečně ztrácel čas. Jako další slabina se ukázalo, že v rozích byla škvíra a míč občas vyplaval i tudy. Na druhou stranu pokud by tam díra nebyla, tak by se ho asi nedařilo dostat od mantinelu.


A ještě jednou parníky

Děkuji jménem Klubu NAMOLO! firmám:

Pepa-Model.com za věcné dary, Blatenské rybě spol. s r. o. za přístup k vodní ploše, Městu Písek za přilehlé pozemky a parkoviště, ale hlavně bych rád poděkoval za nezbytný stan, který nás alespoň částečně udržel v suchu, firmě ALEA Sportswear spol. s r. o. (jsem ho doma sušil a myl ještě další 4 dni).

Mnohem horší však je, že zatímco lilo jako z konve a pomalu se v ustávajícím dešti hrálo, tak z polí potůčkem najednou začala přitékat voda. To by nevadilo, nebýt mého nápadu k ústí potoka situovat právě hřiště pro vodní pólo, čímž se během chvilky stala hra neregulérní. Alespoň jsme si vyzkoušeli, jak se proti takovému proudu blbě jede se samotnou lodí, natož tlačit ještě míč. V době předčasného ukončení zápasu jsem prohrával nejméně o 5 branek, ale přesné skóre se nedochovalo. A kdo vyhrál a odnesl si domů stavebnici Springera, kterou věnovala firma Pepa-Model.com? No přece jeden z nejmladších přítomných modelářů, takže modelářská dynastie Kalčíků bude mít přes léto plné ruce práce, aby se třeba už při příští akci ukázala s novým modelem. U toho současného bohužel došlo ke ztrátě lodního šroubu, když model najel v silném proudu na mantinel, až musela být povolána záchranná loď.


Plachetnice svou soutěž nakonec neměly, ač jich bylo celkem hodně

Jakmile bylo po vodním pólu, tak najednou vysvitlo slunce. Převážná většina přítomných se dala rychle na ústup a u vody zůstalo jen pár nadšenců. Došlo na tahání kanoe, kterou tahal remorkér Hanibal od Ivana Červeného, a vzadu jsem se pokoušel parazitovat se svým Springerem. Ten se však měnil v ponorku, tak jsme toho brzo nechali. Pak ještě Ivan chvilku vozil jakéhosi chlapce, ale brzy se vybil akumulátor, jak remorkér jezdil už dříve celé odpoledne.


Vodní pólo se změnilo v boj s živly

Nezbývalo, než uklidit trať a složit stan a hurá domů. Jenže vlek zapadl na podmáčené louce, takže odpojit, po mnoha pokusech vyprostit (jako na potvoru už všichni odjeli a akorát Karel Egrt skládal plachetnici opodál) a raději dotlačit 50 metrů do mírného kopečka až na asfalt.


Springer (zatím s lodním šroubem) a remorkér Hanibal.

Velmi mě mrzí, že na mnohé disciplíny nedošlo. Jednak se nás sešlo málo, ale také sehrálo svou roli počasí. Snad se poštěstí příště, protože pár věcných cen netrpělivě čeká na svou druhou šanci...


Rozvodněný potůček a boj u mantinelů

Rád bych poděkoval všem, kteří i za deště předváděli své modely, obzvláště pohled na plachetnice v dešti a bezvětří byl velmi depresivní, ale nezapomínám ani na hrstku diváků, jelikož se připojili k modelářům a rovněž zaplatili symbolických 20,- Kč. Původně to měl být poplatek za přístup k vodě, ale nakonec to byl asi poplatek za zabahněná auta a přírodní sprchu. Ovšem počasí neovlivníme.


Na samotný závěr ukázka nasazení pana Voráčka :-)

Další fotogalerie
http://ladous.rajce.idnes.cz/namolo_pisek_090627

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: ladous © 2009

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Josef Mrákota © 2009

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Zdeněk Korec © 2009

Pro MoNaKo ladous Na začátek článku

Autor: Ladislav Douša (ladous) | Vydáno dne 15. 07. 2009 | 6096 přečtení
Počet komentářů: 1 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euReportáže -> Reportáže 2009 -> Písek počtvrté - apokalypsa
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Nejkomentovanější
Soutěže plachetnic Footy 2019
30. 12. 2018
Počet komentářů: 4

Moravský pohár 2018 v Dolním Žlebu
24. 11. 2018
Počet komentářů: 3

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 7. díl
24. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Vydejte se na Podzimní Lužiny 2018!
03. 11. 2018
Počet komentářů: 1

Prinz Eugen 1 : 100 (F2C): 1. část (prašná)
27. 08. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok