Minulé díly se věnovaly výrobě trupu. Dnes přijde na řadu výroba paluby a osazení podpalubí potřebnou elektronikou s kladkami pro vedení otěží:
Přední část paluby
Zbývalo už jen vylaminovat přední část paluby. Kopyto bylo vyrobeno z 1mm laminátových desek a i když poučen předchozím nezdarem se šedým tmelem, zkusil jsem poslední možnost.
Po nástřiku byl druhý den tmel na kopytu opět měkký, ale to se dalo očekávat. Šoupnul jsem ho na 3 hodiny temperovat do elektrické trouby nastavené na 60 stupňů a ono to fungovalo - pěkný povrch, vytvrzený tmel.
Modifikace paluby
Tím jsem vlastně dokončil laminování všech potřebných dílů, protože zadní část paluby je vyrobená z 0,5mm laminátové desky. Oproti originálu Noux je tedy zadní část paluby rovná, zvednutá směrem nahoru a tím se posune lehce i těžiště oplachtění směrem vzhůru. To není sice optimální (měřící bod na palubě vztahující se ke stěžni, je tedy výše - viz IOM rules), ale bylo to vynucené plánovaným způsobem ovládáním otěží - servo s velkou (100 mm průměr) kladkou. Pod palubou je umístěná „falšpaluba“ z 3mm topolové překližky, vystrouhaná na CNC a následně napuštěná pryskyřicí. Po přilepení k trupu vteřinovým lepidlem, je odspodu po celém obvodu přilaminovaná rovingem ze skelných vláken. Tímto se celý obvod trupu výrazně zpevní.
Současně falšpaluba vytvoří pevné body pro ukotvení kýlu, stěžně, kosatky a průvlaku hlavních otěží. Pro kýl bylo vlastně ještě nutné vylaminovat kapsu, která prochází ode dna až po palubu, a zalaminovat ji do trupu, opět se skelným rovingem.
Uchycení kormidla
Kormidlo je osazené v hliníkovém pouzdru s mosaznými ložisky a pouzdro je navíc zesílené trojnožkou z 1mm laminátu. Domnívám se, že síly působící na kormidlo, mohou být docela značné.
Pro servo kormidla (HS 646WP) je jednoduše přilepená, vyztužená deska z 3mm topolové překližky, opět napuštěná pryskyřicí. Servo s kormidlem je spojené pomocí dvouramenných, pák a dvou táhel - to zabezpečí, že kormidlo funguje prakticky bez vůle.
Uchycení stěžně
Kapsa pro stěžeň je nejdříve slepená vteřiňákem z 1mm laminátu a následně zvenku přelaminovaná asi šesti vrstvami 33g skelné tkaniny. Takto jemná tkanina se dá jednoduše natáčet na kapsu a nevznikají přitom bubliny v pryskyřici. Kapsa je mírně lichoběžníkového průřezu, aby umožňovala sklon stěžně směrem k zádi (5 stupňů) a její vnitřní šířka je 12 mm a fous, neboť jsem počítal s max. průměrem stěžně 12 mm.
Porucha navijáku
|
Servo asi po 18 hodinách provozu bohužel nemile začoudilo. V tuto chvíli nevím, zda příčinou byla závada v elektronice serva, nebo jiné okolnosti.
|
Servo otěží (HS 7950TH) je vlastně standardní servo s tahem 35 kg/7,4 V. To by mělo být opravdu dostatečné pro ovládání obou otěží přes kladky.
Na servu, nastaveném na 180 stupňů otáčení, je umístěná kladka z 3mm duralu, vypálená na laseru a následně obrobená na soustruhu.
Kladky a otěže
Další kladky pro otěže jsou umístěné na přídi (spolu s ukotvením pevného konce otěží), před kapsou pro stěžeň a na průvlaku pro hlavní otěž.
Ještě jedna dvojkladka je na šňůře mezi kladkou serva a pevným koncem otěží.
Samotné kladky jsou výrobky MP JET a jejich obal tvoří laserové výpalky z 1mm nerezi (dík Luboši).
Tady by bylo vhodné asi poznamenat, že převážnou většinu jak drobení (kladky, oka, napínáky, kování stěžně a ráhen...), tak stěžeň, ráhna či plachty lze zakoupit od renomovaných výrobců (Sailsetc apod.), ale to bych si už tolik nevyhrál.
Na otěže jsem použil šňůru kruhového průřezu o nosnosti asi 40 kg, určenou původně pro řiditelné draky.
Pokračování příště...
Další díly
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (1. díl)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (2. díl)
Milan Sedláček