Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Chyby při plaňkování - 3
Na dvou obrázcích jsou vidět díry v plaňkování - dalo by se to zatmelit (ani by to nebylo vidět), ale řekl jsem si, že když už to je
zobrazení: 2342
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Dílna

Moduritové figurky

Loď bez námořníků je jako město bez lidí. A když máte tu smůlu, že ve vašem měřítku není nic kludného k sehnání, nezbývá, než se do toho pustit sami. A musím říct, že i mizerný pajdulák je lepší než prázdná paluba. Několika strohými odstavci a s pomocí fotografií se vám pokusím popsat to, co se nám, mladým modelářským elévům, snažil vštípit před čtvrt stoletím Honza Veselý ze Vsetína. Snad na nic nezapomenu.

Jako názorný příklad nám poslouží námořník opravující plachtu na lodi Krabe TON (měřítko 1:25).

1. Začínáme
Z materiálů budeme potřebovat měděný drát, modurit (lépe starší, který se tak moc nepatlá), temperové barvy k probarvení moduritu a vaše oblíbené barvy pro konečnou povrchovou úpravu (třeba Agamy). Z nářadí různé kleštičky, páječku, cín... Prostě klasika co doma stejně dávno máte. Pokud nemáte lidské proporce v oku, zapátrejte ještě na internetu po nějakém obrázku, který si potom vytiskněte ve správném měřítku. Umožní vám to se lépe trefit do postavy námořníka a nevyjde vám z něj tak snadno proporční zrůdička. Jedna taková kresba je použita jako podklad na prvním obrázku a pochází z nějakých amerických norem.

Obrázek figurky - předloha


2. Kostra
Aby se figurka dobře vyráběla, držela pohromadě a nutila nás dodržovat správné proporce, vyrobíme jí kostru z měděného drátu.
Drát koupíme v nějakém „Elektru“, stáhneme z něj bužírku a protože je z výroby vlivem tváření za studena zpevněný, vyžíháme jej. Žíháme tak, že jej zahřejeme do červeného žáru a necháme schládnout. Je pak měkký a dobře se tvaruje. Po vyžíhání jej ještě očistíme od opalů jemným skelným papírem, bude se pak dobře pájet. Kostru naohýbáme do požadovaného tvaru a řídíme se přitom jejím požadovaným postojem (nebojme se třeba i zapózovat před zrcadlem). Spoje propájíme.

3. Maso
Nyní je čas obalit kostru masem. Je to proto, že při následném „oblékání“ nemusíme používat velkou hmotu materiálu, který by pak praskal a taky proto, že pokud tvarujeme materiál pouze na drátěné kostře, neustále se do něj zamačkává a ...dělá neplechu. I když na tom zatím moc nezáleží, snažte se dát figurce správné proporce. Jako nářadí se osvědčily různé špachtličky z manikůry, které se při práci zvlhčují vodou, aby se nelepily (...dobře, kecám, strčím je do pusy a olíznu).
Ověříme, zda-li figurka pasuje na zamýšlené místo, případně ji přiohneme a dotvarujeme. Teď to jde ještě snadno, potom je to již obtížnější.
Pokud máte hotovo, šup s tím na 10 až 15 minut do vroucí vody. Modurit se dá také péct, ale moc zkušeností s tím nemám. Kdysi jsem takto pekl čínského draka, který se mi nechtěl vejít do hrnce a musel jsem mu podkládat tenká křídla, která se teplem prohýbala. A taky to trochu smrdí.
Než se nám figuráček uvaří, připravíme si barevný Modurit. Původně jsem sice vše vyráběl z bílého, ale pokud někde oprýskne barva, nebo se nedostanete štětcem do všech záhybů (např. kolem krku) nevypadá to pěkně. Modurit obarvíme tak, že do mističky dobře prohněteného materiálu vytlačíme temperovou barvu a mističku uzavřeme. Pak ji v dlaních zválíme do delší tyčky, tu přehneme a opět válíme a opět přehneme... až je materiál stejnorodě probarven. Pokud budete šikovní, ani se moc nezamažete.

4. Hlava
Tady začíná jít do tuhého. Ze začátku budeme asi mnohokrát předělávat. Dobrým nářadím je konec štětce, kterým se dá válením ledacos vytvarovat. Pokud si netroufáte na uši, nebo se vám nedaří zformovat tvar hlavy, použijte fintu a nasaďte dotyčnému kulicha, nebo z něj udělejte máničku. Kus tváře se dá skrýt do vousů. A opět vaříme, abychom již hotovou práci nezvrtali.

5. Ruce, nohy, boty
Protože se mi fotky zrovna nezdařily a navíc na nich nebylo nic objevného, dovolil jsem si shrnout další fáze do jednoho bodu. Pokud máme obavy, že si neporádíme s prsty, strčíme je do rukavic nebo do kapsy, případně je zamaskujeme (jako v tomto případě) opravovanou sítí.

Protože námořník sedí na rovné ploše, posadil jsem si jej na kovovou destičku na hranu stolu a vytvaroval mu kalhoty. Na stejné destičce jsem jej i posadil do horké vody.
6. Halena

Protože tričko má obepímat svaly a na ty si netroufnu, oblékl jsem námořníka do volné haleny, kde různé faldy zakryjí nedokonalosti. A opět vaříme...7. Na palubě
Usadíme námořníka na místo, skalpelem začistíme otřepy, dobrousíme botky aby pěkně sedly k palubě a pod. Při údržbě lodi je lepší, pokud jsou drobnosti na palubě odnímatelné, proto má námořník v zadečku tyčku, která pasuje do dutinky zalepené ve stropě kajuty. V případě potřeby tak lze námořníka sejmout.


8. Finišujeme
Už chybí jen malinko. Dokolorujeme to, co jest potřeba. V tomto případě vousy, oči, tváře a boty. Případně polomatným lakem oživíme barvu na kalhotách. Doplníme chybějící drobnosti (nůž, fajfku, olejničku a pod.), které nám při troše dovednosti zamaskují nějakou nedokonalost. Zde třeba levá noha nedosedala přesně k palubě, tedy jsem ji podložil klubkem lana.

9. Závěr
Jelikož byl na lodi i kotel, dodal jsem k němu kuchaře a doufám, že přidám i kormidelníka s plavčíkem šůrujícím podlahu. S první figurkou jsem se šušnil. celou neděli, s další už to nebylo tak náročné, práce šla celkem od ruky. Věřím, že cvikem se dá ještě ledaco vylepšit. Takže neváhejte, pokud nejste vyložená polena, vaše modely tím mohou jenom získat a třeba v sobě objevíte netušený talent. Navíc, Věstonická venuše není po umělecké stránce nic moc a jak je slavná!

PaRi Na začátek článku

Autor: Pavel Riedl (PaRi) | Vydáno dne 14. 02. 2007 | 16928 přečtení
Počet komentářů: 6 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Moduritové figurky
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Všechno nejlepší do Bohnic!
02. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence