Po snad úspěšné stavbě nelodí (Springer C a Springer V) a pololodě Monako I. (tak se vyjádřili někteří dlouholetí modeláři) jsem se rozhodl postavit něco „normálního“. Částečně v tom pomohl synek, který řekl, že by to chtělo něco rychlejšího! Původně chtěl springoše Barakudu kterou zhlédl na TT v Olomouci. Nakonec zvítězil model ruského dělového člunu, který vyšel v Lodních modelech 1 jako „MAKETA“ schválně v úvozovkách protože do makety to má opravdu daleko, ale to jsem zjistil až o něco později.
Stavba
Rozhodl jsem se pro klasiku, jak je popsána v návodu. Žebra okopírována na papír a nalepena na překližku 4mm.(foto 1). Stavba provedena na desce dnem vzhůru. Lišty použity 5x5mm. Potah udělán z voduvzdorné překližky 1mm(foto3). Příď po druhé žebro je uděláno vodotěsné a „vycpáno pěnou“ snad to pomůže, pokud se snad……… No a nyní nastalo dilema, jak na palubu dvě dělové věže? Nebo kaťuše? Samozřejmě po poradě se synkem je jasno! Rakety! (ještě že je na koho to svést) Tak je rozhodnuto, to jsem ještě netušil, co mě čeká. Paluba z překližky 1,5mm vyvrtána, vyřezána a olemována. (foto 4)Pohon byl po probrání na chatu MoNaKa jasný 2x 600.(foto5)
foto 1 foto 3 foto 4
Vodní chlazení je samozřejmé, vytékající voda je efektní. Uvnitř trupu je uděláno místo pro Pb aku na dvou místech. Mám rád dlouhou jízdu bez nabíjení. V návodu jsou dvě možnosti provedení paluby. Rozhodl jsem se pro kompromis. Udělal jsem výřez větší než nástavba a osazení drážkou ze silikonové hadičky.(foto 7) Trup je laminován dvakrát stodvacítkou tkaninou. Nasávání jsem udělal tak, aby navazovala na kormidla.(foto8) Konečně nastal ten okamžik a po základovce se začalo uvažovat o povrchové úpravě. Jednobarevná úprava byla zavrhnuta. Hodně barev! Takto to začalo, čmáráním airbraschovou pistolkou!(foto9) Barvy jsou použity dvousložkové odstíny podle RAL. Je to moje první použití této technologie. Komresor Calex lednička. No a toto je výsledek.(foto11) Tak a nyní udělat pár detailů. Začal jsem člunem a výfuky. Člun je vybroušen z balzy, dno překližka. Rohož je udělána z lišt 2x5mm. Výfuky musí být samozřejmě dva. Mosaz a měď, celé pájeno.(foto13) V návodu není žádné zábradlí ale, když už jsem v tom pájení…. Materiál Cu 1,5mm a 2.5mm.(foto14)
foto 7 foto 8 foto 9
foto 11 foto 13 foto 14
Na nástavby jsem použil materiál PSH síla 1.3mm. Krásně se řeže lámacím nožem a při zabrušování nevzniká prach. Lepení je provedeno vteřinovým lepidlem a Toluenem. Nezapomenout větrat, jinak je to horší než pár piv!! (foto16) Dělová věž slepena z PSH 5mm a pilníkem opracována do tvaru. Doplňky ze slabšího materiálu.(foto 17) Po zabroušení a vykytování (Miliput tmel) a stříknutí všech vrstev to vypadá následovně.(obr 18) Stále ale nejsou hotové kaťuše. Kde koupit profil I ? Jasně firma Litomyský má výběr snad všeho co se dá. Po pár dnech jsou doma. Začalo řezání a vrtání.(foto22) Rakety jsou udělány dřevěné kulatiny o průměru 8mm. Soustruženy ve vrtačce, stabilizátory z PSH vlepeny vteřináčem.(foto26) Elekro vybavení se sládá ze dvou Dsysu 30A, mixu, výkonového spínače to z důvodu že vypínač je umístěn v nástavbě za zadními dveřmi a je pouze 1Ampérový.(foto28) Spojení z nástavby je provedeno 7mi kolíkem. No, a protože zůstali dvě Kaťuše a je škoda je nechat ležet vznikla tato bedna.(foto 29). První plavba proběhla na Splaviskách a celkem úspěšně alespoň podle kapitána.(foto 31) Pokud začínáte stavět lodičky tak tento model je velmi vhodný pro začátek. Tak a nyní hurá na Přeříze.
foto 16 foto 17 foto 18
foto 22 foto 26 foto 28
foto 29 foto 31
Milan Podrazil (Nalim)