Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Plaňkování druhé vrstvy - 4
Postup plaňkování - začal jsem od horního okraje, dojel zhruba do poloviny a pak jsem jel od kýlu nahoru. Plaňky jsem brousil tak, aby se na přídi rovnoměrně zužovaly. Na zádi jsem si na takovýto postup netroufl (i když už jsem to na fotkách viděl) a tak jsou tam vloženy opravné plaňky.
zobrazení: 2274
známka: 2.33
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Lodě

Katamaran Sára

Stavebnici katamaranu Sara jsem zakoupil v zimě roku 2005. V předchozí době jsem neměl žádné zkušenosti s plachetnicemi. Mým cílem bylo postavit si plachetnici pro rekreační poježdění pro radost. Stavebnici vyrábí italská firma Monteleone. Obsahem stavebnice je spodní a horní část trupu, duralový stěžeň, plachty z Dacronu, překližkové výřezy a drobná bižuterie potřebná k dokončení modelu.

Stavbu jsem zahájil obstřižením a následným obroušením lemu spodního a horního dílu trupu. Při prvním vzájemném přiložení na sebe díly nelícovaly. Působením malé síly se ale daly díly vzájemně spasovat bez viditelné deformace trupu. Toto hrubé spasování je lépe provést hned na začátku. V případě nepřesností je možné upravit překližkovou konstrukci uvnitř trupu. Po tomto kroku jsem do zadní části spodního dílu zalepil pouzdra hřídelí kormidel. Pouzdro se skládá ze dvou plastových trubiček různého průměru s osazením. Tyto trubičky se do sebe navzájem zasunou a zalepené osazení nám trup ze spodní strany utěsní. Jako další jsem začal se složením vnitřní překližkové konstrukce.

Překližka vložená v mojí stavebnici nepatřila zrovna mezi kvalitní. Svůj účel ale plní bez závad. Konstrukce se skládá ze dvou příčných žeber a desky pro uchycení serv. Tvar žeber neodpovídal profilu trupu a musel se upravit. Zde je třeba kontrolovat nejen zapadnutí žeber do trupu ale i celkový tvar trupu vzhledem k jeho horní části. Po vytvarování žeber do potřebného tvaru jsem na jejich horní část přilepil desku serv. Takto sestavený komplet jsem zalepil epoxidem do trupu. K ovládání kormidel je ve stavebnici plastový bowden s plastovou trubičkou. Já jsem použil trubičku a ocelovou strunu, kterou jsem namazal mazacím tukem do vodních čerpadel. Toto řešení používám i u leteckých modelů k plné spokojenosti. V tomto případě jsem měl obavy z koroze struny, ale vše funguje již delší dobu bez závad. Zalepení lanovodů je nutné provést před slepením obou částí trupu. Montáž do slepeného trupu je možná ale zbytečně komplikovaná. Souhlasnost kormidel se seřizuje na páce serva, kde se jednotlivé struny křižují. Tímto krokem jsem skončil práce na spodní části trupu. Ještě pro jistotu jsem do přední části zalepil dva kusy polystyrenu, člověk nikdy neví.

Horní část trupu je jednoduchých tvarů a neobsahuje mnoho detailů. Z vrchní části jsem provrtal šest otvorů pro kolíky, které slouží k uchycení lan. V obou přídích jsem z vnitřní strany vyvrtal otvory pro hliníkovou trubku, která drží sít a kosatku. Na zádi jsem vyřezal dva montážní otvory nad pákami kormidel. Na tyto otvory jsou ve stavebnici přiloženy plastové poklopy. Posledním krokem bylo připevnění trnu pro nasazování stěžně.

Stěžeň je vyroben z duralových trubek. V prostřední části je spojen plastovou spojkou. Spojka je plastová trubička zasazená mezi dva díly stěžně. Při manipulaci se stěžněm mě spojka praskla. Jedná se o opravdu o slabý materiál. Trubičku jsem slepil lepidlem UHU a namontoval do ní šroub bez hlavy. Takto upravená spojka je již nezničitelná a její úpravu doporučuji provést i preventivně. Ráhna jsou také z duralu a připevňují se na ně plastové spony k uchycení otěží. Plachty jsou ve stavebnici už hotové a k jejich kompletaci je jen třeba navázat je na stěžeň. Jako poslední jsem obstřihl a obrousil kryt kabiny.

Po ukončení těchto úkonů jsem přešel k tomu hlavnímu a tím bylo slepit spodní a vrchní část trupu. Několikrát jsem ještě vzájemnou polohu vyzkoušel nasucho a potom jsem oba díly slepil. K lepení jsem použil lepidlo na plasty UHU. Po zaschnutí lepidla jsem finálně upravil lem trupu. Po slepení získáme docela kompaktní díl se kterým se dobře manipuluje. Na lem sloužící k uchycení krytu kabiny jsem nalepil pěnovou pásku, která je součástí stavebnice. Kabina na této pásce drží dobře bez dalšího zajištění. Pro jistotu jsem z vnitřní strany kabiny nalepil špalíček polystyrenu proti potopení. Do přídě jsem zalepil hliníkovou trubku a lem mezi plováky provrtal vrtákem o průměru 1 mm pro přišití sítě.

Trup jsem v spodní části nastříkal základem na plasty a černou akrylátovou barvou. Kryt kabiny jsem polepil samolepkami dodanými ve stavebnici. Podlahu kapitánského můstku jsem polepil samolepící folií se vzorem dřeva. Poklopy zadních montážních otvorů jsem zalepil silikonem. Na středovou část jsem přimontoval kýl. Kýl je pouze vodící a neobsahuje žádnou zátěž. Jeho šroubování je mírně problematické z důvodu malého prostoru ale jde to provést. Do lodě jsem namontoval servo ovládání plachet Carson 1105 s tahem 8 kg. Na závěr jsem přišil přední síť.

Zajíždění katamaranu proběhlo začátkem dubna 2006. Na tuto dobu bylo pěkné počasí a slabý vítr. Z mého pohledu rekreačního modeláře jezdila loď výborně. Na sebemenší závan větru sebou katamaran trhnul jako vodoměrka. Z první jízdy jsem odcházel domů nadšen.
Asi za týden jsem opět vyrazil (stále duben), ale ten den foukal svěží vítr. Katamaran vyjel na vodu a to byla teprve nádhera, loď jela v náklonu se zanořeným plovákem jako blesk. Pak ovšem přišla otočka, loď se postavila na příď a převalila na bok. Ze břehu jsem pozoroval jak katamaran leží na boku. Asi po 5 sekundách se zcela přetočil plachtami směrem ke dnu. Nezbylo nic jiného než v této době, ne zcela vhodné ke koupání vyrazit do vody. Když jsem loď vyzdvihl nad hladinu tak jsem zjistil, že do trupu nevnikla vůbec žádná voda. Ani kabina se neuvolnila. Katamaran jsem nechal uprostřed rybníku a plaval zpět na břeh. Asi po třech minutách jsem opět plaval. Loď jsem vytáhl a celý modrý jsem se odebral k domovu. Po poradě se zkušenějšími kolegy modeláři jsem se dozvěděl, že musím mít více sad plachet podle síly větru. Toto řešení moc neodpovídalo mojí představě o rekreačním poježdění u vody.

Jako řešení jsem zvolil výrobu většího kýlu se zátěží. Ten jsem vyrobil z plastové desky z reklamních tabulí o tl.8mm. Do vrchní části jsem zalepil dva šrouby a na spodní stranu přišrouboval olověnou zátěž asi 650g. Kýl má délku 270mm. Nejlepší způsob je dát loď na vodu a zkoušet měnit zátěž než se bude loď sama vracet. Kýl je v trupu utažen křídlovými maticemi podloženými gumovou podložkou. Střední část trupu není v kontaktu s vodou tak toto utěsnění zcela postačuje. Očekávané razantní zhoršení jízdních vlastností se nekonalo. Poznatelný rozdíl je samozřejmě ve slabém větru. V případě, že by se vyřešil krkolomný přístup k maticím kýlu, bylo by ho možné dle potřeby měnit. Já ale o této úpravě zatím neuvažuji.
Další změnou, kterou jsem provedl je možnost úplného oddělání plachet. Při stavbě podle návodu výrobce jsou otěže plachet přivázány. Plachty je možné složit a položit na model, ale toto řešení je velmi nepraktické při manipulaci s modelem. Po hledání vhodně malých karabin jsem v galanterii objevil šroubovací spojky na korále v ceně 5 Kč/ks. Tyto spojky slouží k mé plné spokojenosti. Poslední úpravou, kterou jsem provedl bylo prodloužení páky serva ovládajícího plachty. Tuto páku jsem prodloužil na maximální velikost, kterou umožnil prostor v trupu. Na síť na přídi jsem dal opalující se blondýnku (nahoře bez) a k mé plné spokojenosti brázdím vodní hladiny. Omluvám se všem zasvěceným pokud používám nepřesné a neodborné názvy, ale jak jsem už uvedl, jsem rekreační lodičkář a jezdím pro radost.

Technická data
Délka: 700 mm
Šířka: 400 mm
Výška: 1160 mm 
Plocha plachet: 28 dm2

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Aleš Hanus Na začátek článku

Autor: Aleš Hanus | Vydáno dne 07. 05. 2007 | 17860 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Jak cestovat s plachetnicí Footy (letadlem)? (31.01.2021)
Plachetnice Footy v Čechách 2019 - výsledky (26.10.2019)
Soutěže Footy 2018 - rekapitulace (30.10.2018)
Stavba modelu TSB Gusty C - 1. díl (24.04.2018)
S plachetnicí Footy až na Zakynthos (30.08.2017)
Naše cesta k RG-65: Oplachtění swing rig (24.02.2017)
Naše cesta k RG-65: hBritt (14.02.2017)
Naše cesta k RG-65: NeKst Round (08.02.2017)
Raingutter regata - závod plachetnic v okapu (26.01.2017)
Plachetnice RG-65 (29.04.2016)
Soutěže plachetnic Footy 2016 (24.03.2016)
Okolo Ostrova Open regata - Memoriál Karla Egrta 2015 (17.06.2015)
Plachetnice RG-65 u Rohožníku 2014 (03.07.2014)
Větrné Okolo Ostrova Open regata - Memoriál Karla Egrta a první soutěž Poháru modelů hasičských lodí 2014 (27.05.2014)
Plachetnice Benjamin W. Latham 1:50 (30.04.2014)
Regata Istropolitana 2013 ve fotografiích (18.11.2013)
Václav Vrba nás opustil (08.10.2013)
RCMinisail slaví 10 let (15.09.2013)
Premiéra plachetnic NSS v Třeboni 2013 (04.09.2013)
RC makety plachetnic NSS na Kristýně 2013 (23.05.2013)
Vzpomínka na Karla Egrta (06.04.2013)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (4. díl) (28.12.2012)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (3. díl) (25.12.2012)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (2. díl) (18.12.2012)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (1. díl) (14.12.2012)
Zachraňme La Grace! (31.10.2012)
Regata Istropolitana 2012 (30.10.2012)
Footy Žabža (11.09.2012)
Plachetnice NSS na Velkém Dářku 2012 (15.08.2012)
Kolín 2012 - plachetnice NSS na dalším srazu (25.07.2012)
Nitrianske Rudno 2012 - sraz NSS plachetnic (28.06.2012)
Okolo Ostrova Open regata 2012 (15.06.2012)
RC makety plachetnic na Kristýně 2012 (29.05.2012)
Příběh staré plovoucí plachetnice (04.04.2012)
Sportovní plachetnice v ČR (31.10.2011)
Plachetnice Footy v Žirovnici 2011 (21.09.2011)
Katamarán Pstruh (01.07.2010)
Zamykání vody 2007 (25.10.2007)
Jak si postavit historickou plachetnici (18.10.2007)
Aby se lanoví plachetnic během transportu nezamotalo (28.08.2007)
Plachetnice "Metrovka" (26.03.2007)
Stavba plachetnice Blanche (20.03.2007)
Jak jsem ke "káčku" přišel. (28.12.2006)


Lodě -> Katamaran Sára
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence