Parníkáře jsme sice v Kaliningradu žádné neměli, přesto kategorie F-DS vydá na samostatný díl. Svůj model, poháněný parním strojem, přihlásilo celkem 8 soutěžících z Běloruska, Francie, Německa a Ruska. Početní převaha ruských parníkářů snad nikoho nepřekvapí - byli celkem 4.
Jelikož startoviště u vody bylo takové, jaké bylo, upnul jsem veškerou snahu na statické hodnocení. To bylo na programu v neděli 18. srpna a mělo trvat dvě hodiny. Vydělíme-li 120 minut 8 parníky, zjistíme, že na jednoho připadá čtvrthodina. To není mnoho, pokud má rozhodčí kromě vzhledu samotného modelu ohodnotit i provedení parní strojovny.
Realita byla taková, že hodnocení jednoho parníku trvalo půl hodiny. Jelikož tříčlenná komise rozhodčích potřebovala často hovořit se staviteli, byla na místě přítomná překladatelka z ruštiny, a tak jsem leccos odposlechnul. Na rozdíl od jiných fotografů a náhodných diváků jsem se na místě motal po celou dobu, takže to mohlo vypadat, že patřím k týmu
.
2x Francie
Jako první své parníky předvedli Francouzi. Michel Hainneville podle svých slov s parníky teprve začíná, a tak má v Jacqueline vše tovární výroby. Otevřený parní člun v měřítku 1:16 nakonec získal 93,33 za model a 82 bodů za strojovnu.
Zato Régis Boutier je na parníkářské scéně dávno znám. V Kaliningradu startoval s parníkem Frédéric Mistral v měřítku 1:25. Za model obdržel 91,67 a za strojovnu 90,67. Parní stroj je sice ze stavebnice, přesto komplikovaná strojovna bodovače zaujala.
1x Bělorusko
Bělorus Aliaksei Boda trochu kazil věkový průměr. Snad i proto se netajil tím, že používá zakoupenou parní strojovnu. Přesto jeho Hercules (1:20) obdržel 87,33 bodů za strojovnu a 83,67 za model.
1x Německo
Německý modelář Mario Colucci se s rozhodčími chvíli hádal o to, zda strojovna jeho Cathariny (1:10) vznikla díky ruční práci, či nikoliv. To, že se strojek Stuart musí během sestavování různě opracovat, se za domácí výrobu považovat nedá. 88,67 bodů za model a 90 za strojovnu, tak zní konečný verdikt.
Na snímku vpravo dole z trupu asi vystupuje nasávání vody.
4x Rusko
Otto Laufer Petra Khorobrova z Ruska pochází ze známé stavebnice Graupner. V měřítku 1:20 si vysloužil 87,67 bodů za model a 82,33 za strojovnu.
Parník Saturn (1:20) ruského modeláře Alexey Chuchumasheva na první pohled zaujme snad jen posádkou, jinak to po stránce exteriérové není nic neobvyklého. Brada člověku spadne až po sejmutí nástavby. Jednak díky důmyslnému systému, kdy se sejme téměř celá paluba naráz, a pak množstvím naleštěných aparatur v podpalubí. Vše se blýská, až oči přecházejí. Je-li vše doloženo fotodokumentací ze stavby, nemůže být debat o tom, že by strojovnu se šoupátkovým strojkem někde sekali do stavebnic jako Baťa cvičky. 97,67 je po právu nejvyšší udělený počet bodů za provedení parní strojovny. 96 bodů za model dává naděje na celkový úspěch a obhajobu titulu mistra světa.
Yevgeny Daryshin z Ruska se může pochlubit největším statickým hodnocením za svůj parník Minny kater (1:13,8). Nad tím člověk skoro kroutí hlavou, když do opticky poloprázdného trupu nahlédne. Sice je zvolený strojek šoupátkový a leskne se spolu s kotlem jak psí kulky, ale jinak nic moc. Zato zvenčí vypadá model k světu. Verdikt 97 a 97 bodů tak po statickém hodnocení představuje náskok 0,33 bodů na druhého nejlepšího, což je zanedbatelné. To by se musel stát zázrak, aby byla i tato třetina bodu uplatněna...
Posledním hodnoceným modelem byl parník Avos (1:15), se kterým dorazil Oleg Martyshensky z Ruska. Parní stroj od japonské firmy Saito stačil jen na 78,33 bodů, což je nejméně ze všech hodnocených strojoven. Jelikož i samotný model působí moc uměle, bylo z toho 82,33 bodů.
Objektivní statické hodnocení?
Při pohledu na komisi bodovačů bylo zřejmé, že se snaží brát to poctivě. Každý hodnotil samostatně, byť jen běžnou tužkou a tu a tam přišla na řadu guma při konečném ladění udělených bodů, když se příliš rozcházeli. Tak nějak by to mělo vypadat, jen je škoda, že nebyla možnost vidět parníky naráz na jednom dlouhém stole.
Parníky na vodě
Zdálo se, že na vodě uvidím první a druhé soutěžní kolo. Bohužel, jsem byl líný několik hodin čekat a při návratu z výletu po Kaliningradu jsem dorazil až v průběhu soutěžních jízd. K mé smůle začali soutěžit dříve, než velel harmonogram.
Parníky z Francie na vodě
Avos, Saturn a úřadující mistr světa v obležení televizního štábu
V druhém soutěžním kole se startovalo v opačném pořadí. Jelikož se to vleklo, musel jsem se vzdálit na své jízdy NSS-B, a tak mám z vody v hojnějším počtu fotky jen některých parníků, byť ze dvou soutěžních jízd.
Catharina na vodě a v doku a Otto Laufer
Hercules
Kdo vyhrál?
A jak to dopadlo? Vítězní pánové ze statického hodnocení si své pořadí prohodili a pro bronz si doplul Régis Boutier, když obstojné statické hodnocení potvrdil dobrými jízdami.
Rozpis statického hodnocení a celkové výsledky F-DS
Příště se podíváme na divácky atraktivní manévry družstev F6 i jednotlivců F7.
Pro MoNaKo ladous