Už je to více než rok, co jsem se odhodlal do stavby japonského křižníku IJN Mogami. Poprvé mě napadlo postavit si „větší” válečnou loď po tom, co jsem se v Praze na Lužinách v roce 2014 vyskytnul u námořní bitvy spolku Midway, nicméně ještě dlouho potom zůstalo jen u myšlenky.
Změna přišla až v roce 2015, kdy jsem se dostal k PC hře World of Warships, kde došlo k jasnému výběru plavidla IJN Mogami, která mě zaujalo svým vzhledem a hlavně 5 dělovými věžemi s celkem 15 děly ráže 155 mm (později přezbrojena na 10x 203 mm). Potom došlo k objednání plánů a shánění podkladů a materiálu.
Předloha
Jedná se o japonský křižník postavený v roce 1934, původně stavěný jako lehký, později přezbrojený (1939) a zařazený mezi těžké křižníky. Během 2. světové války podporoval japonský postup v jihozápadním Tichomoří. Během bitvy o Midway byl těžce poškozen a následně přestavěn na hybridní letadlový křižník. 25. října 1944 byla Mogami potopena během bitvy v průlivu Surigao.
Model
Samotná stavba započala o vánočních svátcích roku 2016 vytištěním žebrorysek a založením kostry trupu. Kostra trupu při své celkové délce 170 cm je tvořena 21 překližkovými žebry a smrkovými nosníky 10x10. Poté byl trup oplaňkován balzou (konkrétně plaňkami 3x10) a následné olaminován, tmelen, broušen, tmelen, broušen...
K prvnímu spuštění samotného trupu na vodu došlo na začátku léta, a to již s nainstalovanými motory (konkrétně se jedná o 4 ks Speed 400) a funkčním kormidlem - jen bylo třeba dovážit 4 kg olověných broků.
Po zjištění, že loď skutečně plave, jsem se mohl pustit do nástaveb, děl a detailů. Ač nerad, musím přiznat, že spoustu dílů jsem si vytiskl na 3D tiskárně, což mi například u výroby komína ušetřilo hodně času a nervů. Dál stojí za zmínku například cca 280 okének.
Co se funkčních prvků týká, funkční je samozřejmě pohon, kormidla, po domácku vyrobený kouřový generátor a dále pak pohyb pěti dělových věží (každá věž se otáčí a zároveň funguje i náklon hlavní). Pro pohyb dělových věží bylo nutné upravit serva, na kterých věže přímo sedí (konkrétně přidat předřadné odpory tak, aby se otáčení ze standardních 120° zvedlo alespoň na 180° a zároveň otočit chod zadních dvou. Dále je v lodi zabudovaný LED pás tak, aby světlo prosvítalo již zmíněnými okénky.
Ač od začátku stavby loď nebyla plánovaná jako maketa či soutěžní model (váleční nadšenci jistě najdou spoustu nesrovnalostí a nepřesností), nejvíce času stavby jsem strávil na nástavbách, doplňcích a detailech, u kterých by se mohlo zdát, že se s nimi lze zabývat donekonečna. Přesto nadešel den, kdy jsem se rozhodl, že jich je tam tak akorát a proto se s vámi mohu podělit alespoň o pár fotek ze stavby a několik fotek hotového modelu.
Vojta Tomek