Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
už je to parník? - 4
postupuji pomalu,není moc času
zobrazení: 1814
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Dílna

Jak zasklít kulatá okýnka

Při stavbě modelu remorkéru jsem se ocitl před problémem jak maketově zasklít kulatá okýnka v trupu. Kromě vzhledu zde byl ještě jeden požadavek. Okénky nesmí do trupu v žádném případě zatékat. Po prohledání několika slepých uliček jsem naznal, že je čas se zeptat někoho kdo to umí a poprosil jsem o radu svého dobrého kamaráda Ivana (Ivankap). Samozřejmě jsem doufal, že dostanu nějaký zaručený recept, kdy okýnka budou za pět minut zasklená. Po přečtení jeho odpovědi jsem měl několik hodin času abych se na to psychicky připravil, ale mrhat jeho radami jsem si netroufnul.

Co budete potřebovat
Ideálním materiálem k „zasklení“ kulatých (a nejen jich) je průhledná část krabičkového obalu na CD nebo DVD. Na různé fólie z obalů raději zapomeňte. Dále budete potřebovat:  • transparentní pěti minutový epoxid
  • nůžky
  • kruhovou šablonu a rýsovací jehlu
  • jehlový pilník
  • jemný smirkový papír

Sekundové lepidlo

raději nepoužívejte k lepení výplně okýnka. Jeho velkou nevýhodou je, že na výplni udělá mléčný závoj, který nejde odstranit. Závoj se může objevit až po delší době po nalepení.

Pracovní postup, který popisuji byl aplikován na kruhových rámečcích z bílého kovu s vnitřním průměrem 6mm. Lze jej ale uplatnit na menších i větších průměrech.
Pracovní postup

Rámeček okýnka, do kterého je třeba vlepit výplň. Vnitřní průměr je 6mm.
Na obal si nakreslíme vnitřní průměr rámečku. Měl jsem to štěstí, že jsem našel kruhový razník se stejným průměrem. Stačilo přiložit, přitlačit a pootočit cca o 90°.
Pomocí nůžek z obalu vystříhneme okýnko. Nejdříve jen čtvereček a potom postupně ustřihujeme malé kousky. Délku střihu volíme co krátkou, aby materiál nepraskal. Jde to překvapivě snadno a u posledních okýnek jsem výplň stříhal takřka dokonale kulatou.
Výplň okýnka vystřižená jen pomocí nůžek.
Pomocí jehlového pilníčku a jemného brusného papíru výplň sbrousíme do krásně kulatého tvaru a profilu podle obrázku. Výplň musí polovinou své tloušťky zapadnout do rámečku a částečně z něj vystupuje. Nesmí rámečkem propadnout.
Výplň vlepíme do rámečku. Dáváme pozor, abychom výplň nepotřísnili lepidlem. Proto je lepší lepidlo nanést na rámeček a výplň opatrně přiložit.

Zpočátku je to opravdu piplačka, ale po pár nepodařených kusech zjistíte, že to jde opravdu rychle a výsledný efekt je skvělý.

Omlouvám se za kvalitu fotografií, ale že jsou mizerné jsem zjistil až poté, co jsem zasklil všechna okýnka a postup jsem nemohl opětovně nafotit.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Modelařině zdar
Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 04. 11. 2008 | 13239 přečtení
Počet komentářů: 6 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Jak zasklít kulatá okýnka
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence