Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Broušení žeber
přední část lodě
zobrazení: 1988
známka: 3.50
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
28.03.2020:

Dnes by bylo na Lužinách jistě nádherně, kdybychom se tam mohli sejít. Rušení se týká i dalších akcí, např. dubnových odemykání vody v Nové Vsi a Plzni či výstavy Modely. Mezinárodní organizace Naviga rovnou zrušila všechny své akce pro celý rok 2020.


10.03.2020:

Olomoucká výstava FOR MODEL 2020 byla zrušena!

 

 Archiv novinek


Dílna

Jak si upéct pásy

Na začátek by bylo zřejmě dobré uvést jeden podstatný detail a to ten, že mojí metodou vyrobené pásy mají daleko do perfektního výrobku, ale jsou velmi levnou a snadno vyrobitelnou alternativou (polo)profesionálních výrobků.

Co budete potřebovat

  1. Remoska
  2. Forma
  3. Plast

1. Remoska
Tento bod snad ani nemá smysl rozvádět, jistě jí většina z Vás má doma, jsou různé velikosti a typy (podle příkonu).

2. Forma
Forma, do které hodláte „odlévat“, by měla být nejlépe kovová, případně z jiných tepelně odolných materiálů. Já osobně mám zatím zkušenosti jen s hliníkovým plechem, duralem, železem a cuprexitovou deskou. Forma by měla být pevně uzavřená bez škvír kudy by plast mohl vytékat, ale na druhou stranu by měla jít jednoduše rozebrat. Zde je příklad mojí formy:


Moje forma je vanička z hliníkového plechu, kterou ze stran svírají dvě cuprexitové destičky a v nichž jsou vložené dvě tyčinky (budoucí prostor pro osu pásu).

3. Plast
Výhodou této výroby prakticky čehokoli, na co dokážete vyrobit formu je, že zároveň určitý způsobem recyklujete plasty a další výhodou je samozřejmě dostupnost materiálu, kterého je všude kolem dost. Já osobně používám polypropylen (PP), teplota v remosce ho pohodlně uvede do tekutého stavu a to ve velmi krátkém čase (cca 30 min). Použít se dá i polystyren (PS) - ne ten pěnový - který je ovšem nutné delší dobu tavit a i tak se bez patřičného tlaku do menších prostor nedostane. Příklad: velmi dobrým zdrojem jsou tzv. cake-boxy na CD/DVD horní průhledný obal je PP a černý kus je PS, nebo skládací krabice ze supermarketu, která se velmi rychle ničí, ta je čistý PP. Důležité je, že všechny plastové výrobky jsou označené. Takže určení je jednoduché. Obvykle je to obrázek tří šipek do trojúhelníka pod nímž je napsán typ (PS, PP, PET) a uvnitř číslo, které je určující k recyklačnímu procesu (mě se nejvíc osvědčilo číslo 5).

Postup
Plast je lepší si nastříhat na drobnější kousky a nasypat do formy (ušetříte místo a nemusíte plast druhotně přidávat - viz. dále). Tu vložíte do remosky a necháte cca. půl hodiny péct. Výsledek je velmi dobře viditelný. Je nutné několikrát proces zkontrolovat, jestli se z toho vyloženě nehulí, to je špatně. Když už jste si jisti, že je to tak, jak chcete vyjměte formu z remosky a celé to hoďte do studené vody (stojící) - tohle je podle mě důležité, protože když to necháte chladnout postupně, plast velmi přilne k formě a už to nikdy nevyndáte. Jako separátoru je možno použít rostlinného oleje, který naprosto dostačuje.

Po vyjmutí odlitku by mohl nastat problém s vyndáním tyčinek, které chtě - nechtě budou v celku dost pevně držet. Jednoduchou cestou, jak je vyndat jsou nýtovací kleště - jednoduché a účinné.

Další postup je zřejmý. Celek se nakrájí na požadované kousky a pospojuje. Výsledný produkt by mohl vypadat třeba takto:

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Ondřej Dyk (SQD) Na začátek článku

Autor: Ondřej Dyk | Vydáno dne 31. 10. 2008 | 15466 přečtení
Počet komentářů: 6 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Jak si upéct pásy
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence