Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
ECO Shark - 1
ECO Shark
zobrazení: 1501
známka: 4.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Lodě

Jak neutopit loď

Teď, kdy máme za sebou září a blíží se definitivní konec lodní sezony, nás po snad mírné zimě čeká již jen vlahé jaro a teplé léto. Pro letecké modeláře to znamená blankyt oblohy, autaře rozpálený asfalt nebo prach terénní tratě a pro lodní nadšence romantické vlnky nějaké té louže. Co ale pokud se něco při vyvrcholení našeho koníčka zvrtne? Letadlo si to namíří šturcku do země, auto udělá pár přemetů a loď s několika bublinkami mizí pod hladinou. Pilot pokud zrovna neskončil ve dvoumetrové kukuřici a zrovna tak řidič čtyřkolového přibližovala, vezmou přepravku na ovoce, posbírají zbytky a jdou řešit s přihlížejícími kamarády co dál. No ale co s tou tmavou a studenou hlubinou? Pokud ovšem nejezdíte ve vaně, bazénu vedle vámi obývané pastoušky či v polévkovém talíři. Abyste nemuseli shánět potápěče, nebo sami museli do té studené špíny vlézt, pokusím se dát pár rad a návodů, jak se této nepříjemné situaci vyhnout.

K napsání tohoto příspěvku mne vedla řada dotazů na různých internetových diskuzních fórech, většinou následujících a nikam nevedoucích diskuzích spolu s často doporučenými nejrůznějšími šílenostmi. Slabší povahy to většinou nevydrží a končí konstatováním „No, než toto, tak to raději do vody vůbec nedám“.

Protože jsem maketář a vyznavači rychlíků tuto problematiku mají perfektně zvládnutou, budu se věnovat maketám. Na minimalizaci nebezpečí potopení svého modelu je nutno myslet již od začátku stavby Nejraději při volbě předlohy a čtení plánu. V podstatě přichází v úvahu model s otevřeným nebo uzavřeným trupem. Mezi ty otevřené je bohužel nutno přiřadit celou řadu kitů, které jsou sice označené jako „plovoucí“, viz třeba Jamato a další od firmy Tamiya, které ale patrně výrobce na opravdovou vodu nikdy nepustil.

Začnu s těmi úplně otevřenými. Typickými představiteli jsou ještě pořád tolik oblíbené parní šalupy. Přítel Jirka Voráčků to řeší plovákem (patrně z kindr vajíčka) na který má namotán delší provázek. No nevím, snad by délka stačila. V praxi to ale patrně zatím nezkoušel, neb dává přednost odvážnému skoku a rychlé čubičce. Obdobné je to i u nejrůznějších polootevřených modelů motorových člunů. Tady mohu s klidným svědomím doporučit to co jsem viděl u mlaďochů v Polsku. Celá příď je vypěněná nějakou stavební pěnou. Do modelu sice nateče, záď se ocitne pod vodou, ale příď čouhá ven a svážeči, či majitel ji zachrání. Obdobně bych to viděl i u těch šalup. Spíš než ten plovák.

No a co s těmi teoreticky uzavřenými trupy Ji ž od začátku stavby se snažím, aby kolem otvoru do trupu šel nalepit pěkný, co možná nejvyšší rantlík - tedy zvýšený lem. A samozřejmě, aby nástavba co nejtěsněji dolehla na palubu a pokud je to možné i k tomuto lemu. Kapilárou sice voda vzlíná, ale vlna se tam nedostane. Samozřejmostí je dokonalé utěsnění trupu a paluby, Pokud opět dáte do přídě, nebo kde je místo, něco lehkého, nenasáklivého, jen dobře. Vyplatí se obdobně zajistit i nástavbu. Ta většinou jde ke dnu daleko ochotněji než trup Zde opět stačí kostka polystyrénu. Je možno použít třeba i PET láhev, ale ty nejsou právě neskladnější a i ta velikost může dělat problémy.

Opravdové lodě dávají přednost vodotěsným přepážkám. Proč ne, ale to pak nesmíte odlehčit žebra a používat na ně nejrůznější náhražkový materiál. Třeba v současné době tolik oblíbenou překližku z bedýnek od ovoce a jiné. Vodotěsnost znamená, že do toho prostoru voda opravdu nenateče.

Kity - to bývá větší oříšek. Na fotografii jasně vidíte proč. Pokud byste přilepili palubu, do trupu se nedostanete vůbec, nebo jen s velkými obtížemi a tak buď pracně řežete nové otvory, nebo jezdíte a trnete hrůzou. Ale i tady je snadné řešení. Číňané s tím přišli poté, co na MS v Halle kvůli utopené maketě přišli o titul mistra světa. Jejich USS Missuri nabrala ve vlnách tolik vody, že šla ke dnu. Příště již na to šli docela jednoduše. Pod otvor v palubě, nebo i do celého trupu se vlepí druhá falešná paluba. Ta vodotěsně uzavře celý trup a pracovní otvor se před jízdou překryje víkem a přelepí izolepou. Vypínač bývá umístěn někde na palubě pod nástavbou. Jedna drobná poznámka pro soutěživé. Je jen potřeba začít lepit s dostatečným předstihem než jdete na plato. Tam už potom máte jen dvě minuty na projetí první brankou.

Že existují další řešení vím, třeba vypěnit celý trup a vyřezat jen ty části kam přijde motor a aparatura. A řada jiných, ale uvedl jsem jen ta nejjednodušší a nejpoužívanější.

Teď ještě pár rad. Pokud jste u volné vody, dávejte pozor, kde jezdíte a nepouštějte se moc daleko. Hlavně na řece. Žabinec, pyl z topolů ale i listí dovedou spolehlivě zablokovat šrouby. Stejně tak utřepaný kontakt, prázdné zdroje, anténa zapomenutá v kufr a řada jiných drobností. Jsou nevýznamné jen do té doby, než vás potkají. Pokud je +30 oC a umíte plavat nebo máte svážecí zařízení, není co řešit. Pokud se ale na vodu vydáte v březnu, či v listopadu a loď nám mizí po proudu směrem k jezu, je to už podstatně horší. Sám jsem zažil ukroucenou spojku a dvouhodinové čekání, než mi větříček přefoukal model těch asi 300 metrů ke druhému břehu Kroměřížského Bagráku. Největší radost z toho samozřejmě měli rybáři. Stejně tak nepodceňujte volbu regulátoru. Není BEC jako BEC. Sice ušetříte jedny zdroje, ale domnívám se, že se slabými baterkami vždy spíše dojedu než s odstaveným motorem.

Zrovna tak je potřeba zvážit, jestli model zvládne momentální stav vodní hladiny. Tady to není o odvaze, ale o rozumu. Už několikrát jsem na soutěži prohlásil, že do těch vln nepojedu a nechal si napsat nulu.Vždyť o nic nejde a maketu jsem nestavěl x let, abych ji teď utopil.

Ale i vlny se dají zvládnout. Je jen potřeba přizpůsobit rychlost jízdy jejich typu a velikosti. Pokud jedete moc rychle a příď řeže vlny, ty vám jdou přes palubu a určitě i pod nástavbou do trupu. Pokud se naopak nepřiměřeně ploužíte, čeká vás to samé, ale ze zádi nebo ze strany. Loď by měla kopírovat pohyb hladiny a držet se pokud možno proti vlnám. Velmi nebezpečný je boční vítr v poryvech. Ten dokáže převrátit i zdánlivě stabilní model. Stačí i trochu větší náklon a voda se vesele hrne do trupu

Toho strašení už bylo ale dost a tak na závěr trochu optimismu. Pokud model postavíme zodpovědně, těžiště udržíme co nejníže, uděláme dostatečně funkční těsnící límec kolem manipulačních otvorů, nepodceníme ani vazelínu v pouzdru hnací hřídele a těsnost případného vodního chlazení na těch 600 , které s takovou oblibou dávají někteří do „Melodie, nebo Artura“ přeci musí jít do skluzu a vždy zvážíme jestli ty vlny a vítr přeci jen není nad naše schopnosti a stabilitu modelu, dopadne vše dobře. Zajezdíte si, vyhnete se nechtěnému adrenalinu a příště půjdete zase. No, a když ne? Tak si třeba zaplavete.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Těším se na setkání někde u vody.
Ivan Grňa Na začátek článku

Autor: Ivan Grňa (Ivankap) | Vydáno dne 15. 10. 2008 | 17178 přečtení
Počet komentářů: 1 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
KRABBE TÖN 12 - německá rybářská loď (10.04.2020)
Prinz Eugen 1 : 100 (F2C): 1. část (prašná) (27.08.2019)
Bitevní loď Musaši po 13 letech (01.04.2018)
Emilia - každý papírák může plavat (04.02.2018)
Japonský křižník IJN Mogami (23.01.2018)
První loď pod československou státní vlajkou (21.04.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 3. díl (18.04.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 2. díl (31.03.2017)
Stavba říčního remorkéru Lulonga - 1. díl (19.03.2017)
Příběh lodi Grimmershörn a jejích modelů (05.01.2017)
Kolesáček na gumu (04.12.2016)
Stavebnice lodi Grimmershörn (17.04.2015)
Imara - perla mezi remorkéry (2. díl) (01.12.2014)
Imara - perla mezi remorkéry (1. díl) (15.10.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 4. díl (17.09.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 3. díl (30.07.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 2. díl (03.06.2014)
Stavba remorkéru Fairmount Alpine - 1. díl (08.05.2014)
Stražak 14 - maketa polské hasičské lodě (24.12.2013)
Denní signály lodí (27.11.2013)
Vlajky pro modely lodí (14.04.2013)
Tarantul - deník ze stavby (2. díl) (18.01.2013)
Netradiční kolesa - 1. část (teorie) (03.12.2012)
RC kačer - maketa snadno a rychle (10.08.2012)
Tarantul - deník ze stavby (1. díl) (15.11.2011)
"Z" pohony pro RT Antonie (12.11.2010)
Stavba ponorky U-2540 (22.10.2010)
Laminátový trup na polystyrénove jadro (25.03.2010)
Parník LANNA 2007 (14.01.2010)
Zbraň V-6 "Urzel" (27.10.2009)
Springeří evoluce aneb zrodil se Bivoj (19.10.2009)
Stavba „fošny" pro TT aneb Přeříz II (28.04.2009)
Mikul (28.04.2009)
Čím se proslavil ARTUR? (07.04.2009)
Zrodila se legenda (04.04.2009)
Ještě jednou o sportovní plachetnici „K" (30.03.2009)
Jak jsem stavěl remorkér Pollux (20.03.2009)
DIVA von Aeronaut (20.03.2009)
Stavba modelu ponorky George Washington (15.03.2009)
Stavba remorkéru Paolo-M (13.03.2009)
Pawlina - remorkér určený pro těžký TT (04.02.2009)
Jak naučit Paradise jezdit aneb kde udělali soudruzi z USA chybu? (22.01.2009)
Experimentální válečná loď - 2. část (12.01.2009)
Baby Bootlegger (24.11.2008)
Kterak jsem stavěl první „normální "loď (21.10.2008)
Kapitan Poinc - Wojciech Siejka (08.09.2008)
Výroba „Z pohonu" (Schottle drivu, otočných dýz) (28.08.2008)
Jařáb a noční plavby Brakeho (12.08.2008)
Osvětlení modelu lodi (27.07.2008)
Napínáky stěhů snadno a rychle (07.07.2008)
Xenie, Vltava a Bečva (05.05.2008)
Zánik a zrod lodě Survey aneb jarní Lužiny plavecky (02.04.2008)
Pásky pro model (20.02.2008)
Raytheon (28.01.2008)
Experimentální válečná loď (28.01.2008)
Jak jsem stavěl Jet Star (16.01.2008)
Jednoduchý model remorkéru Jasmín (28.11.2007)
AutoCAD a ti druzí (11.10.2007)
Jak jsem se dostal k mahagoňákům (02.10.2007)
Lodní přístroje (27.09.2007)
Parníček New Orleans (06.09.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček - dokončení (14.05.2007)
Jak jsem stavěl kolesáček (01.05.2007)


Lodě -> Jak neutopit loď
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence