Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
- 1

zobrazení: 4869
známka: 3.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Dílna

Jak na zábradlí u lodních modelů

Na většině lodí je spousta různého zábradlí. Vojáci většinou dávají přednost ocelovým lanům provlečeným oky, která jsou navařena nebo vyválcována na sloupku. Civilní lodě zase preferují zábradlí svařované z trubek o nejrůznějším průměru. Poslední dobou na DF a chatu MoNaKa proběhla několikrát diskuze na téma, jak to zábradlí udělat, aby aspoň trochu vypadalo. Posílám tedy velmi stručný, ale podle mne dostatečný popis jak to páchám já.

Nejdříve z plánu, který mám ke stavbě, také fotografií nebo jiných podkladů zjistím průměr jednotlivých částí zábradlí a pro jistotu si to přepočtu z mého měřítka na skutečnost. Pokud vám vyjde, že vodorovná část okolo můstku by měla sílu 20 cm a stojky třeba 30, je něco špatně. Podklady nebo vaše výpočty.

Pak vezmu měděný drát potřebného průměru (sbírám každé trafo nebo cívku co potkám) a nad plamenem opálím smalt, otřu hadrem a 400 (smirkem) odstraním zbytky, aby se dobře pájelo. Nakonec vyrovnám drát tahem kleští. Druhý konec mám ve svěráku. Silnější dráty třeba na potrubí rovnám opatrně v hladkých čelistích svěráku a válcováním.

Na kladívkový papír nalepený na dřevěné podložce namaluji všechny části zábradlí. Pokud máte dostatek kopií plánu, je možno i je použít. Nastříhám si užší kousky hnědé papírové lepicí pásky. No a pak již jen odměřím potřebný kousek drátu, uříznu jej žiletkovou pilkou a přilepím na papír. Pokud to jen trochu jde, tak v celku dělám horní vodorovnou část a stojky. Pájím normální pistolovou pájkou, drobotinu 8 W mikropájkou a pomáhám si nějakou pájecí kapalinou.

Problém bývá s ohyby a jinými než vodorovnými tvary. To co je kulaté, je možno opatrně po zapájení ohnout pomocí přípravku o vhodném rádiusu. Ten horní kulatý díl jsem například pájel na lahvičce z umělé hmoty od nějakých vitamínů.

Složitější tvary řeším pomocí třetí a čtvrté ruky kolegy. Pomáhá s pinzetou a chladí některé části třeba jen přiložením plochého jehlového pilníku. To když hrozí nebezpečí roztavení již hotového spoje. Lepicí pásku odstraňuji až po spájení všech částí. Nakonec vše důkladně omyji a pájené spoje začistím jehláky.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Ivan Grňa (Ivankap) Na začátek článku

Autor: Ivan Grňa (Ivankap) | Vydáno dne 25. 04. 2007 | 18996 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Jak na zábradlí u lodních modelů
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence