Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
WSP-9 - 12
Moje první stavba
zobrazení: 1675
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Lodě

Jak jsem ke "káčku" přišel.

V časopise Lodní modelář (6/2006) byl uveřejněn krátký článek o holandské RC plachetnici K-klasse. Obrátili se mne někteří čtenáři s přáním abych je s touto plachetnicí seznámil podrobněji. Nejprve tedy – jak jsem ke „káčku“ přišel. Jsem bývalý aktivní okruhový jachtař. Již několik roků se regat nezúčastňuji, ale vztah k jachtingu jsem si ponechal. Takže zákonitě muselo přijít rozhodnutí - když už nejsi v lodi na vodě, tak aspoň ze břehu ovládej RC plachetnici. Začal jsem tedy řešit jakou cestou jít.

Občas jsem na různých vodách viděl modely plachetnic, které byly zřejmě postaveny z nakoupených stavebnic. Byly malé a nekvalitní. Prostě škoda vyhozených peněz. Tudy cesta tedy nevedla. Pak jsem se dověděl, že u nás jezdí (a jsou pořádány regaty) třídové plachetnice, které jsou organizovány pod mezinárodní organizací Naviga. Jedná se o třídu F5E. Abych si udělal o této plachetnici svůj názor navštívil jsem jednu mezinárodní regatu jako divák.
Viděl jsem opravdu řadu velice pěkně řemeslně provedených plachetnic, ale také lodě, které již na první pohled nemohly těm lepším konkurovat. Bylo mi vysvětleno, že třídové předpisy umožňují stavět lodě amatérsky a navíc stavební předpisy nejsou zcela striktní, což znamená, že stavitel má možnost udělat si vše vlastníma rukama a přicházet s vlastním řešením. To zřejmě láká a oslovuje kutily, kteří zde mají příležitost se realizovat. Bylo mi také vysvětleno, že prakticky vše lze nakoupit již hotové. Protože mám zkušenosti z jachtingu a znám třídy, kde třídová pravidla jsou také poměrně volná, vím jaký to má negativní důsledek. Nastává tzv. "materiálová bitva", kdy majitel neváhá obětovat velké peníze za nákup toho „údajně“ nejlepšího co je na trhu. Výsledkem je pak pole lodí, které nejsou totožné a umístění v regatě nezáleží jen na jachtařských dovednostech. Bohužel tento stav je pro některé jachtaře kteří nechtějí stále investovat do svých lodí peníze silně demotivující. Navíc, zvláště u regat, které mají jakési oficiální posvěcení a je jím kladena jakási důležitost je nezbytné provádět pečlivé měření a kontrola všech lodí, zda předpisům vyhovují. Sám jsem zažil na vlastní kůži situace, kdy celé dva dny probíhalo měření zatím co krásně foukalo a když jsme se dostali k vlastnímu jachtingu bylo po větru. Závěr pro mne tedy byl - přestože tato třída je pěkná a je to o jachtingu - tudy také cesta nevede.

 

Moje filozofie byla a je: plachetnice musí být dostatečně velká a musí působit dojmem skutečné lodě.
Navíc když se vzdálí musím ji dobře vidět abych ji také dobře ovládal. Třída F5E je loď metrová, což je podle mého názoru loď malá. Lodě, které spolu soutěží musí být naprosto identické, aby každý měl možnost zvítězit a nesmí se připustit "materiálová bitva". Zde je řešení jediné. Musí se jednat o monotyp, nejlépe vyráběný jediným výrobcem. Čas věnovaný tomuto koníčku musí být hlavně u vody a ne v dílně. Vím, že pokud bych s plachetnicí pouze volně jezdil bez soutěžení s dalšími, asi by mě to dlouho nebavilo. To znamená najít další jachtaře, kteří mají stejnou loď a stejné představy o trávení volného času. Soutěžit chci pouze v přátelském duchu bez velké rivality které se nevyhnete, pokud regaty jsou příliš oficiální a je jim kladena jakási důležitost bez účasti sponzorů je mnohdy ani nelze uspořádat. Chci trávit pouze příjemné chvíle u vody s kamarády stejných zájmů.

 

Takže můj průzkum na českých a moravských vodách nebyl pro mne úspěšný. Musel jsem se podívat jinam. V roce 1992 na regatě v Holandsku jsem se seznámil s Lionem Charmantem. Protože jako mnoho Holanďanů bydlí u vody (má ji dokonce kolem domu ze tří stran) začal si pro vlastní zábavu stavět RC plachetnici. Mně se tehdy sice líbila, ale v té době jsem na to ještě nedozrál. Ale s Lionem jsme zůstali přátelé a mnohokrát jsme se navštěvovali. Měl jsem tedy možnost sledovat jak se jeho nevinný koníček vyvíjí. Protože každý Holanďan, když už není jachtař, tak je aspoň znalec lodí, bylo jen otázkou času, kdy jeho přátelé (samozřejmě jachtaři) chtěli tuto loď také. Lion ji tedy začal na objednávku stavět a počty lodí začaly narůstat geometrickou řadou. Brzy si situace vyžádala založení klubu a plachetnici nazvána K-Klasse.Vypracovali si vlastní pravidla a hlavně jachtili. Dnes je těchto plachetnic již cca 450 hlavně v Holandsku, něco v Belgii a v Německu a teď také v Česku.

 

Zcela cíleně se nestali členy světové jachtařské federace ISAF ani Navigy ani holandské jachtařské federace. Nechtějí být těmito organizacemi řízeni a v důsledku omezováni. Pořádají velké množství regat a dokonce i mistrovství Holandska, ale vše v duchu přátelské zábavy a bez zbytečných oficialit. Proto jsem dospěl k názoru, že tato třída by mně mohla nejvíce uspokojit. Dovezl jsem si tuto plachetničku domů a nelitoval jsem. Bylo to správné rozhodnutí. Dalším krokem bylo získat další zájemce, aby bylo možno s někým soutěžit. To se také podařilo. V této chvíli jezdí v Brně tři lodě což už stačí na to, abychom si pěkně zajezdili. Stačily by i dvě a jezdit "match" v duchu Amerického poháru. Všichni tři jsme bývalí "okruháři", a tak nejsou problémy. Jezdíme od časného jara do pozdního podzimu. Jakmile fouká správný vítr zavoláme si, sejdeme se u vody, postavíme okruh a hurá na vodu. Díky promyšlenému řešení příprava lodě k plavbě trvá 5 – 10 minut. Až přijde večer a vítr se utiší, končíme s pocitem pěkně stráveného odpoledne a vracíme se domů. Pokud tato naše filozofie někoho osloví a přidá se k nám budeme jenom rádi a pomůžeme radou.

 

Pro případné zájemce teď několik otázek a odpovědí na čtyři obecné otázky, které očekávám:

 

Jak si mohu tuto plachetnici pořídit?
Třída „K“ je přísný monotyp vyráběný ve vysoké kvalitě jediným výrobcem v Holandsku. Je dodávána jako stavebnice, ale v takovém stavu rozpracovanosti, že dokončit (přesněji řečeno- sestavit) je možno za víkend. Pokud by si tuto plachetnici postavil někdo sám nikdo tomu samozřejmě nebude a ani nemůže bránit. Ale takto postavená loď nebude přijata do třídy a nemůže se zúčastňovat regat této třídy. Ten, kdo si plachetnici koupí obdrží spolu s lodí i registrační číslo. Plachty jsou dodány již s tímto číslem. Samozřejmě s lodí dostane podrobnou dokumentaci. Pokyny k dokončení jsme přeložili do češtiny.
Pro loď není potřeba jezdit do Holandska. Můžete ji koupit zde v Brně za koruny. Pokud si však chcete udělat výlet do holandského Zanndamu není problém.

 

Jak lze plachetnici dopravovat a skladovat?
Ano, každé plus má své mínus. Trup je dlouhý skoro dva metry a stěžeň rovněž. Pro někoho to může být problémem. Já jsem loď dříve s úspěchem převážel Octavií (nebyl to combi). Rovněž je potřeba najít také doma místo kam po návratu loď umístíte a nabijete baterie. Pokud to vyřešíte zážitek z jízdy na vodě bude vám odměnou.

 

Za jakých větrných podmínek se dá jezdit?
Už to, že se jedná o holandskou loď napovídá, že i velice silný vítr není pro loď problémem. Dle mých zkušeností vítr mezi 8- 12 m /sec je ta správná paráda.

 

Jaká je cena plachetnice?
Protože se lodě vyrábí na zakázku záleží na požadavcích zákazníka a je zde více možností. Ale orientačně: kompletní loď v dvoubarevném provedení včetně plachet přijde na cca 29 tisíc Kč (podle kurzu měn). Do této ceny není započítána potřebná elektronika. Ta je běžně u nás na trhu a mnohý zájemce již zpravidla vše nebo větší část vlastní. Ten kdo nemá vůbec nic ani běžnou nabíječku musí počítat cca s dalšími 5 tis Kč. Samozřejmě není to nejlevnější, ale cena je v pořádku. Často se mi stává, že mně tuto otázku položí rybář, který poblíž rybaří. Když mu ji sdělím odpoví, že je to drahé. Na moji otázku kolik stojí jeho nádobíčko a on mi ji řekne, já také odpovím, že je to drahé. Holt každý má své priority. Někdo nemůže být třeba bez domácího kina někdo dá přednost lodi.

 

Samozřejmě pokud se na mne obrátíte s dalšími dotazy zodpovím vše co by jste chtěli vědět. Vážným zájemcům mohu také zaslat DVD s ukázkami z regat v Holandsku. Dále se můžete "nachytřit" na: 
http://www.K-klasse.nl. Bohužel stránky jsou pouze v holandštině.

 

Popis plachetnice:
Obšívka trupu je provedena z probarveného polyesterového laminátu.
Paluba
je zhotovena z teaku který je napuštěn lněným olejem.
Plachty jsou zhotoveny z kvalitního dacronu 2,99 Polycoat Contender. Bány plachet jsou vyřezány laserem, takže je zaručena naprostá identita všech vyráběných plachet.
Kulatiny jsou z duralových trubek.
Kýl je odlitek ze šedé litiny.

 

Základní údaje:

 

celková délka

1,90 m

maximální šířka

0,38 m

délka vodorysky

1,40 m

délka stěžně

2,15 m

ponor

0,36 m

plocha plachet

0,90 m2

celková váha

18,50 kg

váha kýlu

12,00 kg

napájení

olověný gelový
akumulátor 6V 3Ah

 

Ovládání a napájení plachetnice:
Stačí dvoukanálová souprava, přičemž jeden kanál ovládá kormidlo a druhý kanál ovládá současně hlavní plachtu i kosatku. Na ovládání kormidla stačí běžné servo např. HITEC 422 nebo podobné. Na ovládání plachet je potřeba jachtařský navíječ o dostatečném tahu. My používáme HITEC 725 BB. Dnes je na trhu navíječ HITEC HS 785 HB.
Dále je třeba provést malou úpravu vysílačky. U páčky na ovládání plachet odstranit pružinky, které vrací ovládací páčku do střední polohy. Pokud je loď dobře vytrimovaná a plachty nastaveny na kurs ostře proti větru, loď sama pluje bez jakéhokoliv zásahu. Ovládání je tedy jednoduché, ale zvítězit v rozjížďce už tak snadné není. K tomu je potřeba dobře odstartovat, dobře odhadnout směr větru a taktiku jízdy.

 

Příprava k plavbě, trim lodě, a „sbalení“.
Konstrukce je provedena tak, že kosatka i během uložení a přepravy zůstává připevněna a smotána na palubě lodi. Také hlavní plachta stále zůstává připevněna na stěžni. Rovněž kýl zůstává součástí trupu. Takže příprava je jednoduchá. Stěžeň spolu s plachty se postaví do lůžka stěžně na palubě a kosatka po rozvinutí se háčkem zachytí do stěžně. Pak se připevní vanty a otěže a vše je připraveno k plavbě.
Protože kosatka i hlavní plachta má vlastní ráhno, lze velice snadno jednoduchým způsobem měnit jejich vzájemné nastavení a také profil. Rovněž je možno pomocí kikingu a stavitelného zadního vantu měnit prohnutí stěžně. Zde již hodně záleží na zkušenosti jachtaře. Úprava tohoto trimu je možná jen na břehu a ne za plavby.
Sbalení lodě po skončení plavby je v obráceném pořadí. Uvolní se všechny vanty a otěže a stěžeň s plachtou se uloží. Kosatka se pouze smotá a nasune se na ni obal. A to je vše. Čas cca 5 minut.
Doprava může být pro někoho problémem.Pokud se plachetnice nevejde do vašeho auta je možno to řešit na jeho střeše a nebo lépe přívěsem.

 

Obrázková galerie
Obrázková galerie

 

Na začátek článku Aleš Kozelský

Autor: Aleš Kozelský | Vydáno dne 28. 12. 2006 | 13332 přečtení
Počet komentářů: 8 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Jak cestovat s plachetnicí Footy (letadlem)? (31.01.2021)
Plachetnice Footy v Čechách 2019 - výsledky (26.10.2019)
Soutěže Footy 2018 - rekapitulace (30.10.2018)
Stavba modelu TSB Gusty C - 1. díl (24.04.2018)
S plachetnicí Footy až na Zakynthos (30.08.2017)
Naše cesta k RG-65: Oplachtění swing rig (24.02.2017)
Naše cesta k RG-65: hBritt (14.02.2017)
Naše cesta k RG-65: NeKst Round (08.02.2017)
Raingutter regata - závod plachetnic v okapu (26.01.2017)
Plachetnice RG-65 (29.04.2016)
Soutěže plachetnic Footy 2016 (24.03.2016)
Okolo Ostrova Open regata - Memoriál Karla Egrta 2015 (17.06.2015)
Plachetnice RG-65 u Rohožníku 2014 (03.07.2014)
Větrné Okolo Ostrova Open regata - Memoriál Karla Egrta a první soutěž Poháru modelů hasičských lodí 2014 (27.05.2014)
Plachetnice Benjamin W. Latham 1:50 (30.04.2014)
Regata Istropolitana 2013 ve fotografiích (18.11.2013)
Václav Vrba nás opustil (08.10.2013)
RCMinisail slaví 10 let (15.09.2013)
Premiéra plachetnic NSS v Třeboni 2013 (04.09.2013)
RC makety plachetnic NSS na Kristýně 2013 (23.05.2013)
Vzpomínka na Karla Egrta (06.04.2013)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (4. díl) (28.12.2012)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (3. díl) (25.12.2012)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (2. díl) (18.12.2012)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (1. díl) (14.12.2012)
Zachraňme La Grace! (31.10.2012)
Regata Istropolitana 2012 (30.10.2012)
Footy Žabža (11.09.2012)
Plachetnice NSS na Velkém Dářku 2012 (15.08.2012)
Kolín 2012 - plachetnice NSS na dalším srazu (25.07.2012)
Nitrianske Rudno 2012 - sraz NSS plachetnic (28.06.2012)
Okolo Ostrova Open regata 2012 (15.06.2012)
RC makety plachetnic na Kristýně 2012 (29.05.2012)
Příběh staré plovoucí plachetnice (04.04.2012)
Sportovní plachetnice v ČR (31.10.2011)
Plachetnice Footy v Žirovnici 2011 (21.09.2011)
Katamarán Pstruh (01.07.2010)
Zamykání vody 2007 (25.10.2007)
Jak si postavit historickou plachetnici (18.10.2007)
Aby se lanoví plachetnic během transportu nezamotalo (28.08.2007)
Katamaran Sára (07.05.2007)
Plachetnice "Metrovka" (26.03.2007)
Stavba plachetnice Blanche (20.03.2007)


Lodě -> Jak jsem ke "káčku" přišel.
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence