Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Výroba lože moždířů - 2
Postup výroby lože moždířů
zobrazení: 1765
známka: 2.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
18.06.2020:

Jelikož se chystáme na dosavadní pořadatelský vrchol sezóny v podobě MiČR plachetnic Footy v Dráchově, šla práce na článcích stranou. Jak probíhala 6. června soutěž v Ostravě, se můžete dočíst na webu pořádajího KUBIK-Teamu.

Redakční poštu si přečteme až v neděli večer, děkujeme za pochopení a těšíme se na viděnou v Dráchově, popř. vám přejeme pěkné dny u vody někde jinde.


08.06.2020:

V červnu se již rozbíhají akce lodních modelářů, a proto obnovujeme sloupeček pozvánek. Některé akce se svolávají dosti narychlo, jiné se chystají dlouhé měsíce. Věříme, že si vyberete.

 

 Archiv novinek


Pell Mel

E-knihy, jejich formáty a jak je stahovat

Tak jsem zase tady se svejma radama aneb „kdo to umí, ten to dělá, kdo to neumí, ten to učí“. Budou to rady ohledně E-books jak vyplívá z nadpisu. Knihy pro našeho bohulibého koníčka se na internetu vyskytují téměř výhradně ve dvou formátech. U nás a na západ od našich hranic je to formát PDF, který jistě netřeba představovat, a druhým formátem vyskytujícím se téměř výhradně na východ od našich hranic je formát DJVU nebo taky jen DJV ke kterému Vám povím víc.

Tento formát má oproti formátu PDF jednu nezanedbatelnou výhodu a tou je velikost. Jestliže budeme mít stejnou knihu v obou výše jmenovaných formátech, tak ve formátu DJVU bude tato kniha až 6x menší než v PDF a je toho dosaženo tím, že je použita tzv. dvojí komprese (velmi laicky řečeno). DJVU prostě ukládá zvlášť obrázky a zvlášť text.

Na prohlížení knih v DJVU můžeme použít několik programů, zmíním se zde pouze o dvou. Tím prvním je notoricky známý Irfanview, který umožňuje základní práci s tímto formátem, to znamená prohlížení a tisk, ale to je taky bohužel vše co v tomto programu lze s knihami dělat a to ještě velmi nepohodlně. Je dobré si do něj doinstalovat i češtinu a pro správný běh programu i doporučené pluginy.

Druhým programem, který lze s úspěchem použít pro prohlížení DJVU je Stduviewer (obr1), tento program zvládá i formáty PDF, TXT a TIFF. Osobně jej preferuji, protože umožňuje lepší orientaci v knize, skok na určitou stránku, umisťování záložek a hledání v knize, snazší kopírování jak textu tak i obrázků a podobně. Je sice v angličtině, ale natolik „blbuvzdorný“, že to vlastně nevadí a jeho ovládání pochopí opravdu každý, když už sem ho pochopil i já. Je samozřejmě ještě spousta dalších formátů, ve kterých se elektronické knihy na internetu dají nalézt, ale knih v těchto formátech je tak mizivé procento, že se o nich nemá smysl zmiňovat, pokud byste přeci jen narazily na formát, se kterým si nebudete vědět rady, klidně se na mě obraťte. Poradím, pomůžu, pokud to bude v mých silách.

A dostáváme se k tématu „Čím stahovat“. To odkud stahovat nechám na Vás, aneb kdo hledá, najde, popřípadě se zeptá kolegy například soukromou zprávou na diskusním fóru. Knihy jsou umístěny na mnoha různých serverech a naprostá většina z nich má dva režimy. „Free“ neboli zadarmo, a „Premium“, který je placený. A bohužel free režim je velmi uživatelsky nepřívětivý což je pochopitelné, protože provozovatelé serverů chtějí také z něčeho žít a proto se snaží přesvědčit uživatele, aby si zakoupily premium účet. Jenomže, knihy bývají bohužel rozházené po mnoha různých serverech a kdyby chudák modelář měl kupovat premium účet na každém z nich tak by zas neměl z čeho žít on. Proto jsem pro vás vyhledal a otestoval perfektní utilitu, která sice nenahradí premium účet, ale jejím používáním se stahování přes free režim stane snesitelným. Jmenuje se FreeRapid Downloader a umožňuje stahování z opravdu velkého množství serverů viz seznam (seznam TXT), přičemž další stále přibývají. Omezení většiny free režimů spočívají např. v omezení stahování z jedné IP na jeden soubor bez možnosti stahovat současně více souborů a mají kupříkladu omezenou rychlost. Síla tohoto programu spočívá v tom, že přes schránku do něj nakopírujete adresy a program sám nejenže stahuje soubory tak, aby maximálně využil vašeho připojení a možnosti serveru, odkud stahujete, ale i pokud máte sdílenou IP, tak se nemusíte bát, že se několik hodin nedostanete ke stahování, protože program to hlídá a „nacpe“ se do první volné skulinky. Také za vás bude čekat povinnou dobu, kterou některé servery vyžadují. Bohužel, některé servery požadují ověření stahování opsáním kódu. Toto sice obejít nelze, ale i to lze zpříjemnit, protože tento program kód zobrazuje čitelněji a nemusíte jej složitě luštit v klikyhácích na serveru. Jakmile si na tento program zvyknete, zjistíte, že bez něj nelze být. A opět je splněna moje základní podmínka a to že program je „blbuvzdorný“ a to i proto, že je i v češtině. Prostě zkopírujete odkaz/y, a protože program monitoruje schránku, tak sám rozpozná, že je tam něco pro něj a nabídne Vám stažení, Vy jen potvrdíte a stahujete do složky, kterou jste si předefinovaly v nastavení.

Stáhněte si seznam podporovaných serverů

Rada na konec - pokud rádi sledujete videa na serveru „YouTube“ tak na konec adresy videa na které se chcete podívat zadejte sekvenci &fmt=22 a získáte video ve vyšším rozlišení, teda pokud na serveru je k dispozici.

Doufám, že Vám informace v článku obsažené budou k něčemu a vychutnáte si spoustu odborných knih o našem bohulibém koníčku.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

S pozdravem „AHOOOOOJ“
Morpheus141 alias Medvěd Brumla Na začátek článku

Autor: Morpheus | Vydáno dne 11. 02. 2009 | 10288 přečtení
Počet komentářů: 4 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
MoNaKo-Mini (21.01.2010)
Užitečný software pro modeláře (16.12.2008)


Pell Mel -> E-knihy, jejich formáty a jak je stahovat
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence