Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Plánovaná soutěž v Nové Vsi se z důvodu prodloužení nouzového stavu ruší.

Informace o historických stavebnicích zveřejňujeme již mnoho let. Díky Radku Paulíkovi se nám podařilo rozšířit záznam o plachetnici Pirát (Pirate) od Igry. Navíc máme pro zájemce o čerstvě nafocený kousek dobrou zprávu - je k mání, stačí se s námi spojit a zprostředkujeme kontakt.

Archiv novinek

Reportáže 2020

Footy v cizině: Pohár Západního Polska 2020

Úvodní obrázek článku S ohledem na stav epidemie Covid-19 na přelomu letošního jara a léta se nakonec tradiční open mistrovství Polska v kategorii plachetnic Footy nekonalo. Nedošlo ani na přesunutí na jiný termín. Členové modelářského klubu z Bytomia Odrzańskiego se s danou situací nesmířili a rozhodli se místo odvolaného mistrovství uspořádat jinou soutěž, konkrétně Pohár Západního Polska. S ohledem na skutečnost, že to byla náhrada za open mistrovství, byla i tato soutěž organizována jako soutěž s mezinárodní účastí.

Závody se konaly 3. října letošního roku a uskutečnily se na domácí „půdě”, na vodní ploše Majorka, která leží v místní rekreační oblasti. Soutěžilo se ve 3 věkových kategoriích: žáci, junioři a senioři. Nejmladší kategorie (do 12 let) se zúčastnilo 5 závodníků ze 2 polských klubů. Juniorské klání, byť se odehrálo jen mezi 3 účastníky, už mělo punc mezinárodní soutěže, protože v něm účinkovala jedna závodnice z ČR, Tereza Seberová.

Seniorů se sešlo 17 ze 3 zemí. Z domácího Polska bylo 11 závodníků, z České republiky 4 a z Ukrajiny byli 2 reprezentanti. Závodníci z ČR přijeli ve 2 skupinách. Tříčlennou skupinu z Třince tvořila rodina Seberova, druhou skupinu tvořilo duo závodníků z Čech, Ladislav Douša z Písku, Vladimír Synek z Prahy.

Kategorie žáků proběhla jako první na zkrácené jednosměrné trati. Vítězka získala pohár a všichni účastníci obdrželi pěknou cenu v podobě stavebnice plovoucího modelu.

Junioři s ohledem na malý počet závodníků jezdili současně se seniory, hodnocení bylo samozřejmě samostatné. Díky společným jízdám absolvovali junioři celkem 12 jízd. První místo, zlatou medaili a Pohár Západního Polska získala Tereza Seberová (CZE 13) z Třince, která oba soupeře doslova převálcovala. Tereza si vedla velmi dobře a v absolutním hodnocení by potrápila nejednoho seniora. Minimálně v jedné společné jízdě se jí dokonce podařilo dojet jako první, bez ohledu na kategorii.

Vzhledem k počtu seniorů proběhlo v této kategorii rozlosování do 2 skupin. Každá skupina absolvovala 5 kvalifikačních rozjížděk, po kterých následovaly 3 rozjížďky finále A (první až deváté místo) a 3 rozjížďky finále B (desáté až sedmnácté místo).

Vítězství a tím i pohár letos vybojoval Polák Grzegorz Czarniecki (POL 92) z Wroclawi. Jako druhý se umístil Vladimír Synek (CZE 35) a na třetím místě skončil Dalibor Sebera starší (CZE 67). I zbylí 2 senioři si vedli velice dobře. Ladislav Douša (CZE 22) si v početné konkurenci dojel pro 6. místo a Dalibor Sebera mladší (CZE 98) se umístil na 7. místě. S ohledem na celkový počet závodníků dopadla reprezentační výprava z Česka velice dobře.

Počasí bylo na tuto roční dobu vynikající. Celý den byl slunečný, téměř bez mráčku a bylo nezvyklé teplo. Spousta účastníků byla pouze v tričku s krátkým rukávem a v šortkách. Vítr tolik chvály nesnesl. Sice foukal celý den, ale ke změnám v jeho intenzitě i směru docházelo prakticky nepřetržitě. Soutěžící tyto změny nutily k laborování s velikostí oplachtění a jejich častým výměnám, což mělo samozřejmě vliv na výkony v rámci jednotlivých jízd.

Závěr
Regatu v Bytomiu Odrzańskim nelze hodnotit jinak než jako velmi zdařilou. Bylo to možné díky velmi dobré práci organizátorů, početné účasti, skvělému počasí a přátelské atmosféře. Ihned po vyhlášení cen padlo rozhodnutí, že příští rok bychom se měli na stejném místě sejít znovu a společně si zajezdit s plachetnicemi Footy. Všichni se už těší.

Pokud vás zajímá, jak to na regatách vypadalo, koukněte se na připojené video.