Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Plaňkování druhé vrstvy - 1
Postup plaňkování - začal jsem od horního okraje, dojel zhruba do poloviny a pak jsem jel od kýlu nahoru. Plaňky jsem brousil tak, aby se na přídi rovnoměrně zužovaly. Na zádi jsem si na takovýto postup netroufl (i když už jsem to na fotkách viděl) a tak jsou tam vloženy opravné plaňky.
zobrazení: 2142
známka: 3.50
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
17.02.2020:

V článku Představujete své modely najdete nový přírustek - WESTERN FLYER.


08.02.2020:

Zimního posezení s MoNaKem se v pátek 7. února 2020 v Restauraci Na tý louce zelený v Praze zúčastnilo 16 modelářů. Děkujeme za účast a slibujeme, že si podobnou akci zopakujeme dříve než za 5 let, kdy se konala ta minulá.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2018

Grado 2018 se soulodím Tug Towingu

Úvodní obrázek článku Dne 12. května jsem přijel na soutěž lodních modelů na Grado. Jako každý rok vyjedu s tlačným remorkérem. Obvykle jezdím jenom s jediným tlačným člunem. Tentokrát jsem chtěl vyzkoušet, jaké to bude, když pojedu se dvěma tlačnými čluny. Celkové soulodí se skládalo z TČ-571, TČ-1068 (zapůjčena od Tomáše Fila) a TR-8.

Všechno dohromady to mělo 1,42 + 2,73 + 1,00 tedy 5,15 metrů o celkovém výtlaku 116 kg. V reálu by celkové soulodí mělo nosnost 1812 tun. Model je v měřítku 1:25. Na modelu chybí ještě spousta věcí. Během poslední pěti let jsem neudělal nic, stavěl jsem jiné lodě. Doufám, že se na dokončení brzo vrhnu.

Nejhorší je asi transport, hodinu mi to trvá dostat do auta a hodinu z auta domu. Příprava na vodu trvá obvykle 40 minut. Pro zkrácení času přípravy jsem zvolil zatížení dlažebními kostkami, obvykle vozím hranaté PET lahve, kterých je asi 50ks. Přidané závaží mělo hmotnost 74 kg.

Obrázek 1 z 13 Obrázek 2 z 13 Obrázek 3 z 13
Výjezd ze základny, vjezd do trojúhelníku a nájezd do branky č. 2
Obrázek 4 z 13 Obrázek 5 z 13 Obrázek 6 z 13
Čelní pohled, průjezd brankou č. 1 a pohled zezadu

Uznávám, že v trojúhelníku bylo opravdu těsno. Před závodem jsem si vyzkoušel projet jenom tři branky, aby zjistil, jestli se vejdu. Vše se zdálo v pořádku. Po chvíli čekání jsem se dostal k jízdě. V první jízdě jsem bojoval snad se vším. Jediné co bylo v pořádku, bylo počasí. Nefoukalo a to mi umožnilo využít maximální manévrovatelnost soulodí.

Mohl jsem dělat i tzv. bočení, tj. pohyb celého soulodí do strany. Zjistil jsem, že pokud si dobře nenajedu, tak budu mít problém s prostorem. V první jízdě jsem měl nájezd od branky číslo 6 hodně natěsno. Dvacet centimetrů jsem měl mezi zádí remorkéru a břehem. Perfektní bylo, že na vodní ploše nerostly lekníny nebo byly ořezány. Vzhledem k délce jsem měl výjimku na čas a také, že mohu jet se soulodím.

S tlačným soulodím jezdím i na soutěže Tugtowing.cz, tam máme možnost se zastavit. To bohužel na soutěži Naviga nelze. Lodě musí jet stále kupředu. Couvačka a dokování je jiná kapitola. Hodně velké problémy mi kupodivu dělal průjezd brankou číslo 3 a 4. Ty jsem najížděl rovnoběžně s břehem.

Otáčení do branky číslo 1 a 6 bylo také problematické. Soulodí jelo rovně, pouze když bylo v nějaké brance a to asi jenom jedem metr. Jinak jsem měl trvale jeden motor vzad (ten vnitřní do zatáčky) a jeden v před a tím jsem i zatáčel. Tím jsem měl co nejmenší poloměr otáčení.

Obrázek 1 z 13 Obrázek 7 z 13 Obrázek 8 z 13 Obrázek 9 z 13
Pohled na celé soulodí, nájezd do branky č. 6 (byl dost natěsno) a dokování

Couvání a doky byly v pohodě. Když jsem jel do doků, tak jsem musel soulodí srovnat rovnoběžně se břehem a pak i s dokem. Tady jsem využil boční posun soulodí. Je to dost náročná operace, ale kdo umí tak umí.

Když jsem dokoval ve vyhrazeném obdélníku, tak v doku byl přední tlačný člun asi 1,5 metru a zbytek koukal ven. Manipulace byla hodně náročná. Vana je široká 42 cm. Dok jsem měl nastaven na 62 cm. Podle potřeby je možné otočit celé soulodí ve špičce, ve středu nebo v jeho zadní části.

Obrázek 10 z 13 Obrázek 11 z 13
Obrázek 12 z 13 Obrázek 13 z 13
Couvání a nájezd do doků

Související

Reportáž Karla Majera
Výsledky

Bylo zajímavé poslouchat soutěžící, kteří jeli na trati se mnou. Říkali, že koukají jak jedu já a vůbec nekoukají na svoje modely. Občas měli problémy trefit se se svojí lodí do branky. Myslím, že se mi podařilo jednou projet vrcholovku s dotykem, jinak jsem vždy minul. Když jsem si to zkoušel jednou před závodem, tak jsem vrcholovku projel čistě. To mě stačilo k mé spokojenosti.

První jízdu jsem jel za 81, pak za 85 a nakonec za 89 bodů. Celkem jsem měl 87 bodů. Za tu srandu to stálo, u lidí to mělo opravdu úspěch.

Plán trati Naviga NS
Plán trati

Za fotky děkuji Květě a Erikovi. Bohužel video nikdo z mých kamarádů nenatáčel.

Další videa mých modelů naleznete na adrese:
http://www.youtube.com/user/modelyJR
https://www.youtube.com/channel/UCkg8acEN2YuwrULQzcUyDDA

Fotogalerie
Fotogalerie

Foto: ladous © 2018

Pro MoNaKo Ing. Robert Jurka Na začátek článku

Autor: Robert Jurka | Vydáno dne 20. 08. 2018 | 1385 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euReportáže -> Reportáže 2018 -> Grado 2018 se soulodím Tug Towingu
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence