Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
TRko - 4
TR 567
zobrazení: 2765
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
17.02.2020:

V článku Představujete své modely najdete nový přírustek - WESTERN FLYER.


08.02.2020:

Zimního posezení s MoNaKem se v pátek 7. února 2020 v Restauraci Na tý louce zelený v Praze zúčastnilo 16 modelářů. Děkujeme za účast a slibujeme, že si podobnou akci zopakujeme dříve než za 5 let, kdy se konala ta minulá.

 

 Archiv novinek


Pell Mel

Malá předvánoční procházka...aneb sníh a lodě alespoň na fotkách

Nedávno jsme s Antem podávali přihlášku na SPS ke zkoušce. Čekal jsem na něj u budovy SPS a rozhlížel se po bazénu Holešovického přístavu. Panovalo podzimní sychravé počasí, které zalézá pod bundu, nutí Vás přešlapávat, popocházet a podupávat. Každá minuta Vám připadá jak hodina. Ante mezi tím omylem čekal na druhé (té špatné) straně přístavního bazénu, který jsem si zádumčivě prohlížel. Při tom čekání jsem si vzpomněl, že v únoru jsme se s mojí paní procházeli po protějším břehu (kde teď marně čekal Ante). Tenkrát byl čerstvě napadlý sněhový poprašek a mrzlo. Vydali jsme se do přístavu, kde jsem si chtěl něco nafotit, než pod náporem developerských projektů tento kousek Prahy s neopakovatelnou atmosférou postihne stejný osud jako kdysi Karlínský přístav.

Po návratu domů jsem zalovil ve svém archivu. Fotky z onoho mrazivého, sněhem proběleného únorového dne, kdy jsme vyrazili do Holešovického přístavu, jsem našel. Napadlo mě, že bych Vám je mohl ukázat. Nejsou to žádné umělecké zázraky a ani jako dokumentární snímky neobstojí. Ale možná budou pro někoho inspirací pro malý odpolední výlet, nebo na nich najdete zajímavý detail. To co bylo vidět skoro před rokem, není už vidět dnes a co je vidět dnes, už nemusí být vidět zítra. Proto Vás zvu na virtuální procházku po přístavu, který jednoho dne nenávratně zmizí.

Introdukce
Napadlý sníh vytvářel kontrastní pozadí, které řece a přístavu sluší. Libeňský most je jako brána do jiného světa. Jakmile jej podejdete, vkročíte do světa, kde se střetává to tiché, staré a rezavějící s hlučným, novým a lesklým.

Přístav býval místem, kde se lidé setkávali. Křížili se tu jejich cesty, osudy. Někomu cesta začalla jinému končila. Posádky šífů se znaly, při připlutí či odplutí se zdarvily, mávaly na sebe. Lodě přivážely zboží, jeřáby jej překládaly na povozy, železniční vozy, nákladní auta. Dnes koleje už jen rezivějí. Byl zde ruch, prostě to tu žilo. Dnes je v přístavu ticho a spusta tlačných remorkérů a nákladních šífů čeká. Časem budou vytaženy na břeh, na sucho - prostředí pro lodě tolik cizí - a přijdou lidé s autogeny a rozřežou je na kusy a ty kusy odvezou do šrotu a ten šrot.... Jen některé lodě potká šťastný osud a budou přestavěny a znovu vyplují na řeku.

Určitě znáte tu situaci, kdy se Vám něco nelíbí a je Vám to odporné a čím víc je to odporné a čím víc se Vám to nelíbí, tím víc na to koukáte, Vaše oči jsou tou hnusotou přímo přitahovány a nemůžete se tomu ubránit a Vaše zhnusení sílí...začarovaný kruh. Přesně v takovém kruhu jsem se začal motat, když jsem uviděl realizaci developerského projektu. Možná se někomu ta moderna bude líbit, ale podle mě architekt znal přístav a jeho okolí jen z fotek. Dvě původní, nádherné hrazené budovy přístavní správy byly zachráněny jen díky památkářům a nesměle se krčí pod tíhou moderní nevzhlednosti.

Podle projektů by se zde měly objevit lodě nové. Moderní jachty, které budou přivážet jejich majitele, kteří si koupili předražené a popravdě mizerné byty na břehu přístavního bazénu. Na ty nové lodě jim už asi peníze nezbudou a tak zatím musí koukat na ty staré. Je to vlastně zásluha developerů, že poměrně často ve svých projektech naslibují víc, než pak splní a mohli jsme se ještě přístavem projít.

Procházka

Prošli jsme po Libeňským mostem a hned na úvod na Vltavě kotvilo malé hejno tlačných remorkérů a pracovních pontonů. Popravdě, kdyby záleželo na mě, tak bych tam několik hodin strávil focením. Spousta zajímavých detailů...
...třeba tento. Když jsem na palubě jednoho z nich tu hromadu akumulátorů uviděl, tak mě napadlo, že ty tlačáky snad mají taky na baterky.
Jinak ty tlačáky byly sympatický plavidla, skoro bych řekl že v zimní kamufláži.
Pohled na prázdné skluzy v čele přístavního bazénu jakoby předznamenávaly co nás o kus dál čeká. Taky máte dojem, že na tom snímku je něco, co tam tak úplně nezapadá?
Dívat se na tuto fotku pro mě znamená docela utrpení, přesně jako v tu chvíli, kdy jsme stáli na místě, kde byla pořízena. Původní přístavní budova se doslova krčí pod novodobými "paneláky". Rozhodně nejsem architekt, ale tohle mi prostě přijde naprosto brutální. Nejen k prostředí, kde byly tyhle moderní barabizny postaveny, ale i k těm co si ty krcálky v těch novodobých barabiznách koupí.
Ale zpět k lodím, tenhle starý tlačný remorkér měl to štěstí, že si ho někdo koupil a přestavuje jej na obytnou loď. Prohlížel jsem si ho při čekání na Anteho a od té doby co byla fotka pořízena hodně pokročili. Bude to pravdu zajímavé plavidlo.
Mezi tou hromadou skoro vraků a vraků kotvilo i několik akceschopných lodí, jako třeba tento červený krasavec. Jeho červený nátěr ostře kontrastoval s tmavou vodní hladinou a všudy přítomnou barvou rzi.
Stačilo se otočit o 180° a kroutili jsme hlavou nad "ošklivým kačátkem". Člověka napadne, jak někdo mohl stvořit tak ošklivou loď. Skoro to vypadá nepovodený pokus a autor se styděl a tak ji raději nechal na suchu.
Jenže když se tomu "ošklivému kačátku" podíváte na záď tak užasnete znovu. Uvidíte totiž tohle a začnete mudrovat, jak vlastně je tahle loď poháněná a když se podíváte do galerie na další fotky možná začne dávat smysl i celá záď.
Mezi plovoucími hangáry kotvil další krasavec. Motorový člun, který nezapře svůj historický původ. Spousta úprav jej poznamenala na vzhledu. Někdy šťastně jindy naopak, ale pořád vypadá dobře a hlavně...pluje
Další záhadné plavidlo. Očividně se jedná o nějakou pracovní loď. Na některý věci Vám fantasie prostě nestačí.
Tlačenice.
Opravdu se nejedná o dětskou prolízačku. Je to na zádi jedné lodi a na otázku: "Co je uvnitř?", najdete odpověď ve fotogalerii.
O metr dál mě zaujal jeden rezavějící trup. Nýtované ocelolé pláty. Chvilku jsem přemýšlel co to bylo asi za loď. Zajímavé jak se někdy věci sejdou. O pár týdnů později jsem si přečetl knihu o historii PPS a přijedné kapitole to najednou dělalo "Ivánku, cink....". Nevím to jistě, ale pravděpodobně to byl jeden z parníčků PPS. Nevím to jistě a tak nebudu dál tyto teorie rozvádět.
Když je nákladní loď prázdná, poodhalí svoje dno a pak jsou k vidění úžasný záležitosti.
Je toto jméno zbožným přáním některého šífáka, který nejdále doplul třeba do Hamburku ?.
Zamrzlý naviják.
Tohle je vyloženě naviják - krasavec.
Kotevní klasika.
Nákladní šíf. Co asi všechno tato loď převezla?
Jedno z nejvýstižnější jmen pro loď, jaký jsem viděl.
Takhle smutně některé lodě končí.
Tenhle tlačný remorkér TR436 je doposud v činné službě a podle některých detailů, které jsem na něm zahlédl se do věčných kotvišť ještě nechstá. V galerii najdete ještě několik snímků této lodičky, možná se pletu, ale mám dojem, že se jim přezdívalo "Koníci".
Na protější straně bazénu kotvilo další hejno tlačáků, trochu větších, trochu delších, ale tím, jak měly sklopené kabiny, připomínaly mi ležící spící psy.
Takový pohled by se Vám naskytl, kdybyste vplouvali do Holešovického bazénu z Vltavy.
Mozaika z industriálních oken skladištních budov.
Okna ještě jednou. Pokaždé jiná.
Oka do třetice. Tedy spíš jedno okno. Otevřené k větrání a větrá se jím už asi hodně dlouho.
Žebrorysky. Škoda, že jsem ten snímek máznul.
Tenhle chlápek jediný, koho jsme za celou procházku v přístavu potkali. Popíjel horký kafe a blafnul si cigárko. Dali jsme se s ním do řeči. Získal náš obdiv, protože byl opřený o svoji loď, kterou si koupil a kterou svépomoci přestavoval na obytnou. Odrbával rez. Můj obdiv k němu vzrostl ještě víc, když jsem se ohnul abych se podíval na dno...tak jsem to raději nefotil.

Ten optimistickej pán byl takovou prima tečkou za tou naší procházkou. Proto s ním ukončím i tuhle virtuální.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 07. 12. 2009 | 7730 přečtení
Počet komentářů: 12 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euPell Mel -> Malá předvánoční procházka...aneb sníh a lodě alespoň na fotkách
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence