Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Podzimní setkání lodních modelářů 11.10.08
Pollux na plno.
zobrazení: 5377
známka: 3.67
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
17.02.2020:

V článku Představujete své modely najdete nový přírustek - WESTERN FLYER.


08.02.2020:

Zimního posezení s MoNaKem se v pátek 7. února 2020 v Restauraci Na tý louce zelený v Praze zúčastnilo 16 modelářů. Děkujeme za účast a slibujeme, že si podobnou akci zopakujeme dříve než za 5 let, kdy se konala ta minulá.

 

 Archiv novinek


Lodě

ELCO PT Boat - jak jsem stavěl torpédový člun (3. díl)

V druhém pokračování malého seriálu jsem čtenáře seznámil s tím, jak jsem stavěl trup a dnes se přesuneme na nástavbu.
Nástavba
Nástavba je v originálu stavěná hlavně z balsy a kartonu a zde došlo k další změně. Nejdříve jsem zhotovil druhý otvor v palubě, abych si zajistil snazší přístup ke kormidelní páce. Podle originálu byl jeden velký otvor pod nástavbami, ale končil dost daleko od osy kormidla. Obával jsem se o dostupnost kormidelní páky. v první fázi jsem proto zhotovil menší otvor, který měl být zakryt podstavcem 40nbsp;mm kanónu, ale nakonec jsem oba otvory propojil a umístil nástavby i kanón na společnou základnu. Rovněž jsem kolem otvoru zhotovil nízký límec (výška cca 2 mm) (Obr. 14) a základnu nástaveb a kanónu jsem o jeho výšku zvedl. Není to sice maketové, ale maketu jsem nestavěl a celek vůbec nepůsobí rušivě. Ale o tom později.


Obr. 14: Lem palubního otvoru

Rozhodl jsem se také změnit materiál nástavby. Chtěl jsem si totiž vyzkoušet, jak se staví z tvrzeného polystyrenu (PSH). Byl jsem vcelku mile překvapen. Práce jde slušným tempem kupředu, materiál se dobře řeže, brousí, tmelení také není žádný problém. Něco jsem lehce překombinoval, ale ve finále to není úplně špatné.


Obr. 15: Podlaha nástavby, výztuhy kulometných věží

Výraznou součástí nástavby jsou kulometné "věže". Jsou částečně zapuštěné do nástaveb, jedna vpravo vpředu a druhá vlevo vzadu. a právě jejich výrobou jsem stavbu nástavby zahájil. Nejdříve jsem hledal nějakou trubku vhodného průměru, ale měly na moje gusto příliš silné stěny a proto jsem přešel k vlastní výrobě. Vzal jsem kousek novodurové trubky o nepatně menším průměru a omotal ji mikrotenovou fólií kvůli separaci. Nastříhal jsem si pruhy silného modelspanu (zbytky z potahování trupu), připravil si skleněnou tabulku, položil na ni mikroten, namíchal epoxid (30 minutové epoxidové lepidlo) a práce mohla začít.


Obr. 16: Postup prací na nástavbě

Protože mikroten na trubce byl jako živý, navinul jsem na ni za sucha asi dva závity modelspanu. Teprve pak jsem trubku položil na sklo, před trubku jsem na modelspan nalil epoxid, roztáhl jej po celé šířce papíru a pomalu začal trubku valit dopředu. Lepidlo se do modelspanu pěkně nasáklo a zbytek byl vytlačován dopředu. po namotání prvního proužku jsem položil a navinul ještě druhý. po vytvrzení jsem novodurovou trubku vytáhnul. Díky mikrotenu to šlo docela dobře. Vznikla trubka o síle stěny okolo 0,5nbsp;mm, relativně pevná a co je hlavní, s docela kvalitním povrchem. Stačilo ji lehce přebrousit brusným papírem zrnitosti 320 a dobrousit zrnitostí cca 900. Pak jsem si nařezal potřebné délky. Horní lem, na který se bude montovat kulometné dvojče, jsem zevnitř vyztužil kroužkem uříznutým z novodurové trubky, která sloužila jako navíjecí trn (Obr. 15). Tatáž trubka mi potom posloužila i při řezání trubky na míru a jako brousící přípravek při pasování "věží" do nástavby. Vzal jsem proužek samolepícího brusného papíru, nalepil jej na trubku a získal tak brousek o požadovaném průměru. Dobroušení vyříznutých otvorů a pasování stěn nástaveb bylo rázem vyřešené. Vše sedělo přesně, bez zbytečných spár. To ale předbíhám.


Obr. 17: Postup prací na nástavbě

Fotografie

Fotogalerie obsahuje většinu obrázků ze stavby, ovšem tento díl popisuje jen část z nich. Na další popis zase týden dva počkejte.

Stavbu vlastní nástavby jsem zahájil nakreslením a vyříznutím podlahy (Obr. 15). na ni jsem postupně lepil jednotlivé díly nástavby. v zápalu boje opět "naostro", bez předchozího rozvržení a rozkreslení. Zase špatně… Sice nedošlo k fatálním konstrukčním závadám, protože jsem vše odměřoval a neváhal jsem si radši vyrobit šablonu z papíru, abych nemrhal materiálem, ale trochu jsem si tím přidělal práci. Další poučení do budoucna. Práci mi přidělalo i to, že teprve v této fázi stavby se mi podařilo získat první podrobnější podklady o tomto typu plavidel. Začala se mi do hlavy vkrádat představa, že vše vylepším na úroveň co nejbližší maketě. v této fázi stavby jsem dokonce pořídil stavebnici kulometů Browning ráže 0,5” (dokonce v měřítku 1:32) a pirátské odlitky stavebnice 40nbsp;mm kanónu Bofors (měřítko 1:35 – rozdíl v měřítcích se mi zdál být zanedbatelný). Nakonec jsem ale došel k závěru, že bych musel začít od výroby nového trupu a to se mi nechtělo. Takže jsem se držel předlohy a sem tam něco malinko upravil. Postup prací na nástavbě ukazují obrázky (Obr. 16, Obr. 17, Obr. 18, Obr. 19Obr. 20).


Obr. 18, 19, 20: Postup prací na nástavbě

Pokračování příště...

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Zdenek Bílek © 2009

Zdenek Bílek Na začátek článku

Autor: Zdenek Bílek | Vydáno dne 20. 10. 2009 | 10259 přečtení
Počet komentářů: 1 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> ELCO PT Boat - jak jsem stavěl torpédový člun (3. díl)
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence