Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Bruma - luxusní jachta - 19
stavba modelu ze stavebnice
zobrazení: 1189
známka: 1.50
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Reportáže 2009

Zimní TT v Mostě, aneb jak Nex málem porazil sám sebe

Již potřetí jsme tug towingovou sezónu zahajovali v Dětském domově Most, kde mám opět na dva dny ochotně zpřístupnili bazén. O něj se s námi dělí i ponorkáři, ale o nich toho moc nenapíšu. Ne že by mě ponorky nezajímaly, ale během setkání mám trochu jiné starosti než okukování modelů. Mnohem více se o ponorkách určitě brzy dozvíte na stránkách RC Revue. Zpočátku to vypadalo, že letos v Mostě budou mít ponorkáři přesilovku, ale účast byla nakonec výborná a kromě již ostřílených matadorů tug towingové scény přijelo i několik „nováčků“ a s nimi se na scéně se objevily i nové remorkéry. Přítomnost těchto nováčků a novinek je příslibem toho, že tug towing v Čechách, na Moravě a Slezku též, nezahyne.

Toto soutěžní setkání podporovaly firmy:

Pepa-model

Co bylo nového k vidění ?
Ano, věci znalí již vědí. Poprvé bylo uplatněno nové pravidlo o vzhledu remorkérů. Dlouho dopředu jsem avizoval, že bude uplatněno naprosto nekompromisně a také se tak stalo. Na to nejvíc doplatil třeba Robert Jurka se svým tlačákem. Odvedl na něm sice spoustu práce, ale do soutěže jsem ho pustit prostě nemohl. Bylo mi to opravdu líto. Tak si Robert alespoň projel trať mimo soutěž. Oceňuji Robertův přístup. Ikdyž věděl, že nemůže soutěžit přesto přijel. Godrik (Jirka Lorenčík) zase z pátku na sobotu dodělával remorkéry a stříkal je barvou. Nakonec to stihl a tým LoVe tak mohl svoje remorkéry spustit v kotvišti na vodu a vyplout do soutěže.

Šífparta

Nové jméno týmu, ale „staré“ obsazení. Rodinný tým (na obrázku zcela vlevo), který si všichni pamatují pod jménem Ondřejníci. Jezdí na většinu setkání. Zatím výrazně nebodovali, ale zlepšení je patrné na každé soutěži.

Jak jsem již avizoval v úvodním odstavci, do Mostu bylo přivezeno i několik nových remorkérů. Ivvo spustil na vodu carrousel Otaviana I. Velmi zajímavá konstrukce, ale...jak Ivvo zjistitl tento typ remorkérů vyžaduje zcela jiný styl plavby a tak nakonec raději zapřáhl osvědčené Monako I. Ante se rozhodl vyzkoušet carrousel Nemensis, ale nakonec se také rozhodl pro svého veterána Artura. Další novinkou byly dva nové remorkéry tř. Monako I. - Interrogante a Admirante. Jejich kapitáni, Jaroj a Luboš je zvětšili až těsně k hranici 70cm. Vzhledem k času který měli na stavbu odvedli skvělou práci. Zdeňkův Happy Hunter je krásnou maketou vybavenou mnoha technickými finesami, kterou už většina znás znala z posledního čísla RC Revue, ale tug towingu se účastnil poprvé. Také Tomáš se svým moc pěkně zpracovaný springerem s poetickým názvem Čochtan se přijel na „tahanici“ podívat poprvé a hned rovnou do lehkého TT a tlačných remorkérů.

Pro soutěžní setkání jsme připravili dva vleky. Malého Kačera, který po rekonstrukci už vypadá opravdu slušně a stejně tak vana pro tlačné remorkéry. Vše na těchto vlecích bylo upraveno dle zásady „co není přivrutováno, uletí“. Přesto jsme na vaně dokázali během transportu urazit bort, ale to půjde snadno opravit.

Soutěžní trať
Musím trochu sebekriticky přiznat, že tentokráte jsme postavili trať, která na kapitány kladla hodně vysoké nároky. Obzvláště plavební kanál v rohu bazénu se ukázal těžší překážkou, než se nám zdála při jejím testování v Braníku. Celá trať byla hodně „točivá“. Nikdo si ovšem na ni nestěžoval ani neprotestoval. Kapitáni se na ní rozhodně nenudili. . Nová byla také konstrukce přístavu s kotvištěm a přístavním dokem pro tlačné remorkéry. Testy konstrukce se vyplatili a přístav vydržel všechny ústrky, které se mu během soutěže dostaly. V místě kde lodě přirážely byl vlek, byl přístav vybaven miralonem což šetřilo vlek i okraj bazénu.

Sobota
Náš příjezd se mírně opozdil, ale stavba tratě proběhla rychle a hladce. Ladous se statečně vhroutil do bazénu, kde rozmisťoval jednotlivé bójky a branky. Na trénink si mohlo každé družstvo na pět minut zapřáhnout vlek a vyzkoušet si některé manévry. Hlavního rozhodčího dělal Bambinot a sekundovala mu čtveřice rozhodčích Nex, Ivvo, Ante a já. Musím konstatovat že to nebylo vůbec jednoduché, protože hodně průjezdů kolem branek byly víc než těsné a než jste stačili zapsat případný dotek už bylo soulodí u jiné branky, které se snažilo vyhnout. Na proplutí tratě byl stanoven jedenácti minutový limit. Pokud kapitáni vyloženě svoje soulodí nedostali do problematických pozic, bylo času na proplutí dostatek. Také proběhlo přeměření délky remorkérů (ne u všech) aby si rozhodčí potvrdili, že skutečně splňují limity do danou kategorii.

S úderem dvanácté hodiny vypluli na trať jako první Nex a Ivvo, lonští vítězové TTC2008 v lehkém TT. Je vidět, že tito „veteráni“ se jen tak něčím nenechají zaskočit a hned na úvod zapluli nejlepší kolo. Šífparta také patří již mezi tradiční účastníky, nepluli vůbec špatně, ale tak trochu dopláceli na „páčkový běs“, který je sem tam popadal. Já s Antem jsme chtěli zaútočit na NeJaToD, což se nám dařilo do okamžiku, kdy se Antemu vysmeklo z úvazníku lano. Úvaz, který spolehlivě fungoval po tři předcházející sezóny selhal. Smůla a tři trestné body. Jinak jsme na tom byli stejně jako NeJaToD. Čochtani dopláceli na svoji nesehranost a nezkušenost, stejně jako ViLMa s Monaky I. Sbírali zkušenosti a se svými loděmi byli na vodě prakticky poprvé. Příště to bude určitě lepší. Z poslední startovní pozice na čelo soutěže úspěšně zaútočil tým LoVe ve složení Godrik a Nex. Nex se tak vlastně snažil porazit sám sebe.

Happy Hunter

Tento remorkér je maketou a tug towingu se účastnil poprvé. Nějaký ten drobný šrám během soutěžních plaveb utrpěl, ale jeho kapitán, Zdeněk Křítek, to nesl statečně a s nadhledem. O tomto krásném modelu si může podrobně přečíst v časopise RC Revue 2-2009.

V těžkém TT se role favorita ujal tým Nautilus I. Franta známý svým klidem vedl dlouhé soulodí, na čele s Klimkem, klikatou plavební dráhou opravdu dobře a v zadu mu výborně asistoval Milan s Pawlinou. Tým LoVe jim nechtěl tuto roli přenechat a svoji první plavbou o dva body předstihli Nautilus I. Naši první plavbu (Last Minute) jsem vlastně zkazil já. Pustil jsem na chvilku Anteho z dohledu. Ante zvyklý dostávat navigační pokyny ze zadního remorkéru, propadl na druhé straně bazénu běsnění. V plavebním kanále se rozčílil, vzal za „kniple“ a soulodí doslova prorval skrz plavební kanál. Zbytek tratě proplul takovou rychlostí, že jsem ani nestačil běžet za soulodím natož uhýbat brankám. Všichni byli zvědaví jak si povede BoBo tým, kde remorkéry Happy Hunter a Burondi slibovaly zajímavou podívanou. Bohužel pro technické problémy navijáku (lano v ložisku) na Happy Hunter nemohli plavbu dokončit.

Tlačné remorkéry soutěžily tři. Jak už jsem zmiňoval Robert se pro nevyhovující remorkér nemohl soutěže účastni (jeho plavba nebyla započítána). Jarda se svým tlačákem na trati „čaroval“ a springery tak prakticky odsoudil do role statistů, ikdyž kapitání bojovali s tratí víc než statečně.

Přestávku, kdy bazén patřil ponorkám, jednotlivé týmy využily k doladění svých remorkérů a kapitání probrali taktiku na další kola.

Druhé kolo přineslo vyrovnanější plavby. Nováčci si výrazně polepšili. Už první kolo jim poskytlo trochu zkušeností a záludnosti tratě zvládali podstatně lépe. O čelní pozice se rozpoutal tvrdý boj. NeJaToD si oproti první plavbě mírně pohoršil. Já s Antem jsme toho chtěli využít a to se nám dařilo až do okamžiku, kdy se Antemu opět vysmeklo lano z úvazu. To už jsme nevěřícně kroutili hlavou. Zachovali jsme ale klid a jízdu úspěšně dokončili. Kdyby nebylo neposlušného lana, náš útok byl úspěšný. Ale stejně, jako v každé soutěži, žádné „kdyby“ neplatí. Byla to naše chyba. LoVe (lehký TT) plulo také skvěle a dostali se na druhé místo průběžného pořadí.

Pan Zítek z KLoM Kormorán, co by zprostředkovatel, odvedl dobrou práci, protože odpoledne se za námi přišla také podívat paní ředitelka dětského doma v doprovodu několika dětí. Předali jsme jí náš finanční dar (vybrané startovné) a hromadu sladkostí, které si děti s evidentní radostí převzaly. Celé setkání bylo završeno společným fotem a pozváním na příští rok.

V těžkém TT z první příčky LoVe sesadil tým Nautilus I. opravdu vynikající plavbou. LoVe se až tak nedařilo. S Antem (Last Minute) jsme se výrazně zlepšili, ale stále to nebylo ono. Obzvláště u Monaka II. jsem se potýkal s vlastnostmi nových šroubů. Táhnou jinak než jsem byl zvyklý a dělalo mi to při náročných manévrech trochu problémy. Bobo tým se opět potýkal s problémy na Burundi, ale dosáhli podstatně lepšího výsledku než v prvním kole. Burondi prostě netáhnul. Později se ukázalo, že se povolily červíky na spojce hřídele, která potom prokluzovala.V tlačných remorkérech nadále kraloval ČSPLO (Jarda).

Veteráni

Mezi veterány TT v ČR patří tým Last Minute, který ve stejném složení a se stejnými loděmi zahájil už čtvrtou sezónu. Pohled do historických tabulek by napověděl, že v tug towingu lze velmi úspěšně soutěžit i s jednošroubými a jednoduchými remorkéry a to Artur i Monako I. rozhodně jsou.

Sobotní plavby skončily. Přijel se za námi podívat Honza Červíček (kontrola jak si vede Nautilus I.) a předvedl svůj rozestavěný remorkér pro těžký TT. Až tahle !lodička“ se třemi šrouby bude oficiálně spuštěna na vodu, budou se konkurentům třást kolena. Konstrukce je podřízena podmínkám v tug towingu. Vše je uděláno „trotl-fest“, ale pozor - bude to maketa. Konec, konců Honza to ani jinak neumí. Většina z nás se pak sešla u společného stolu v restauraci hotelu. Rázem se ze soupeřů se stali kamarádi. Výborně jsem poklábosili a když nás hostinský vyhnal spát „neotrlejší“ z nás v zábavě pokračovali do pozdních nočních hodin na jednom z apartmánu hotelu.

Neděle
Bylo opět jasné a jak se již stává tradicí, že o celkovém vítězi bude rozhodovat třetí kolo. Nejvážnějšími adepty na prvenství byly tři týmy - NeJaToD, LoVe a LastMinute. Boj o prvneství zahájil tým NeJaToD. Opět velmi dobrá plavba, ale ne rozhodující. S Antem jsme zavětřili šanci. Lano jsme na Arturovi uvázali tak, že se nemohlo již v žádném případě vysmeknout. Až po plavební kanál jsme pořád měli na vítězství. Nezvládli jsme ale najetí do plavebního kanálu a tam se naše naděje utopily. Jediný kdo mohl NeJaTod ještě porazit byl tým LoVe (lehký TT). Godrik s Nexem pluli dobře, ale nakonec se o bójky otírali trochu víc než bylo potřeba. V těžkém TT svoji pozici kontroloval tým Nautilus I. Godrik s Přemou si uvědomili, že by o svoje druhé místo v kategorii mohli přijít a nenechali nic náhodě. U tlačných remorkérů Jarda (ČSPLO) potvrdil svoji suverenitu plavbou s nejnižším počtem trestných bodů vůbec. Ladouse provázela smůla a jeho Springer ho neposlouhal jak by si představoval a tak jízdu vzdal. Bylo dobojováno.

Závěr celého setkání se odehrál již podle osvědčeného scénáře. Úklid tratě a bazénu, balené věcí, počítání výsledků a na závěr vyhlášení vítězů pod sprchovými růžicemi před vstupem do bazénu. V Mostě se body do poháru přidělují podle pořadí v rámci jednotlivých kategorií, ale vyhlašuje jen absolutní vítěz. Tím se letos stal tým NeJaTod - Nex a Ivvo!
„A kdo skončil na druhém místě ?“ Stejnou otázku jednou položila anglická královna pořadatelům při vyhlašování výsledků Amerického poháru. Pořadatelé se na sebe rozpačitě podívali a ředitel závodu odpověděl: „Vaše výsosti, žádné druhé místo není...“.

Výsledky soutěžního setkání

Tug Towing Cup 2009 - informační servis

Videosnímek bude ke stažení později ve Videotéce.

Na úplný závěr bych chtěl poděkovat Petrovi Lukešovi (Bambinot), který ikdyž nesoutěžil, do Mostu přijel a celou soutěž dělal hlavního rozhodčího a pomáhal nám s organizací.

Odkazy
Zápisy soutěžních plaveb - 1
Zápisy soutěžních plaveb - 2
Zápisy soutěžních plaveb - 3


Obrázkové galerie
http://ladous.rajce.idnes.cz/tt_most1_090221
http://ladous.rajce.idnes.cz/tt_most2_090221
http://www.vinar.cz/lubos/gallery/10/zimni-tug-towing-v-moste

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Keba (c) 2009

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Ivvo (c) 2009

Tug Towingu ZDAR!
Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 24. 02. 2009 | 12546 přečtení
Počet komentářů: 23 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euReportáže -> Reportáže 2009 -> Zimní TT v Mostě, aneb jak Nex málem porazil sám sebe
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence