Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Krabbe Ton 12
ještě nedokončená kormidelna.
zobrazení: 4060
známka: 1.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Správa webu a DF

O tyto stránky se stará: MoNaKo Web Team

Návštěvnost
Mapa přístupů
Licence

Licence Creative Commons

Novinky
04.08.2019:

Pohled vedoucího české reprezentační výpravy na mistrovství světa lodních maket NS 2019 Stanislava Jakeše si můžete přečíst v jím sepsané zprávě.


25.07.2019:

Mistrovství světa lodních maket Naviga NS 2019 v Bánku skončilo již v úterý, avšak k výsledkové listině jsme se dostali až dnes.

 

 Archiv novinek


Pell Mel

O nešvarech, hlouposti a zodpovědnosti

Ahoj bando modelářská, jakož i modelářský potěre a i všichni ostatní. Situace je už taková, že mi to nedá, abych se neozval. Když jsem se v roce 2006 zaregistroval po půlročním „hostování“ na MoNaKo, byl jsem moc rád, že na tomto fóru na rozdíl od ostatních, co jsem na internetu našel, jsou informace přehledné, bez zbytečného plevele a podobných věcí. Líbilo se mi, že informace jsou odborně na výši a že se k tématu vyjadřují převážně ti, co k němu mají co říci a že tady není žádné osočování se navzájem a příspěvků typu „souhlasím s tím, co píše; taky jsem toho názoru...“ různého potřásání rukou, tleskání a podobně bylo opravdu po málu. Ale vezměme to od začátku.

Co mi vadí nejvíce
Jednu věc nikdo ze starších modelářů „neokecá“ a tou je „ZODPOVĚDNOST“.

Mnozí z Vás jsou vedoucími či členy různých kroužků či sdružení, jezdí na soutěže či výstavy a pracují s mládeží. Od nich se mladí učí co a jak a získávají návyky a v mnoha případech bohužel i zlozvyky. Mnozí mladí jsou i zde na MoNaKu jakož i na diskusním fóru MoNaKa a proto si myslím, že bychom měli uvažovat nad tím, co do svých příspěvků píšeme. Návody na různé chemické sloučeniny, pokusy s vysokým napětím a podobně jsou pro tyto mladé modeláře jako magnet a hned to musí zkoušet. Tvrzení „však já jsem jim neříkal, že to mají zkoušet, já je varoval, že je to nebezpečné, nebo ono se to dá najít i jinde na internetu“ možná potom obstojí před soudem, až se někomu něco stane, ale neobstojí před veřejností a neobstojí před kolektivním svědomím. Nesnáším alibismus a nesnáším „politickou zodpovědnost“ a výše uvedené výmluvy by se takhle daly nazvat. Jsem otcem 4 dětí a vím, co dovedou a jak uvažují, o všem s nimi diskutuji a vysvětluji, ale ne všude to tak funguje. A výše uvedené výmluvy možná uchlácholí svědomí toho, kdo nebezpečné návody na internet umisťuje, ale nevrátí poškozené zdraví, nebo v nejhorším případě zmařený život. A veřejnost také nebudou zajímat, prostě modeláře šmahem odsoudí, jakmile se „provalí“, kde ten nešťastník k těm informacím přišel. A ještě se urážet, když na to někdo upozorní, že to není zrovna košer. No tak snad máme nějakou inteligenci, abychom dokázali poznat, kdy jsme přestřelili. S hanbou se musím přiznat, že i já jsem se jedné takové debaty zúčastnil. Naštěstí mne moji vlastní potomci upozornili, že dělám něco špatně.

Co mi vadí skoro stejně
Poslední dobou se na diskusním fóru rozmohl jeden nešvar a tím je „BLÁBOLENÍ“. Nevím, jestli se diskutéři zhlédli na nějakých jiných fórech nebo kde, ale příspěvky typu „dneska jsem přitáhl levý šroubek“, „dneska jsem přitáhl pravý šroubek“, „jdu do obchodu zeptat se jestli mají...“, „vrátil jsem se z obchodu a nemají, tak jdu do jiného obchodu“ a podobné.

Informační hodnota těchto příspěvků je nulová, jen zaplevelují vlákno. Je sice pravdou, že pisatel se potom může honosit velkým počtem příspěvků, ale k čemu mu to bude? Hodnosti tady nemáme, takže se tady nikdo nestane např.   „nadporučík - GURU“, takže mi to připadá nesmyslné. Nerad bych se tady dožil diskusí typu „JÁ MÁM VÍC PŘÍSPĚVKŮ NEŽ TY, TAK MLČ“ a podobně, jak je možno se dočíst na některých konkurenčních webech. MoNaKo si děláme my modeláři tím, co do něj píšeme. Když si chcete nezávazně pokecat „o ničem“, tak použijte chat, nebo SZ. Ale snažme se, prosím, udržet MoNaKo na úrovni a nedělejme z něj místo plné nic neříkajících blábolů. Pokud si někdo potřebuje zvyšovat EGO, nechť tak činí prostřednictvím modelů nebo třeba vítězstvím na soutěžích. Také jsem se provinil „BLÁBOLENÍM“ a když to po sobě zpětně čtu, tak mi není dobře po těle. Jenže kdo nedělá chyby? Ale jen blbec je dělá dvakrát!

Nebylo to o modelařině, ale o modelářích. Snad se někdo poučí a snad se MoNaKo stane zase místem bez „blábolů“, ale zato plné přínosných informací.

Zůstávám s pozdravem Václav Kerles alias Morpheus141 alias Medvěd Brumla Na začátek článku

Autor: Morpheus | Vydáno dne 17. 02. 2009 | 3485 přečtení
Počet komentářů: 14 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euPell Mel -> O nešvarech, hlouposti a zodpovědnosti
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Nejkomentovanější
Soutěže plachetnic Footy 2019
30. 12. 2018
Počet komentářů: 4

Moravský pohár 2018 v Dolním Žlebu
24. 11. 2018
Počet komentářů: 3

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 7. díl
24. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Vydejte se na Podzimní Lužiny 2018!
03. 11. 2018
Počet komentářů: 1

Last minute pozvánka na Noční Košík 2019
30. 07. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok