Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Monako I - 1
Monako I
zobrazení: 1902
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
09.04.2020:

Přejeme příjemné prožití velikonočních svátků.


28.03.2020:

Dnes by bylo na Lužinách jistě nádherně, kdybychom se tam mohli sejít. Rušení se týká i dalších akcí, např. dubnových odemykání vody v Nové Vsi a Plzni či výstavy Modely. Mezinárodní organizace Naviga rovnou zrušila všechny své akce pro celý rok 2020.

 

 Archiv novinek


Pell Mel

Užitečný software pro modeláře

„...a ostatní šílence“. Ahoj bando modelářská. Při různých „pokecech“ ať už na Skype nebo na diskusním fóru či na chatu zde na Monaku jsem zjistil, že by to chtělo pár programů, které by nám to ulehčily v tom našem modelářském šílenství. Rozhodl jsem se tedy, že se podívám po síti a udělám takovou soupisku s krátkým popisem některých programů.

Kritéria

Prvním kritériem bylo, že program musí být tzv. free neboli volně k použití, druhým kritériem bylo, že musí být „blbuvzdorný“. Jelikož jsem všechny zde uvedené programy ovládl, mohu fundovaně prohlásit, že všechna kritéria byla splněna.


Graph tablet
Prvním programem který bych zde chtěl prezentovat je Graph tablet neboli program na tisk milimetrového (a nejen toho) papíru. (obr 1). Tento prográmek oceníte hlavně v okamžiku, kdy zjistíte, že vám zásoba milimetrového papíru došla a v papírnictví je už zavřeno a vy nutně potřebujete vytisknout nějaký ten detail. Možnosti nastavení jsou dostačující, aby pokryl téměř všechny potřeby. Takže vytisknete milimetrový papír a na něj potom vše co budete potřebovat.

Poste razor
Další velmi užitečný program se jmenuje Poste razor. Tento program je vynikající na zvětšování plánků v elektronické podobě a jejich následný tisk ... třeba na milimetrový papír. V pěti jednoduchých krocích, tzn. vložení plánku, výběr formátu papíru, nastavení okrajů, výběr počtu stránek a vycentrování plánku, uložení výsledku do pdf souboru, zvětšíte svůj plánek na požadovanou velikost. A pak už záleží jen na tom, jak přesnou máte tiskárnu.


Foxit PDF creator
Velmi užitečným se mi také jeví program Foxit PDF creator. Tento program vám do počítače nainstaluje tzv. virtuální tiskárnu, která bude věci, jež chcete tisknout, ukládat ve formátu PDF. Hodí se třeba při ukládání internetových stránek. Protože víte, že vás na nich zajímá jen něco a v záložkách by jen zabírali místo. Budete postupovat jako byste chtěli stránku vytisknout, ale místo vaší reálné tiskárny vyberete „Foxit PDF printer“ a stránka se vám uloží do počítače jako PDF soubor. Tento program je sice shareware, ale jediné omezení spočívá v tom, že do tisku vloží do záhlaví svůj podpis.

ProfiCAD
A dostaly jsme se k mému oblíbenci a tím je ProfiCAD. Je sice primárně určen na kreslení elektronických schémat, ale jak je patrno z obrázku, dají se v něm kreslit i jiné věci (například lodě). Umí sice jen 2D, ale na běžnou práci plně dostačuje. Pro domácí využití je zdarma. Jako hlavní výhody bych viděl snadné ovládání, export do JPG a PNG fomátu a malou velikost výstupního souboru. Na první pohled se může tento program jevit poněkud nedostačující pro potřeby modeláře, ale čím déle s ním člověk pracuje, tím více odhaluje sílu tohoto nástroje. Třeba umístění jednotlivých elektronických součástek do nákresu lodi. Za tento program musím poděkovat Ferdovi.

Vdownloader
Posledním programem který tu chci uvést je Vdownloader. Tento prográmek má jediné využití a to ukládání videa z „YouTube“ a podobných serverů ve formátu jaký si vyberete. Dlouho jsem řešil, jak si uložit oblíbená videa z oněch serverů a vyzkoušel jsem s větším či menším úspěchem snad vše co se na internetu dalo najít. Potom jsem narazil na tento program a bylo po problému. Prostě si ho spustíte, do schránky si zkopírujete odkaz na video a hotovo. Program monitoruje schránku a jakmile zjistí že je v ní odkaz na video, sám ho na serveru vyhledá a nabídne vám jeho uložení v předdefinovaném formátu. Stáhne ho, zkonvertuje a uloží. Pak už se stačí jen kochat.

To by bylo pro dnešek vše. Protože se na internetu v poslední dobou množí knihy i s modelářskou tématikou, tak pokud bude zájem, příště bych mohl napsat něco o elektronických knihách a konverzi mezi nejběžnějšími formáty. Pokud jsem někomu z vás pomohl budu rád a pokud už to všichni znáte, prosím nekamenujte mne, nemohl jsem to tušit.

P.S. Rada na závěr: klávesová zkratka na sejmutí aktuálního okna (tedy ne celé obrazovky) je "ALT+PRTSCR“

Obrázková galerie
Obrázková galerie

S pozdravem "AHOOOOOJ"
Morpheus141 alias Medvěd Na začátek článku

Autor: Morpheus | Vydáno dne 16. 12. 2008 | 16006 přečtení
Počet komentářů: 16 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
MoNaKo-Mini (21.01.2010)
E-knihy, jejich formáty a jak je stahovat (11.02.2009)


Pell Mel -> Užitečný software pro modeláře
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence