Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Sestavená kostra
výsledek nejhorší práce na modelařině :-)
zobrazení: 2351
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Reportáže 2008

TT - Olomócká vana 2008

Nadešel čas lámání výsledků v TT Cupu. Přišlo na další kolo, tentokrát v hanáckém pupku světa, v Olomouci. Předcházely tomu intenzivní přípravy, zejména na výrobě velkého kačera (zcela přetvořený a znetvořený trup bitevní lodi Yamato, moje první laminovací prvotiny), na tlačných vanách a hlavně na výrobě vybavení přístaviště a drah. Z mé garáže se postupně stala halda polystyrénu, něčeho, co mělo připomínat tanker, trubek novoduru a mirelonu. Naštěstí díky Jardovi Sýkorovi z našeho klubu a kamaráda Oldy - nečlena našeho klubu, tyto polotovary začaly dostávat tvar jakž takž připomínající záměry tvůrců.

Trať ve spolupráci s Markem Sobaniecem jsme zmodifikovali z loňské Vany. Přibylo nakonec několik nových prvků, jako např. start z boxů přes šikanu přístavu, šikana přístavu, několik obratišť s max využitím přírodních překážek, které poskytuje jezírko ve Smetanových sadech, dlouhý vytrvalostní úsek kolem velkého ostrova. Panovaly sice obavy, že trať je dlouhá, proto byly nachystány alternativy na její zkrácení. Naštěstí jsme však k tomu nemuseli sahat.

V pátek nás zaskočily barvy na velkém kačerovi. Zamíchaný pigment v polyesteru ne a ne schnout i přes velké vedro. Nakonec jsem nevydržel s nervem a vyrazil stavět trať. Ještě než jsem dorazil k jezírku, ztrhla se hodinová průtrž a já si připadal, že se všechno spiklo. Naštěstí jsem během průtrže na poslední chvíli sehnal agenturu, která mi vytiskla nápisy na kačera. Ovšem u jezírka mě čekalo velmi milé překvapení. Už tam byli Ondřejníci a velice ochotně se zapojili do příprav. Od Jardy(raseta) Trasitem navozili všechny propriety a dali jsme se do stavby tratě. Za pomoci loňského kačera z polystyrénu přetvořeného na těžkou nákladní loď, jsem nakonec rozvezl všechny překážky, domyslel další branky v průběhu objížďky velkého ostrova. Dorazili další členové klubu. Rozhodli jsme se, že zatím nebudeme pokoušet lepkavý nátěr na Kačerovi a odměříme přístav podle polystyrenového. Bohužel, došlo k další zradě vyšší moci. Novodurem slepená kolena a téčka pro mola, začala povolovat. Naštěstí jsme měli i náhradní, vadná jsem vzal na znovuslepení znova domů. Mola jsme nechali na zádech svázaná vedle sebe uprostřed jezírka. Domluvili jsme se s oběma Jardama na upřesnění dotisku startovních listin a spěchal jsem domů. S Oldou jsme ještě dodělávali velkého kačera. Naštěstí šlo jen o dopasování palub, takže kačer schnul dále. Mezitím jsme zrepasovali povolené novodurové spoje. Jenže potom mě touha po dokonalosti přinutila vylepšit kačera a nažhavil jsem odporovou pilu a dotvořil i nástavbu i s okny. Okamžitě bylo poznat, že konečně jde o skutečný tanker, včetně „odrbaného“ maketového laku trupu. Nad ránem jsem to vzdal, lepší to už být nemůže.

Během čekání na Jardu s odvozem konečně uschnuvšího kačera jsem nakopíroval ČB plánky tratě. Potom mi došlo, že nemáme plánky pro jezdce na vysílačky. Operativně vše napravil spolehlivý Jarda Sýkora. Konečně jsme dorazili na místo, kde už čekali obětaví Ondřejníci. Sundali jsme kačera a hurá s ním na vodu. Vypustili jsme vzduch - ono to i pšoukalo!!!!!! - a z té radosti, že plave, jsem si do něj i vlezl. Zpočátku byl vratký, ale po čase se stabilizoval a já se na něm udržel. Přišroubovai jsme nástavbu,…..no…..slušelo mu to na té vodě převelice! Dotížil jsem přístavní mola, některé další spoje novoduru povolily, takže jsme je některé nechali na vodě lícovou stranou. Mezitím se začali sjíždět závodníci a bylo příjemné sledovat jejich překvapené tváře, čímže to mají projíždět. Bohužel přišli k nedomalovaným plánům a už začalo hořekování, že to je jinak apod. Naštěstí Pavel(pavelst)mezitím aktualizoval domalováním skutečnou trať a první nedorozumění jsem zažehnal vysbíráním plánků, určených jen pro rozhodčí. Zapojili jsme juniory a každou volnou ruku a plánky upravovali až do průběhu soutěže (poučení pro příště-nikdy nepouštět ze zřetele nedohotovenou věc). Konečně došlo k oficiálnímu zahájení a představení organizačního týmu. Pro eliminaci eventuélního rušení (hasiči napravo, Rychlá nalevo a mezitím tramvaje a autobusy-na rušení potencionálních narušitelů etéru až moc) jsme shromáždili všechny vysílačkyna jedno místo. S výjimkou 4 startujících a 4 čekatelů. Přidělování startovního pořadí se ujal Jarda Sýkora podle nahlášených frekvencí. Rychlá rota projela zkušebně trať, takže jsme stanovili i časy, takže lehký měl termín 20 min, těžky 25 min. Začalo se s lehkým TT s půjčenou vanou Namola, po chvíli startoval těžký TT s novým kačerem. Soudcování se ujali i soutěžící Marek(msob), Nex, Pavel(palest), nejtíživější problém s jejich nedostatkem byl zažehnán, takže na trati byli dva týmy a dva týmy čekali ve startovních boxech přístavu pro lodě vedle. Průběh soutěže jednotlivých týmů je na skenech. Líto mě bylo Slovenských kolegů v těžkém TT, které ve druhém kole po velmi dobrém našlápnutí, zradila technika (mokrý -zarosený přijímač). Ovšem slovenští junioři to za ně napravili víc, než dostatečně. Velmi pěknou jízdu předvedli i úplní novici v TT-Atigram (Milan a Jonáš Odrazilovi, Nalim) v lehkém TT ve velmi pěkných alternativách Springerů. Ovšem ani staří mazáci - Nautilus I a II nezůstali ve druhém kole nic dlužni roli horkých favoritů v TT Cupu. Ve velmi drobnohledném sledování byl Jirka Lorenčík, v roli Osamoceného draka, který zajel technicky náročnou trať se svou malou Abeille Flandre velmi čistě (halt naviják a protitahy dělaly hodně). Hodnocení našeho výkonu, týmu LoVe, přenechám druhým. Snad jen to, že v závěru II.kola mi zničeho nic přestaly fungovat hlavní motory, takže jsem dojel, no spíše byl jen vlečen supersilným jirkovým WG, jen za pomocí kormidel a příčného pohonu a 2 vteřiny před termínem dokonce i zadokovali.

Samostatnou kapitolou se staly závody tlačných remorkérů s našima novýma vanama, které měly svou premiéru a s tím i související premiérové nedostatky. Nakonec jsme utěsnili odvzdušňovací hadičky z naplněných nádrží a dolili po 5 litrech do každého oddílu. Takže vana byla již stabilní a dostatečně zanořená. Takže nakonec i účastníci této kategorie dostali prostor k předvedení svých dovedností. Ale i pro ně trať nebyla jednoduchou záležitostí. Jelo se na čas i na body s jednoduchým přistáním kolmo do startovacích boxů. Trochu se tím soutěž protáhla, ale díky roční době a velmi příznivému počasím dle mého až tolik nestalo. Rozhodně TT se bez tlačných remorkérů neobejde.

Pro některé účastníky se čas vzhledem ke vzdálenostik domovu natáhl příliš a tak vyrazili bez oficiálního dekorování se snad užitečnými cenami domů. Ostatní, budiž to velmi výrazně vyzdviženo, se podíleli na úklidu tratě, včetně odvozu k Jardovým rodičům na nedalekou zahradu.

Slavnostní dekorování a vyhodnocení celé soutěže jsme zahájili nepříjemnou stížností, reklamací týmu Rychlá Rota (Pavel „nevěděl pro zajíždění tratě pro časový limit o startu z boxů“). Hlavní rozhodčí Jarda Tesař, byť špatně pochopil jádro pudla, jak sám později připustil, rozhodl nakonec ve prospěch reklamujícího týmu, kterému byla tímto vrácena reklamační záloha a mohli jsme přistoupit ke slavnostnímu ukončení. Viz výsledková listina.

P.S: Jakožto ředitel závodu jsem mohl výsledek změnit ve prospěch budoucnosti soutěže. Věřte, že všechny námitky a argumenty byly vzaty velmi důkladně v potaz. Pro zrušení dílčího výsledku hovoří:
- Pozdní podání protestu(v předchozích 2 závodech toto již bylo,dokonce jednou i písemně )do 30min. - Trať ze startovních boxů přes šikanu přístavu byla na plánku a jeden člen týmu o této skutečnosti věděl a projel ji správně. - Pověst závodu a nezpochybnitelnou dalších výsledků. Na druhé straně je zde fakt, že rozhodnutí sudího, nota bene hlavního sudího, je nezvratitelné a v zájmu budoucnosti soutěže nevyvratitelné, ať je výsledek jakýkoliv (stejně, jako když není odpískán ofsajd, ze kterého padá gól). Od toho je instituce hlavního arbitra.
PROTO VÝSLEDKOVÁ LISTNA JE V TÉTO A KONEČNÉ PODOBĚ.

Výsledková listina
Zápisy jízd (velikost souboru: 2,3MB)

Děkuji všem zúčastněným a zejména organizátorům a sudím za jinak moc pěknou odpočinkovou a pohodovou akci a přijměte omluvu, za některé nedostatky, které se stanou námětem ke zlepšení do budoucna.

Obrázkové galerie Foto Nalim (c) 2008: Obrázková galerie

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Foto: Přema (c) 2008

Přema Na začátek článku

Autor: MuDr. Přemysl Veselý | Vydáno dne 27. 06. 2008 | 11983 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euReportáže -> Reportáže 2008 -> TT - Olomócká vana 2008
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence