Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
už je to parník? - 5
postupuji pomalu,není moc času
zobrazení: 1840
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Správa webu a DF

O tyto stránky se stará: MoNaKo Web Team

Návštěvnost
Mapa přístupů
Licence

Licence Creative Commons

Novinky
04.08.2019:

Pohled vedoucího české reprezentační výpravy na mistrovství světa lodních maket NS 2019 Stanislava Jakeše si můžete přečíst v jím sepsané zprávě.


25.07.2019:

Mistrovství světa lodních maket Naviga NS 2019 v Bánku skončilo již v úterý, avšak k výsledkové listině jsme se dostali až dnes.

 

 Archiv novinek


Lodě

Zeearend – 1. část

Jedná se o loď holandské celní služby. Plán a článek o ní vyšel v časopise Lodní modelář. V té době jsem se právě díval po nějaké nové lodi pro stavbu a Zeearend se mi zalíbil na první pohled - moderní rysy, elegantní vzhled. Bylo tedy rozhodnuto. Ještě jsem sehnal nějaké fotky a články na internetu a začal promýšlet postup stavby, materiál... Jakmile počáteční posedlost opadla, zjistil jsem, že jsem si nevybral lehké sousto - právě ony moderní křivky a geometrické patvary se později ukázaly velmi obtížnými, neboť třeba na nástavbách prakticky není jediný pravý úhel, jen samé lomení a atypické úhly. To mě ale neodradilo, budu se s tím muset poprat - je to daň za krásu .

Od začátku jsem se chtěl pokusit postavit maketu, nebo alespoň loď co nejvěrnější originálu. V generálním plánu sice detailů moc není, ale měl jsem k dispozici docela dost fotek a říkal jsem si, že to snad půjde. Zatím to jde . Ještě zbývalo stanovit měřítko. Chtěl jsem něco trochu většího, ale zase ať se loďka vleze do auta a nezabere celý kufr. Nakonec mi přišlo nejlepší měřítko 1:50. Délka se tím dostane na sympatických 90 cm, ale přitom se ještě dá vozit na zadním platě od kufru. Pak přišla na řadu výroba podkladů. Nakopíroval a zvětšil jsem si plány, rozvrhl rozmístění motorů, zdroje a elektroniky. Poté jsem si vytiskl a vystřihl šablony žeber a na podzim mohla začít stavba...

Kostra Celá kostra byla kompletována na laťovce ze dveří staré skříně. Žebra jsou vyřezána z překližky 5mm, stejně tak kýlový vazník. Jelikož se paluba směrem k přídi zvedá, mají žebra navíc přídavek, pomocí něhož jsou taky přichycena k montážní desce. Původně jsem zamýšlel udělat rozmístění žeber hustší, ale je to zbytečné - proto ty neobsazené zářezy v kýlovém vazníku, zejména u přídě. K montážní desce jsem je přichycoval pomocí hřebíčků.

Jakmile jsem vše vyřezal, vyvrtal otvory pro hřídele a motory, tak jsem kostru zkusmo sestavil. Vše pasovalo, takže jsem žebra přichytil hřebíčky a mohlo začít lepení. Celá kostra je lepena 5-ti minutovým epoxidem. Nejprve byl přilepen kýl k žebrům, pak jsem postupně lepil lišty, od zrcadla směrem k přídi a fixoval jsem je špendlíky z nástěnky. Po zaschnutí lepidla jsem zabrousil přesahy, hlavně na přídi, a vyzkoušel, jestli pasují hřídele.

Potah trupu Další fází stavby bylo potahování trupu. Zatím jsem měl zkušenosti jen s balzovým potahem a papírem (Monako I.). Papír jsem ale hned zavrhl kvůli složité povrchové úpravě, nedokonalému vzhledu a riziku prosáknutí papíru (což jsem zažil na vlastní kůži). Zvolil jsem tedy osvědčenou balzu. Původně jsem si pohrával s myšlenkou trup olaminovat, avšak nechtěl jsem nechat nic náhodě. Proto jsem si to první vyzkoušel nanečisto na narychlo postaveném testovacím trupu. Tkanina 100 g/m2 a polyesterová pryskyřice z lakýrnictví. Tester jsem natřel polyesterem ( toho smradu ) a začal pokládat tkaninu. Nevím, jestli to bylo pryskyřicí, ale výsledek=katastrofa. Tkanina se stále odchlipovala a dělaly se bubliny. Práci navíc znepříjemňovaly vlákna tkaniny namotané na štetci a sople pryskyřice. Prototyp letěl do koše a já se laminováví nadlouho vyhnu.

Rozhodl jsem se tedy pouze pro balzu napuštěnou pryskyřicí a posléze vytmelenou. Začal jsem potahovat dno, od zádi dopředu. Byla použita balza tl.2 mm. Lepil jsem herkulesem a fixoval opět špendlíky z nástěnky. Vzniklou spáru jsem pak zalil epoxidem. Podél hrany jsem balzu obříznul a začal oblepovat hranu mezi dnem a boky pásky z balzy. Pomáhal jsem si při tom špendlíky a svorkami. Jakmile herkules zaschnul, obrousil jsem hranu tak aby lícovala s boky. Jelikož jsem ještě před přilepením boků potřeboval udělat šablonu paluby pro její pozdější výrobu, tak jsem trup odříznul od montážních přídavků a zbrousil je do roviny (kromě přídě).

Spoje potahu hrana - dno jsem pojistil epoxidem a jal se vyrábět palubu. Když byla hotova mohl jsem pokračovat v lepení boků. Lepeno opět herkulesem od zádi. Trochu horší to bylo úplně vepředu, protože trup je hodně do špice, a tím pádem byl maličko problém pěkně spojit obě poloviny boků tak, aby nebyla špička ujetá. Pomohly svorky, kterými se mi povedlo balzu zafixovat a případnou nepřesnost zavčasu dorovnat. Celé jsem to nechal proschnout a spoje a hrany zevnitř zalil epoxidem. Na druhý den jsem boky nahrubo oříznul a zabrousil veškeré přesahy.

Ačkoliv jsem se zapřisáhl, že na laminování nešáhnu, olaminoval jsem aspoň zrcadlo. Je to rovná plocha, tak nebyly výraznější komplikace.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Lucky Na začátek článku

Autor: Lukáš Jančar | Vydáno dne 24. 04. 2008 | 13143 přečtení
Počet komentářů: 14 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Zeearend (31.12.2010)
Zeearend – 3. část (01.02.2009)
Zeearend – 2. část (29.05.2008)


Lodě -> Zeearend – 1. část
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Nejkomentovanější
Soutěže plachetnic Footy 2019
30. 12. 2018
Počet komentářů: 4

Moravský pohár 2018 v Dolním Žlebu
24. 11. 2018
Počet komentářů: 3

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 7. díl
24. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Vydejte se na Podzimní Lužiny 2018!
03. 11. 2018
Počet komentářů: 1

Last minute pozvánka na Noční Košík 2019
30. 07. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok