Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Chevrolet CMP
model dělostřeleckého tahače 1/10
zobrazení: 1030
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Dílna

Malá vodorovná stolní bruska z hard disku aneb počítače konečně slouží lidem

Při brouzdáním internetem jsem na jednom modelářském webu zahlédl malou stolní horizontální brusku zhotovenou z použitého hard disku. Velmi se mi zalíbila jako vtipné zařízení do maketářské dílny pro výrobu a dokončování drobných detailů. Dnes nemohu zdroj inspirace nalézt a tedy nemohu garantovat originalitu mého předkládaného řešení.

Jako základ je využito mechanické šasi počítačového hard disku. Vadné, nebo kapacitně nedostačující disky končí svůj život většinou krátkým letem do odpadu. Avšak mechanické provedení těchto zařízení je precizní. Plocha disku je zrcadlově dokonalá, pohon je prakticky bez vůle. Já jsem získal disk, vyřazený kvůli nízké kapacitě. Po připojení na zdroj se roztočil, hlavičky se hýbaly a tak jsem se domníval, že by bylo možno využít stávajícího pohonu. To se ukázalo pro mne neschůdné. Pohon má velmi nízký kroutící moment a v případě, že jsou hlavičky demontovány, disk se periodicky zastavuje a rozbíhá.

Nakonec jsem z disku demontoval veškerou elektroniku a mechaniku snímacích hlav. Zůstal disk s motorem a dvoudílné hliníkové těleso. Motor s diskem jsem demontoval, ze spodní části tělesa, odstranil přívodní kablíky a na plášť, který je současně rotorem, navlékl pryžový O-kroužek 80x3mm (průměr kroužku 80mm, průměr šňůry 3mm) a namontoval motor na původní místo. Disk jsem z motoru raději nedemontoval, neboť bylo zřejmé, že je s rotorem vyvážen a demontáž by vyvážení porušila. Do horního víka šasi jsem lupenkovou pilou vyřízl kruhový otvor o průměru o málo větším než průměr disku, tak aby v přední části víka rovina disku byla mírně nad seříznutým víkem (je to patrné na fotografii). Motor jsem vytáhl z krabice starých zásob, jedná se o neznámý typ, velikostí srovnatelný se Speed 400 na napětí 12V. Hřídel motoru je třeba zkrátit tak, aby se vešel do meziprostoru v šasi.

Z kousku duralu jsem vyrobil řemenici o průměru přibližně 20mm s drážkou pro O-kroužek. Na hřídeli motoru je zajištěna červíkem M2. Dle velikosti O-kroužku je třeba najít na víku šasi polohu pro upevnění motoru. Kolem této polohy jsem vyřízl oválné díry pro středové ložisko motoru a upevňovací šrouby, tak aby bylo možno posouváním nastavit tah v O-kroužku. Výškovou polohu řemenice na hřídeli motoru je třeba zkusmo vyzkoušet tak, aby se kroužek za chodu nedotýkal rotujícího disku. To způsobuje významnou ztrátu výkonu. Drážka na řemenici postačí k tomu, aby byl kroužek vedený a necestoval po plášti krokového motoru disku.

Na disk jsem nalepil mezikruží vyříznuté z archu smirkového papíru o zrnitosti 340. K lepení jsem použil kontaktní lepidlo ve spreji, které tvoří po nástřiku rovnoměrnou vrstvu a přilepený papír pak není zvlněný. Možné je nalepit i tenký filc pro leštění. Elektrický přívod je proveden tenkým kablíkem přes vypínač. Napájení 12V DC, velikost proudu kolísá se zatížením. Při chodu naprázdno 0,4A, při zatížení kolem 1A.

První zkušenosti lze hodnotit jako velmi dobré, bruska je dostatečná pro jemné práce, může volně ležet na pracovním stole, nezabírá místo, je vždy po ruce a hlavně, je skoro zadarmo.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Ing. Ladislav Hanuška Na začátek článku

Autor: Ladislav Hanuška | Vydáno dne 06. 04. 2008 | 29276 přečtení
Počet komentářů: 5 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euDílna -> Malá vodorovná stolní bruska z hard disku aneb počítače konečně slouží lidem
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence