Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
jachta
rekreační model
zobrazení: 2180
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Správa webu a DF

O tyto stránky se stará: MoNaKo Web Team

Návštěvnost
Mapa přístupů
Licence

Licence Creative Commons

Novinky
04.08.2019:

Pohled vedoucího české reprezentační výpravy na mistrovství světa lodních maket NS 2019 Stanislava Jakeše si můžete přečíst v jím sepsané zprávě.


25.07.2019:

Mistrovství světa lodních maket Naviga NS 2019 v Bánku skončilo již v úterý, avšak k výsledkové listině jsme se dostali až dnes.

 

 Archiv novinek


Pell Mel

Získávání podkladů a knih

Několikrát jsem odpovídal na dotaz, jak sháním knihy ze zahraničí, a to jak nové (drahé) tituly, tak i staré, dnes už běžně nedostupné výtisky.
Základní myšlenka je jednoduchá a pochází z dob mých studií - využít služeb knihovny. Protože nelze předpokládat, že vyhlédnutou knihu nebo plán má ve sbírce některá česká knihovna, musíme využít mezinárodní meziknihovní výjpůční služby. Tuto službu poskytují univerzitní/vědecké knihovny. Místní knihovna ji dokáže zprostředkovat, ale vznikají tím časové prostoje a je to zbytečné, jelikož s univerzitní knihovnou můžete komunikovat přes internet.

Zkusím tedy popsat postup:
Nejprve se samozřejmě musíte registrovat jako čtenář a zaplatit cca 100Kč,- za rok. Pak už si můžete objednávat a půjčovat.

1. Vědět co chci
Nestačí znát jen název knihy nebo článku, dalším samozřejmým požadavkem je jméno autora(ů), u časopisů ještě ročník a číslo vydání. Dalšími užitečnými údaji jsou nakladatel, místo a datum vydání, ISBN. Získávání samozřejmě urychlí každý další relavantní údaj. Myslete na to, že podobných požadavků přichází do knihovny mnoho, a pokud knihovníkovi usnadníte práci s hledáním, máte větší naději na rychlé vyřízení žádosti.

2. Vědět proč to chci
Knihovnu bychom neměli zahlcovat. Pokud náhodou nemáte vyšší vědecké tituly, které by vám zajistily prioritu pro získávání studijních materiálů, podávejte si současně maximálně tři až čtyři požadavky a počítejte s průměrnou dobou na vyřízení dva až tři měsíce. Z toho plyne, že byste měli objednávat s rozvahou a mít minimálně na půl roku předem rozmyšleno, které knihy jsou pro vás nejdůležitější a které naopak počkají. Rozhodně neobjednávejte jen tak ze sportu! Jednak realizovaná výjpůjčka svazku stojí 150,- resp. 400,- Kč a druhak je velmi pravděpodobné, že se vám ozve knihovník s žádostí o upřesňující informace. Pokud pozná, že je váš zájem jen povrchní... domyslete si to sami.

3. Vědět kde hledat
Ideální situace nastane, když můžete hned při objednání zadat, na kterou zahraniční knihovnu se lze obrátit. Pokud máte dojem, že přeháním, zkuste zvážit, jak velký zájem o získání knihy máte. Prohledali jste online katalogy zahraničních knihoven? Prohledali jste zahraniční fóra? Občas se stane, že najdete člověka-cizince, který si řekněme v Německu knížku vypůjčil z lokální knihovny a dá vám tip.
S předchozím souvisí i specifikace požadavku na jazykovou mutaci knihy. Primární je zjistit, zda vůbec byla kniha přeložena. Jako typický příklad mohu uvést monografie od francouzského ANCRE. V originále jsou bez větších problémů dostupné ve francouzských knihovnách, ale anglické překlady mám třeba z Německa, Londýna, Texasu...

4. Vědět co s tím
Řekněme, že máte štěstí a knihovna pro vás objednávku vyřídila. Co dělat pak? Co nejdříve si ji vyzvednout a zaplatit! (Co jsem to psal o opravdovém zájmu?)
Být připraven! V nejhorším počítejte s tím, že vám knihu půjčí jen do čítárny. Potom musíte mít připravený digitální foťák, nejlépe se stativem a notebookem na uložení a kontrolu dat. V lepším případě vám knihy půjčí domů. Máte scaner? Kopírku?
Rozhodně vás nenavádím k nepravostem - taková je praxe. Pracovníci knihovny spíše očekávají, že si některé pasáže ofotíte, než že knihu jen prolistujete a s díky vrátíte.

Slušnost především!
Knihovna považuje za samozřejmé, že řádně zaplatíte, knihu neztratíte, nepoškodíte a vrátíte v termínu. Pokud ne, máte velký problém a na další spolupráci můžete zapomenout.
Pokud navíc bute slušní, milí a občas pomůžete knihovníkovi s hledáním, doplněním údajů anebo se budete slušně zajímat, kde vaše objednávka vázne, lze očekávat stejný přístup i ze strany knihovny. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že mi běžně půjčují domů i svazky určené ke studiu pouze v čítárně.

Zmíněné zkušenosti a uvedené ceny vycházejí ze spolupráce s Vědeckou knihovnou Olomouc.

Radek (kartonist) Na začátek článku

Autor: Radek (kartonist) | Vydáno dne 07. 02. 2008 | 8046 přečtení
Počet komentářů: 4 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euPell Mel -> Získávání podkladů a knih
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Nejkomentovanější
Soutěže plachetnic Footy 2019
30. 12. 2018
Počet komentářů: 4

Moravský pohár 2018 v Dolním Žlebu
24. 11. 2018
Počet komentářů: 3

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 7. díl
24. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Vydejte se na Podzimní Lužiny 2018!
03. 11. 2018
Počet komentářů: 1

Last minute pozvánka na Noční Košík 2019
30. 07. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok