Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
OSA 1 - 2
raketový člun/SSSR/
zobrazení: 2189
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Správa webu a DF

O tyto stránky se stará: MoNaKo Web Team

Návštěvnost
Mapa přístupů
Licence

Licence Creative Commons

Novinky
04.08.2019:

Pohled vedoucího české reprezentační výpravy na mistrovství světa lodních maket NS 2019 Stanislava Jakeše si můžete přečíst v jím sepsané zprávě.


25.07.2019:

Mistrovství světa lodních maket Naviga NS 2019 v Bánku skončilo již v úterý, avšak k výsledkové listině jsme se dostali až dnes.

 

 Archiv novinek


Lodě

Pharaun Mizzrym (Springer class)

Nedávno jsem na zdejším fóru uvedl do života registr remorkérů třídy Springer a řekl si, že by bylo dobré přidat praktickou ukázku vlastního výrobku. Moje loď není typickým tlačákem, ale byla spíš inspirována skotskými říčními čluny.

K vlastní stavbě
Jako pracovní měřítko jsem určil 1:50, podle předpokládané velikosti zadní nástavby.

Trup
Základ je standardní laminátový zakoupený od pana Darvaše. Do přední části je vlepen bukový hranol a prodloužen až nad úroveň paluby, aby poskytnul základ budoucím odražečům na fotbálek nebo tlačným kozám. I další výztuhy, motorové lože a podpěry baterek jsou provedeny převážně z bukových hranolků a 2mm překližky. Kýl s hřídelí byl slepen samostatně z několika vrstev odpadní překližky a jako celek napasován k trupu. Vše bylo lepeno a napuštěno Epoxy 1200.
Horní část trupu sestávající se z paluby a bortů byla původně sundávací, ale Bíďa mi důrazně doporučil to slepit a utěsnit, tak jsem ho poslechnul. Paluba je z 2mm překližky, borty z téhož materiálu z vnější strany polepené 1mm laminátem, který směrum dolů 5mm přečuhuje a tvořil tak ohrádku k naražení na dolní část. Ze spodní části paluby byly po obvodě nalepeny dřevěné špalíky, které měly po sestavení trošku srovnat zkroucený laminátový trup. Tato část byla také lepena také Epoxy 1200, nicméně při plankování 2mm smrkovými lištami jsem přešel na 5min epoxid. (Jméno neznám, prodal mi ho opět Bíďa v 0,5 kg balení a lepí perfektně.) Celek byl několikrát přelakován lodním lakem.
Horní a spodní část trupu byly tedy slepeny a spoj mohutně vytmelen polystyrenovým tmelem. Stejně tak byla opakovaně tmelena a přebrušována laminátová vana, abych se zbavil četných bublinek a propadlin. Nástřik je proveden matným a červeným autolakem.

Nástavby
Předně jsem z Admiralshopu objednal různé doplňky - pacholata, naviják, záchranné kruhy, okna, dveře... - které jsem nechtěl výrábět sám.
Přední část nástavby je z překližky. Žebrování bylo naznačeno profily Evergreen, stejně jako „ozdoby“ po obvodě. Na horní část byla epoxidem přilepena probarvená látka (stará utěrka) simulující krycí plachtu a doplněny dřevěné hranoly k jejímu zajištění.
Zadní část nástavby se skládá z dolní strojovny a kormidelny. Strojovna je laminátová, doplněná koupenými doplňky a "ozdůbkami" z drátu a Evergreenu. Kormidelna je ze smrkových lišt lepených Herkulesem a na závěr napuštěna lodním lakem. Při tvorbě přístrojové desky jsem použil panely publikované zde na Monaku a doplnil mapy a knihy.
Po sestavení zadní nástavby byla doplněna poziční světla. Ta jsem postavil z upravených diod, Evergreenů a drátků. Přívodní dráty jsou vedeny kormidelnou a simulují skutečné kabely a trubky.

Stěžeň
Celou sestavu stěžně lze sundat, což značně zjednodušuje skladování a přepravu. Patka stěžně byla vysoustružena z hliníku a doplněna laminátovými žebry. Stěžeň samotný tvoří hliníková trubička ukrývající dráty k pozičnímu světlu. Rameno jeřábu je z tenší trubičky. Doplňky jsou laminátové, kladky dřevěné, lana z polystyrenové nitě lepené CA lepidlem. „Žebříky“ se k trupu upevňují drátkem, naviják a přední kolíky jsou jen nasazeny na podkladu.

Technika
Motor je blíže neznámá pomaluběžná šestistovka spojená přes pružnou spojku napřímo s hřídelí. Napájím ji dvěma Pb bateriemi 6V 4Ah zapojenými trvale paralelně (kvůli roznoměrnému nabíjení). Regulátor značky Dsys 30A, zbytek pochází ze soupravy OPTIC6. Kormidelní sestava koupená s upravenou pákou. Anténa je smotána v prostoru kormidla a nadstavena 30cm prutem uloženým v trupu.
Kouřová jednotka v komíně je napájena 6V od motoru. Všechno osvětlení, tj. 4 obyčejné a 3 supersvítivé diody, je napájeno ze dvou starých AA článků. Diody tím pádem svítí míň, ale podle mě věrněji, nemohou se spálit a odpadla investice do elektronického předřadníku.

Povrchová úprava
Nástavby jsou natřeny lihovkami Valejo a pokusil jsem se o naznačení patiny. První reakce od Boříka a Pavla při představení na Splaviskách byla: „Umyj si to!“

Obrázková galerie
Obrázková galerie

kartonist Na začátek článku

Autor: Radek (kartonist) | Vydáno dne 18. 12. 2007 | 15843 přečtení
Počet komentářů: 20 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Pharaun Mizzrym (Springer class)
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Nejkomentovanější
Soutěže plachetnic Footy 2019
30. 12. 2018
Počet komentářů: 4

Moravský pohár 2018 v Dolním Žlebu
24. 11. 2018
Počet komentářů: 3

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 7. díl
24. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Vydejte se na Podzimní Lužiny 2018!
03. 11. 2018
Počet komentářů: 1

Last minute pozvánka na Noční Košík 2019
30. 07. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok