Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
WSP-9 - 14
Moje první stavba
zobrazení: 1609
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
17.02.2020:

V článku Představujete své modely najdete nový přírustek - WESTERN FLYER.


08.02.2020:

Zimního posezení s MoNaKem se v pátek 7. února 2020 v Restauraci Na tý louce zelený v Praze zúčastnilo 16 modelářů. Děkujeme za účast a slibujeme, že si podobnou akci zopakujeme dříve než za 5 let, kdy se konala ta minulá.

 

 Archiv novinek


Lodě

Flea, MiniSonic, Princess,… to je E400

Již několik desítek let se věnuji rychlostním lodním modelům s elektrickým pohonem. Kolem roku 2000 jsem po návštěvě soutěže seriálu MiČR na pražském Košíku (kde se tato třída jezdila v té době jako doplňková) zakoupil i dva trupy Flea pro třídu rychlostních modelů E400. Tato národní třída se v poslední době značně rozšířila i mezi lodními modeláři, kteří se nezúčastňují soutěží seriálu tříd M MiČR nebo seriálu soutěží Moravského poháru. Chtěl bych se s Vámi podělit o zkušenosti MIF teamu s modely pro tuto třídu.

Na soutěžích se objevují nejčastěji trupy Flea a Flea new od firmy Macháň. Osobně jsem využíval původní verzi. Svoje zkušenosti se stavbou jsem popsal v článku Flea - loď kategorie FSR E400, který najdete tady na MoNaKu. Na tomto trupu je při dnešních soutěžích vidět doba vzniku - je nejstarší. Výhodou obou těchto modelů je tvar horní strany skořepiny, který umožňuje rychlé obracení modelu zpět po převrácení. Nutnou podmínkou ale je, aby všechny komponenty pohonu a RC vybavení byly dokonale upevněny na dno modelu. Jinak se model nepřevrátí zpět- dost častý problém soutěžících! Při jízdě na vlnách nebo při jízdě na vlně od jiného modelu je tento trup velmi stranově nestabilní a to jak původní verze tak i verze nová s odstřikovými lištami. Dost častým problémem je přetočení modelu vpravo kolem osy - důvodem je velký reakční moment nevhodného šroubu. Ale i tato loď v rukou dobrého vodiče dosahuje skvělých výsledku.

Po nějaké době jsem zakoupil trupy MiniSonicEvo od firmy Hopf SRN. Tyto trupy mají druhé nejčetnější zastoupení na soutěžích . Problém těchto trupů je v tom, že výrobce dodával trupy pouze jako laminátovou skořepinu bez jakýchkoliv rozměrů pro zástavbu hřídele, kormidla… Díky internetu jsem tyto informace získal na Hydroworld.de, kde jsem našel i výkres boční stěny tzv. flutkanalu ( komory), která po zaplavení umožní zpětné převrácení modelu. U tohoto modelu je to ale také podmíněno umístěním vybavení na levou stranu. Nějakou dobu jsem to řešil nalepením olověných závaží. Protože trup je vlastně tenká placka, při vlastním provozu jsem měl velké problémy při výměnách motoru. Nakonec jsem použil řešení, které jsme dříve používali u rychlostních modelů třídy F1+kg. Motor povoluji s celým ložem shora, v další verzi je duralové lože nahrazeno laminátovým (pro snížení váhy modelu).

U těchto trupů velmi záleží na umístění sklonu hřídele, konce hřídele (šroubu), kormidla , motoru, těžiště- aby se loď dostala do skluzu a jela po co nejmenší ploše. Obecně se vyjadřuje rozmístění formulí 10 (osa kormidla), 25 (konec šroubu), 40 (vstup hřídele do trupu), 60 (motorová přepážka) to vše v procentech délky lodi měřeno od zrcadla (zádi). Sklon hřídele je v rozsahu 11,5 až 14 stupňů, vzdálenost mezi šroubem a dnem by neměla být větší jak 3 mm, sklon kormidla 3 až 7 stupňů ke šroubu. To vše ale není dogma- je to na zkoušení… Celkem ideálně se do těchto rozměrů trefil u tohoto trupu (kromě i dalších) Mirek Miletín (temelin). Tyto lodě jsou celkem stabilní na vlnách- někdy ale v zatáčkách celý trup jezdí jakoby smykem. Také se mi stávalo při silnějším větru, že model byl podfouknut a došlo k převrácení modelu!

Poslední rok používáme trupy Princess od firmy Kukorelli (Maďarsko). Velká výhoda těchto trupů je v tom, že jsou dodány s vlepeným držákem motoru, hřídelí, kormidlem i vodním chlazením. Vlastní vestavba vybavení trvá jen pár hodin. Tyto lodě nám jezdí nejlépe, jsou stabilní i ve vlnách, nejsou náchylné na převracení. Zpětné převrácení je jako u MSonicu pomocí komory. Trupy s komorou s zpět převracejí pomaleji, něž Flea, ale u MSonicu tak u Princess není převracení tak časté jako u Flei. Pozor na otvory ve dně, aby v komoře nezůstala vzduchová kapsa! Výrobce dodává také pouze laminátovou skořepinu s náčrtem, jak vybavení do trupu zalepit. Osobně ale doporučuji kompletní model. Zatím se mi tento trup jeví jako nejlepší z těch, které jsme jezdili.

Dále se na soutěžích objevují trupy v jednotlivých kusech např. Minimerlin nebo trupy, které si soutěžící staví sami. Mezi špičkové patří trupy Pelouchů, Sršňů,… Většinou jde o dlouholeté soutěžící, kteří tyto modely dlouho vyvíjeli.

Motory používáme 400 6V jak SPEED tak MIG. Se Speedem 4,8V lodě jedou rychle, ale stejně rychle je taky po motoru… I když byly použity šrouby s malým průměrem. Aku jsme používali dříve Sanyo NiCd 1000mAh nebo KR-1100AAU, letos jsme jezdili na NiMH 10C1500 mAh od MegaMotor, bohužel ale jako zatím všechny NiMH články mají krátkou životnost.

Lodní šrouby používáme kovové od fy. Stolarek (Polsko) průměr od cca 26 do 28 mm- zde záleží na stoupání šroubu, motoru, aku. Doporučuji motory před zástavbou proměřit- lze tak najít motor s vhodným poměrem otáček k odběru.

U Flei byly použity hřídele kompakt (s přírubou na motor), u dalších lodí, s ohledem na váhu, držáky motoru z laminátu nebo provedení dle výše popsaného MSoniku. Je třeba velmi dobře vybrat spojku- bohužel kvalita na trhu není dobrá, ale dají se sehnat kvalitní spojky. Hřídele používáme 2mm (kupuji strunu v mod.obchodech), na konci naletuji mosazný unašeč se závitem M4. Jinak je třeba tuto strunu okamžitě po jízdě vysušit a namazat, jinak dostane hezky zrzavou patinu!

RC vybavení: lze používat lehčí serva, pro soutěžní jízdu rozhodně kovové převody. My máme Hitec 81MG ( byly doma k po ruce). Flea měla serva s plasty a došlo k poškození převodu. Dnes i zde jsou kovové. Regulátory používáme jak JETI ( JES020) nebo DSYS ( MD20DCR). U Flei používáme přijímačové baterie (bez nich byla váha pod limit 500g), u MSoniku a Princess BEC. Pro soutěžní použití doporučuji kvalitnější RC soupravu - přece jen některé levné soupravy při soutěžích selhávají. Měli jsme Hitec Flesh 5X + Rex 5MPD a rušení jsme nezaznamenali. Časté problémy jsou způsobeny vlhkostí nebo přímo vodou v elektronice. Od letošní sezóny jsme přešli na 2,4GHz.

Jak hlásí rádio Jerevan třída E400 se bude na příštím Mistrovství světa 2008 ve Waršavě prezentovat jako demo třída, aby byla později zařazena do programu MS jako plnohodnotná . Naviga nyní řeší sjednocení pravidel. Zatím to vypadá na možnost použití jiných baterií (asi články 2/3A jako se používají v 1.18 autech) a vypsání třídy Mini Eco standart (komutátorové motory řady 400) a Mini Eco Expert (střídavé motory). Až tyto změny budou oficiální, tento článek bude doplněn.

Linky:
http://www.hopf-modelltechnik.de
http://www.hydroworld.de/cms
http://www.modelpath.hu/uk/index.html
http://www.liesch-bernd.de
http://www.rc-raceboats.de/flutkanal.shtml
http://www.rc-holgi.de
http://www.modelteam.com.pl/...

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Miroslav Foltýn- MIF team
Děkuji za připomínky Mirkovi Miletínovi. Na začátek článku

Autor: Miroslav Foltýn (MIF) | Vydáno dne 05. 12. 2007 | 17306 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Flea - loď kategorie FSR E400 (12.03.2007)


Lodě -> Flea, MiniSonic, Princess,… to je E400
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence