Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Výroba lože moždířů - 5
Postup výroby lože moždířů
zobrazení: 4073
známka: 5.00
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Lodě

Loděnice Severní dok
Malý velký silák Gogor - 1.část

Inspirován Kebou jsem se rozhodl svůj pracovní koutek pojmenovat „Severní dok“ (North Dock). V současné době v něm vzniká speciál pro Tug Towing – přístavní remorkér GOGOR. Slouží od roku 1977 ve španělském přístavu De BILBAO. Těchto lodí vzniklo v loděnicích několik a liší se drobnými detaily a zbarvením. Tento model je vybaven i vodním dělem, které je nutné při obsluhování tankerů, jak jsem se dověděl.

Nejprve jsem stáhnul celou řádku fotografií Gogora a příbuzných lodí uvedeného typu včetně plánu. Plán jsem překreslil v Corel Draw. Vzhledem k nízké kvalitě plánu – chyběli detaily, jsem byl nucen převzít řadu detailů z jiných lodí. Připravené podklady (žebra) jsem si vyjel s laserové tiskárny na samolepící papír, rychlý a přesný přenos. Jako výchozí materiál jsem použil knihařskou lepenku 1500 g na m2. Vždy jsem slepil dva archy k sobě disperzním lepidlem. Aby se lepenka nekroutila dal jsem do spod i na vrch noviny, které odsávají vlhkost, celek jsem zatížil deskou a nechal schnout (tímto se zajistí, že materiál není pak zkroucený, noviny odsávají přebytečnou vodu).Po té co desky byly suché jsem polepil povrch samolepkami a začal jsem pomocí nože na balzu a ocelového pravítka vyřezávat žebra (vysouvací nůž není vhodný uhýba do stran, i drahé modely). Po čase je nutno čepel ostřit nebo vyměnit. Otvory pro usazení kýlu jsem vysekával ostrým dlátem. Jde to rychle a hrany jsou rovné a čisté, nepoškozené. Během odpoledne byla žebra vyřezána a začal jsem sestavovat kostru. Jako podklad jsem využil lamino-dřevotřískovou desku. Na tu jsem rozkreslil rozložení žeber. Nejprve jsem jednotlivá žebra přilepil k desce disperzním lepidlem, pravoúhlost jsem kontroloval úhelníkem. Jednotlivá žebra jsem zajišťoval bočními pomocnými nosníky pomocí špendlíků. Po dokončení jsem vše znovu zkontroloval a začal vlepovat kýl. Po té jsem se ještě jednou ujistil, že vše sedí. Po zaschnutí jsem vlepil pomocné příčky 7×7, které spojovali jednotlivá žebra s deskou – opět disperzí a nechal schnout.
Zhotovil jsem si nejprve papírovou šablonu a až vše sedělo, tak jsem pás přenesl na lepenku (použil jsem knihařskou 1500 g). Tímto jsem zhotovil první část dna, viz foto. Všechny díly jsem před položením lehce navlhčil rozprašovačem, vytvaroval podél trupu a zajistil špendlíky. Díky navlhčení šla zhotovit i kulatá příď ze dvou dílů. Po vyschnutí jsem díl sejmul, měl již požadovaný tvar a nalepil opět na místo. Kladl jsem jednotlivé pásy křížem, levý pravý atd. K žebrům jsem je jíž lepil epoxydem. Zajistil jsem je pomocí špendlíků. Udělat šablonu bylo poměrně pracné a nakonec jsem to vyřešil velmi jednoduchým trikem. Slepil jsem k sobě několik pauzáků 180 g a skrze průsvitný povrch jsem velmi přesně překreslil požadovaný díl. Vzhledem k tomu, že trup je symetrický, tak stačilo vždy nakreslit jen jeden díl. Obrys jsem vystřihl a překreslil na lepenku.. Během 4 dnů jsem měl hotovou hrubou stavbu. První den byl nejnáročnější, ostatní dny jsem se stavbě věnoval 1,5 hodiny denně.V mezifázi jsem si připravil pouzdro hřídele, včetně kluzného ložiska (kluzné ložisko lze sejmout), samotná hřídel je ze staré inkoustové tiskárny – průměr 5 mm. Mezitím přišel také motor – Speed 900BB Torque nízkootáčkový. Vypadal po vybalení z krabice impozantně. Druhý den jsem si zhotovil konec kýlu z překližky a balzy a vlepil do něj pouzdro hřídele. Další den jsem uvedený díl vlepil do trupu 30 minutovým epoxydem. Po zaschnutí jsem trup napustil epoxydem. Opět posloužila 1200ka ohřátá v teplé vodě, aby tekla (je viskoznější). Naředil jsem jí pak ještě acetonem. Trup jsem napustil 2× dokud nepřestal sát. Další den jsem trup obrousil a připravil si 1200ku s pudrem a touto hmotou jsem vykytoval konec kýlu a dal mu konečný tvar. Do přídě jsem vlepil domeček pro kotvu. Ten jsem zhotovil z tvrzeného polystyrénu – tabulky (4 mm). Na závěr pracovního dne jsem vlepil dřevěný kýl a hliníkový konec kýlu, který jsem vybrousil z hliníků a ke kterému bude přichycena dýza. Pro ten den to bylo vše.


Nadešel den, kdy jsem začal s laminací. Trup jsem měl již připravený z předešlého dne. Bort jsem oblepil hnědou páskou, jelikož bude zhotoven pouze z laminátu. Laminát jde pak krásně oddělit od pásky díky hladkému povrchu, přitom však na ni materiál drží, není nutné mazat – ale lze. Opět jsem použil 1200ku. Potřel jsem povrch a z jednoho kusu olaminoval celý trup. Povrch jsem pak potřel znovu tenkou vrstvou, tak aby tkanina byla nasáklá. Použil jsem tuším 160 g tkaninu co jsem měl doma. To celé jsem zopakoval ještě následující den. Přelaminoval jsem i domeček, okolí hřídele a hliníkový konec kýlu. Na zádi jsem tkaninu nastřihl a přeložil přes sebe, bylo to jediné překrývané místo. Chce to trpělivost a tkaniu hned nepřimáčknout, ale jen zlehka položit a potahováním do kříže postupně tvarovat okolo trupu a kýlu včetně hřídele. Po dokončení laminace jsem nechal trup několik dnů vytvrdit.

Po té co jsem trup nechal odpočinout tři dny, jsem ho nejprve obrousil, a prořízl otvor do nitra domečku. Plochy jsem rovnal velkým hrubým pilníkem a na závěr přebrousil smirkem. Trup jsem sejmul z desky pomocí dláta, kterým jsem odsekl pomocné nosníky, které jsme před tím navlhčil pro snadnější manipulaci. Ořizl jsem bort – laminat na hranu papírové předlohy, zabrousil. Lepenkový bort s hnědou izolepou včetně žeber jsem pak vylomil (izolepu nalepte co nejlépe bez překladů, dostanete dokonalý hladký tvar – ušetříte si práci).Dalším krokem bylo zhotovení paluby. Tu jsem vyřízl z laminátové desky 0,7 mm, jelikož jde dobře ohýbat a je ještě dostatečně pevná, 1-čka je už moc silná a je problém ji tvarovat. Pro přesný tvar jsem použil pomůcku uvedenou na fotce. Trup se položí dnem vzhůru a zajistí - vyrovná, na pomůcce nastavíme tužku o sílu stěny laminátu směrem ven. Tím dojde k odečtu a dostaneme obvod vnitřku. Pod trupem leží karton 180 g. Pomůckou objedeme trup dokola. Tvar vystřihneme, já jsem ho přenesl ještě na lepenku a tu jsem vložil do trupu, pokud někde materiál chyběl, tak jsem si místo označil a následně ho přidal, pokud ho bylo víc, tak jsem místo označil a ubral. Na podruhé to bylo OK. Lihovkou jsem překreslil tvar na laminát a vystřihnul, je škoda používat pilku, je to pracné, časově náročné, spousta hluku a prachu. Nůžkami byl tvar vystřižen během chvilky. Stříhal jsem cca 0,5 – 1 mm od kraje. Zbytek jsem dopiloval pilníkem na čáru. Laminát jde stříhat do 1 mm úplně v pohodě (větší sílu nemám vyzkoušenou), vřele doporučuji. Obrovská úspora času a méně hluku a prachu. Na samolepu jsem si vyjel vstupní otvor. Palubu jsem obrousil z obou stran a odmastil. Následně orýsoval střed, místo kde budou úvazníky, boudičky atd. Samolepu jsem nalepil do vyznačené pozice a vnitřek vyřízl lupenkovou pilkou (plátek z OBI z kruhovým průřezem), dopiloval. Vyřezal jsem i vstupní otvor ke kormidlu.


Na řadu přišla dýza. Vycházel jsem jak z plánu, tak z informací na netu – staré monako.Po té následovalo zhotovení příčného pohonu, kvůli lepší manévrovatelnosti v přístavu. Originál ho nemá. Jako výchozí materiál jsem použil hliníkový odpad, tvrzený polystyren, novodurové trubky o průměru 40 a 16 mm a ocelovou osičku z tiskárny. Na hliníkové špulce je zhotoveno 5 těsných zářezů pro lopatky + vyvrtaný otvor, do kterého jsem zhotovil závit a umístil červíka (zajišťuje lopatky na ose). Do špulky jsem vlepit 5 lopatek o rozměru 15×25 mm. Zajistil jsem je 30 minutovým epoxydem Alteco. Po vytvrzení epoxydu jsem nasunul hřídel s ploškou v místě, kde je červík a ten jsem dotáhl. U 16 mm trubky jsem si připravil přesný výřez, a u 40 mm s mírným přesahem. Novodurové trubky jsem slepil k sobě L20 a druhý den vybrousil, tak aby tam nebyly přesahy. Rohy okolo spojů jsem pak pojistil 30 minutovým epoxydem. Víka jsem zhotovil z tvrzeného polystyrenu (tabulky) – vždy menší a větší díl přes sebe, potřebný tvar jsem vykroužil kružítkem na plech, dopiloval, odvrtal díry pro uchycení pouzdra hřídele s přírubou pro motor 280 a lože hřídele v čele. Vše opět přilepil ALTECEM. Po vytvrzení jsem to celé sestavil dohromady a vyzkoušel. Po té znovu rozebral, čelní víko vlepil a projistou celý pohon olaminoval 80 tkaninou, včetně čelní příruby.


Dalším krokem bylo zhotovení hřídele a pouzdra pro dýzu viz připojené foto. Není potřeba komentáře.V místě, kde měl být usazen příčný pohon jsem odvrtal díru s menším průměrem, než má trubka. Okolo jsem odstranil lepenku + 5 mm průměr trubky. Vnitřek trupu jsem třikrát vytřel 1200kou, kterou jsem zředil acetonem, dokud nebyl povrch souvislý, jako lakovaný. Ze smrkového hranolu jsem si připravil lože motoru, motor je zajištěn svorkou na hadice, celek jsem vlepil do trupu na požadované místo. Na řadu přišel následně příčný pohon. Nejprve jsem si zhotovil vzorek příčné trubice s potřebou délkou a zešikmením pro usazení příčného pohonu, poté přenesl na pohon. Lehce dopiloval a vlepil sekundovým lepidle. Na závěr jsem navlhčil 35 g tkaninu v 1200 a omotal okolo konců trubek – viz. foto.

V tomto stádiu jsem k trupu přilepil boční kýl a olaminoval. Po vytvrzení obrousil a celý trup vytmelil POLYtmelem jemným modelářským.Nadešel „den D“, usazení dýzy. Dýzu jsem orýsoval a vyvrtal potřebné otvory, vlepil čep a hřídel. Mezitím jsem si zhotovil v PC matrici a vyjel ji na karton, v místě kudy prochází hřídel zhotovil otvor, matrici navlékl na hřídel a hřídel nasunul do pouzdra viz foto. Označil protilehlé místo. Shodou okolnosti hned na počátku jsem si navrtal místo, kudy půjde hřídel a hle, vše klaplo. Odvrtal jsem otvor pro pouzdro hřídele. Umístil sestavenou dýzu, která měla z obou stran pasovací vložky a nasunul opět hřídel. Nasunul pouzdro hřídele dýzy a zajistil epoxydem, nechal vytvrdit do druhého dne.Vlepení paluby, bylo poměrně rychlým a jednoduchým krokem, po obvodu jsem vlepil nařezané kousky nosníku sekundovým lepidlem. Nasunul cvičně palubu. Palubu vyjmul a po obvodu namazal sekundovým lepidlem – vlepil. Vše pak pojistil epoxydem zevnitř po obvodu. Pro zpevnění paluby jsem vlepil nosníky a v místě, kde budou úvazníky pak dřevěné laťky. Zhotovil jsem těsnící límec a vlepil. Předtím jsem však v místě, kde je podlouhlý otvor pro odtok vody nařízl bort pomocí pilky viz foto.

PS: Dnes bych nepoužil na obšívku lepenku, ale 4 mm DEPRON, který jsem použil na plachetnici BLANCHE.

Pokračování příště...

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Severan – Vít Vymětal Na začátek článku

Autor: Vít Vymětal (Severan) | Vydáno dne 11. 04. 2007 | 17964 přečtení
Počet komentářů: 9 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Loděnice Severní dok
Malý velký silák Gogor - 2.část
(17.05.2007)


Lodě -> Loděnice Severní dok
Malý velký silák Gogor - 1.část
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence