Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
MTB 67
Jak krásně vypadá na klidné hladině.
zobrazení: 96589
známka: 3.50
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Správa webu a DF

O tyto stránky se stará: MoNaKo Web Team

Návštěvnost
Mapa přístupů
Licence

Licence Creative Commons

Novinky
04.08.2019:

Pohled vedoucího české reprezentační výpravy na mistrovství světa lodních maket NS 2019 Stanislava Jakeše si můžete přečíst v jím sepsané zprávě.


25.07.2019:

Mistrovství světa lodních maket Naviga NS 2019 v Bánku skončilo již v úterý, avšak k výsledkové listině jsme se dostali až dnes.

 

 Archiv novinek


Lodě

Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 9. část

Devátá část o stavbě remorkéru Monako II. bude tak trochu telegrafická, protoře čas neúprosně běží a na remorkéru je ještě práce víc než dost. Nebylo tedy příliš mnoho času na nějaké podrobné dokumentování stavby. Z velké části bych se asi opakoval, protože postupy na dalších detailech střechy byly obdobné, jako v přechozích dílech.

Osazení střechy
Jak vidíte, střecha už byla v takovém stadiu, že ji bylo možné částečně osadit. Nejdříve jsem ale musel dokončit poziční světla, radary, patu stožáru a vyvrtat všechny potřebné otvory. Snad nejtěžší bylo lepení pozičních světel, protože přívodní vodiče měly neustále snahu již jednou přilepé světlo vychylovat. K lepení jsem použil pětimunutový epoxid a nezbylo mi nic jiného než deset minut světla fixovat ručně.

Radary jsou na střeše dva. Udělat je, se zdálo být poměrně snadnou záležitostí, ale kamenem úrazu se staly kryty motorů (to jsou ty bílé "krabice") pod anténou. Originální tvar se nepodobal absolutně ničemu. Pokusy o jeho "vysochání" a následné odlití se také nedařily. Hlavně to sochání se nevedlo. Proto jsem nakonec si práci ulehčil a udělal je hranaté, hezky obdélníkové. Snad se mi povedlo, že se tváří alespoň jako skutečné. Ovšem vlastní antény, tam jsem maketový vzhled zachoval včetně vlnovodů.

Elektrické kabely, které prochází střechou jsou vedeny trubkami, které mají konec ohnutý směrem dolů aby se do nich nedostala voda. Kdo už někdy takovou drobnůstku dělal asi pochopí moje nářky. Kdyby nemusely být duté, problém by to nebyl, ovšem udělat je duté aby se jimy daly protáhnout vodiče, to už taková sranda není. Padlo na to několik hodin experimentování.Svazek vodučů, který bude procházet horní částí nástavby až do té dolní, kde bude umístěna ovládací elektronika světel. Už se docela „těším“ až to budu zapojovat. Abych vodiče mohl vůbec protáhnout stožárem nešlo si je dost dobře označit. Můstkem bude procházet pokračování stožíru, do kterého se kabely skryjí.

Vlepení stožáru do střechy bylo celkem snadné. Na spodní straně jsem přilepil balzový špalík a do něj celý stožár vlepil epoxidem. Tím je zaručena jeho dostatečná pevnost. Nedělám si iluze, že bych o něj nikdy enzavadil. Po přilepení ke střeše, jsem dodělal patu stožáru a přilepil na místo. Celkový dojem byl docela slušný. Zbývá přilepit bílou bednu.

Dolní nástavby. Nejdříve jsem vlepil rámečky do oken stejným postupem jako u horní části. Vzhledem k malým rozměrům oken to jde o něco hůře. Následovalo kytování, broušení a kytování a broušení...jako vždy. Bude následovat nástřik plničem a potom bílou barvou. Zatím toho k popsání moc není. Zasklení oken bude provedeno stejným postupem jako u horní části.

Protože trup byl olaminován bez otěrových lišt a nárazníků, bude potřeba je k trupu přidělat. Další díl bude věnován této části modelu.

Obrázková galerie
Obrázková galerie


Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 02. 04. 2007 | 6791 přečtení
Počet komentářů: 2 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Loděnice Monako
Stavba Monaka II. - 9. část
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Nejkomentovanější
Soutěže plachetnic Footy 2019
30. 12. 2018
Počet komentářů: 4

Moravský pohár 2018 v Dolním Žlebu
24. 11. 2018
Počet komentářů: 3

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 7. díl
24. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Vydejte se na Podzimní Lužiny 2018!
03. 11. 2018
Počet komentářů: 1

Last minute pozvánka na Noční Košík 2019
30. 07. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok