Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
test2
test2
zobrazení: 3825
známka: 2.86
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
21.01.2021:

Zimní večery si můžete zpříjemnit společenskou hrou na modelářské téma: Slalomky F3-E.


10.01.2021:

Ačkoli tu před chvílí přibyla pozvánka na první letošní akci, kdovíjak to s ní nakonec bude. Minulé roky touto dobou bylo jasno, v které dny se sejdeme s modely na Lužinách či v Písku a kdy uspořádáme to či ono, jenže tentokrát je to sázka do loterie. Proto vyjma akcí, na které je potřeba zajistit ubytování, pevný termín ničeho neplánujeme a přizpůsobíme se aktuální situaci.

 

Měsíc od vydání posledního článku si dovoluji poprosit ctěnou čtenářskou obec o spolupráci, jelikož bez přispění těch, kteří něco hezkého postavili a během stavby tu a tam pořídili nějakou fotečku své nové lodě či ponorky, žádný nový článek v dohledné době nevyjde.

 

Předem děkuji.

 

ladous

 

 Archiv novinek


Lodě

Stavba plachetnice Blanche

Již delší dobu zvažuji stavbu plachetnice pro NSS. Staří mořští vlci radili, zkusit nejprve postavit něco jednoduchého a pak se vrhnout do složitější stavby. Původně jsem tuto etapu chtěl vynechat, ale co čert nechtěl narazil jsem na zajímavou kategorii plachetnic populární v USA, Austrálii a zemí francouzských.

Plachetnice je omezena velikostí a to tak, že model se musí vejít do krabice o rozměru 305×305×153 mm. Kormidlo může vystupovat ze základního obrysu krabice maximálně 51 mm. Další omezení spočívá v průměru stěžně a ráhen, slepého ráhna a čelenu, kde rozměr je stanoven na maximální průměr 6,3 mm. Napájení může být maximálně 4 články AA a model musí být ovládán dvěma kanály. Na plachtě musí být zřetelný symbol chodidla a číslo o velikosti 50-55 mm s odstupem 30 mm min. mezi pravou a levou stranou. Viz obr. Samozřejmě hoby verze nemusí podléhat přesnému předpisu, ale v případě uspořádání nějaké soutěže by to mohlo být na překážku a proč se toho nedržet.

Odkaz na pravidla: http://footy.rcsailing.net/rules.php

No a samozřejmě, když stavět, tak proč nezkusit něco svého Shodou okolností jsem objevil program pro konstruování trupů FREESHEP, který šel získat zdarma na

adrese: http://WWW.FREESHIP.ORG

Nějaký čas jsem věnoval studiu programu, v kterém jsem si nakonec zpracoval návrh šarpiového trupu. Pomocí tohoto programu jsem pak zhotovil šablony jednotlivých bočnic a žeber. Vyjel jsem si je na karton v laserové tiskárně. Vzhledem k tomu, že konečná délka je 305 mm, tak jsem využil formátu LETTER, na který šli vytisknout šablony v jednom kuse. Model jsem nejprve sestavil z papíru. Překvapila mě vysoká přesnost jednotlivých dílu.

A teď k samotné stavbě. Jednotlivé díly jsem si vyjel v laserové tiskárně na samolepící papír, ten jsem pak nalepil na depronovou desku o síle 4 mm. Díly jsem vyřezal balzořízem. Hrany zkosil dle potřeb a trup slepil pomocí STYROLEPu od fa RCM Pelikán. Dovnitř jsem pak v průběhu stavby vlepil žebra. Místo, kde je stěžeň jsem zpevnil překližkovými díly z 1 mm silné letecké překližky a vlepil epoxydem, Pak jsem vlepil ještě desku pro uchycení serv, kýlu a stožáru. Vyříznul jsem otvor pro uchycení kýlu. Na zhotovení paluby jsem použil 0,5 mm silnou leteckou překližku, kterou jsem opět přilepil styrolepem. Měla přesah cca 2 mm a po zaschnutí jsem ji obrousil, tak aby kopírovala obrys trupu. Trup jsem pak olaminoval. K laminování jsem použil 1200 epoxyd a pětatřicetigramovou skelnou tkaninu. Uvařil jsem horkou vodu, do plechovky jsem si odlil potřebné množství epoxydu + něco navíc. Plechovku jsem vložil do horké lázně a nechal 10 minut ohřát. Odměřil jsem si požadované množství epoxydu a smíchal s tvrdidlem. Díky ohřátí je 1200 krásně tekutá. Trup jsem potřel 1200 a přiložil tkaninu. Tu jsem nejprve vyhladil na rovné desce. Osobně nechávám větší přesahy, ty pak zastřihnu nůžkami. Trup byl z jednoho plátu a paluba z druhého, kraje jsem přehnul. Vrch pak potřel slabou vrstvou epoxydu a nechal zrát. Potud stavba trvala cca 3,5 hodiny.


Mezitím jsem si zhotovil kýl a kormidlo, včetně hřídele pro kormidlo. Pro zhotovení kýlu i kormidla jsem použil 2 mm balzu a 2 mm leteckou překližku. Vyřezal jsem požadovaný tvar kýlu a slepil k sobě díly pomocí Herkulesu, zatížil. Při zhotovení kormidla jsem do překližky vyřízl S-ovitý tvar a do stejného tvaru přihnul nerezový drát. Před vlepením jsem povrch drátu narušil smirkem a odmastil. To celé jsem pak slepil epoxydem. A zatížil. Druhý den jsem obrousil kýl s kormidlem do požadovaného tvaru. Povrch kýlu a kormidla jsem napustil nahřátým epoxydem s acetonem. Opět jsem nechal do druhého dne schnout. Pak jsem oba díly olaminoval. Mezitím jsem si připravil stěžeň a ráhna. K výrobě jsem použil hliníkovou trubku zakoupenou v Baumárktu o průměru 6,2 mm + zbytky hliníkové trubičky. Nejprve jsem si uříznul délku na stěžeň. Na vrcholu jsem ho nařízl a vložil z T-éčkového profilu nosník pro pozdější ukotvení stěžně, Navrtal jsem v něm 2 díry na obou koncích a zpiloval do potřebného tvaru. Nosník jsem napasoval do stěžně, v místě naříznutí. Na vrcholu pak skrze nosník a stěžeň navrtal otvor pro uchycení lana. Cca v jedné 1/4 stěžně odshora jsem navrtal 2 mm díru a provlékl manželčinu jehlici, kterou jsem nejprve zkrátil a vypiloval půlkulaté otvory pro uchycení lana, doufám že jí nechybí :O). Ráhno jsem zhotovil z téhož materiálu. Náboj pro uchycení ráhna je z trubiček 6,2/8,2 a 8,2/10,2 mm. Trubičky jsou slepeny epoxydem. Skrz je vyvrtán průměr 6 mm a dobroušen. Ze shora v místě, kde se trubičky střetávají je vyvrtán otvor o průměru cca 0,5 mm. Kolíčkem je pak ráhno zajištěno proti vypadnutí, Na spodní částí náboje je pak očko pro uchycení napínacího lana. Ke zhotovení lan jsem použil 1 mm silné lanko s duší zakoupené v Baumárktu. U předního ráhna jsem na obou koncích vlepil očka pro provlečení lan. K nastavení délky ovládacích lan a uchycení plachet na ráhně jsem použil kabelové průchodky o průměru 5 mm od fa MP JET. Přední čnělku jsem zhotovil opět z hliníkové trubky a zadní část zbrousil tak, aby byla lehce vyosená směrem nahoru. Zadní slepé ráhno jsem zhotovil z hliníkové trubky, kterou jsem nařízl. Nařízlé konce jsem ohnul. Konec jsem uzavřel vlepeným očkem pro provléknutí napínacího lana.


Trup byl již suchy. Nejprve jsem ho obrousil opatrně 200 smirkem. Vyříznul jsem vstupní otvor. Vyvrtal otvor pro stěžeň. Vlepil jsem lože z hliníkové trubičky o průměru 6,2/8,2. Okolo vstupního otvoru jsem vlepil límec z překližky 1 mm. Proříznul otvor pro vstup kýlu. Proschlý kýl jsem obrousil a vlepil, spoj jsem zajistil 30 minutovým epoxydem. Trup jsem pak tmelil pomocí dvousložkového polyesterového modelářského jemného tmelu od fa POLY TMEL. Brousitelný je po 30 minutách. Přilepil jsem přední čelen pomocí 30 minutového epoxydu na hliník. Dovnitř trupu vlepil pouzdro pro kormidlo. Část depronu jsem odstranil, tak aby pouzdro dosedlo na laminát. Pouzdro jsem pak ještě zajistil smrkovým nosníkem 4×2 mm proti vylomení. Vlepil jsem očka pro ukotvení stožáru z ocelového drátu. Do přídě jsem navrtal otvor pro výstup lana, kterým se ovládá kosatka. Do zádě jsem vyvrtal otvor pro vystup ovládacího lana vratiplachty a pro uchycení slepého ráhna. Slepé ráhno jsem pak vlepil pomocí epoxydu. Vysoustružil jsem si dvě vložky, které jsem pak vlepil do předvrtaných otvorů.


Mezitím jsem si připravil jednoduchou formu pro zhotovení zátěže (průměr a délku zátěže jsem znal, jelikož jsem si potřebné údaje spočítal). Potřeboval jsem k tomu mosazný špunt, hliníkový kovolist, svorku. Špunt jsem omotal stočeným kovolistem. To celé zajistil svorkou. Do vzniklé formy nalil olovo a nechal schladnout. Po rozebrání jsem obrousil konce do půlkulatého tvaru. Cca uprostřed jsem odvrtal podlouhlý otvor. Zátěž jsem pak nasunul na kýl. Vyvrtal otvory pro provlečení zajišťovacích šroubů. Kýl jsem vlepil pomocí epoxydu a zajistil dvěmi šrouby. Zátěž jsem pak olaminoval. Po zaschnutí jsem kýl vykytoval spolu se zátěží a obrousil. Mezitím jsem si připravil z 1 mm silné překližky kabinku (čela jsou z 2 mm balzy). Lepil jsem jí sekundovým lepidlem a v rozích pojistil epoxydem. Na vrch jsem přilepil z 0,5 mm silné překližky střechu. Celek jsem pak napustil epoxydem kromě střechy. Obrousil a přetmelil a opět brousil, dokud to nebylo OK. Střechu jsem několikrát namořil mořidlem na pažby a přeleštil. Povrch jsem pak stříknul čirým lakem v několika vrstvách, mezitím vždy lehce přebrousil. Po zaschnutí jsem krycí páskou zakryl střechu a celek stříknu včetně trupu plničem a vybrousil. To celé dvakrát. Po zaschnutí plniče jsem stříknul kabinu reflexní bílou a horní část trupu. Po zaschnutí jsem kabinu odmaskoval a zde je výsledek. Pomocí maskovací pásky jsem vykryl bílé plochy a trup stříknul žlutě včetně kormidla ve dvou vrstvách. Odstranil jsem maskovací pásku a nechal 12 hodin proschnout.


Kormidelní páku jsem vypiloval z hliníkového odřezku. Na oba konce jsem pak umístil táhla s kulovými čepy. Do trupu jsem vložil serva a instaloval kormidlo. Z balzy jsem zhotovil přihrádku pro baterii a tu jsem vlepil do trupu. Z hliníkového profilu jsem vybrousil rameno, kterým se budou ovládat plachty. Přilepil jsem ho pomocí epoxydu na původní díl dodávaný k servu. Vyvrtal dva otvory, vytočil závit. Zhotovil protilehlý díl a dva válečky. Celé sešrouboval a instaloval na servo. Do trupu jsem vlepil oka pro přichycení ovládacích otěží a vodič pro otěž vratiplachty. Stěžeň jsem vložil do připraveného pouzdra (již na něm bylo nasunuto ráhno). Napnul napínací lana – oranžová. Napínáky jsou zhotovené z lamintátové desky 1 mm. Instaloval jsem otěže pro ovládání přední a zadní plachty.


Plachty jsem zhotovil z matné folie do laseru (výchozí materiál A4 80 g). Vzhled plachet jsem si připravil v CorelDraw. Po té jsem je vytiskl na folii a vyřezal. Mezitím jsem si nařezal z oboustranné pásky na koberce proužky o šířce 10 mm. Ty jsem pak použil na slepení plachet, Hlavní plachtu jsem olemoval kobercovou textilní stříbrnou páskou - v hraně je přichycena šňurka, která slouží k uchycení plachty. Do rohů plachet jsem umístil očka z vnitřními otvory o průměru 5 mm. V lemu plachty jsem vyseknul ještě 4 otvory. Profil plachty jsem volil menší, jelikož materiál není tak podajný jako textil. Plachty jsem pak insatloval na již hotový model.

Model jsem zkoušel za téměř úplného bezvětří a špatně reagoval na kormidlo, takže jsem zhotovil nové kormidlo s větší plochou. Při silném větru byla tendence modelu zanořovat příď, takže jsem ubral zátěž ve předu, tím se zanořování odstranilo. Plachetnice se po úpravách chová neutrálně a překvapilo mě, že jsem byl schopen na poprvé objet jezero.

Poznámka ke stavbě: dnes bych použil jiný typ materiálu pro laminování, jelikož 1200ka je poměrně těžká a tím bych ještě mohl dosáhnout lehčího trupu.

TECHNICKÁ DATA
Celková délka modelu: 395 mm
Délka trupu: 302 mm
Šířka trupu: 125 mm
Celková výška modelu: 890 mm
Plocha plachet: 0,098 m2
Váha modelu bez akumulátorů: 858 g
Serva: 2× servo - ovládání plachet a kormidla
Baterie: 4 čl., 2500mAh, NiMH

ODKAZY
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=555387
http://footy.rcsailing.net/plans.php
http://homepages.ihug.co.nz/~bsmack/photo.htm
http://www.rcgroups.com/forums/attachment.php?attachmentid=1081055

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Víťa Vymětal - Severan Na začátek článku

Autor: Vít Vymětal (Severan) | Vydáno dne 20. 03. 2007 | 30276 přečtení
Počet komentářů: 12 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Jak cestovat s plachetnicí Footy (letadlem)? (31.01.2021)
Plachetnice Footy v Čechách 2019 - výsledky (26.10.2019)
Soutěže Footy 2018 - rekapitulace (30.10.2018)
Stavba modelu TSB Gusty C - 1. díl (24.04.2018)
S plachetnicí Footy až na Zakynthos (30.08.2017)
Naše cesta k RG-65: Oplachtění swing rig (24.02.2017)
Naše cesta k RG-65: hBritt (14.02.2017)
Naše cesta k RG-65: NeKst Round (08.02.2017)
Raingutter regata - závod plachetnic v okapu (26.01.2017)
Plachetnice RG-65 (29.04.2016)
Soutěže plachetnic Footy 2016 (24.03.2016)
Okolo Ostrova Open regata - Memoriál Karla Egrta 2015 (17.06.2015)
Plachetnice RG-65 u Rohožníku 2014 (03.07.2014)
Větrné Okolo Ostrova Open regata - Memoriál Karla Egrta a první soutěž Poháru modelů hasičských lodí 2014 (27.05.2014)
Plachetnice Benjamin W. Latham 1:50 (30.04.2014)
Regata Istropolitana 2013 ve fotografiích (18.11.2013)
Václav Vrba nás opustil (08.10.2013)
RCMinisail slaví 10 let (15.09.2013)
Premiéra plachetnic NSS v Třeboni 2013 (04.09.2013)
RC makety plachetnic NSS na Kristýně 2013 (23.05.2013)
Vzpomínka na Karla Egrta (06.04.2013)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (4. díl) (28.12.2012)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (3. díl) (25.12.2012)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (2. díl) (18.12.2012)
NOUX - stavba plachetnice třídy IOM (1. díl) (14.12.2012)
Zachraňme La Grace! (31.10.2012)
Regata Istropolitana 2012 (30.10.2012)
Footy Žabža (11.09.2012)
Plachetnice NSS na Velkém Dářku 2012 (15.08.2012)
Kolín 2012 - plachetnice NSS na dalším srazu (25.07.2012)
Nitrianske Rudno 2012 - sraz NSS plachetnic (28.06.2012)
Okolo Ostrova Open regata 2012 (15.06.2012)
RC makety plachetnic na Kristýně 2012 (29.05.2012)
Příběh staré plovoucí plachetnice (04.04.2012)
Sportovní plachetnice v ČR (31.10.2011)
Plachetnice Footy v Žirovnici 2011 (21.09.2011)
Katamarán Pstruh (01.07.2010)
Zamykání vody 2007 (25.10.2007)
Jak si postavit historickou plachetnici (18.10.2007)
Aby se lanoví plachetnic během transportu nezamotalo (28.08.2007)
Katamaran Sára (07.05.2007)
Plachetnice "Metrovka" (26.03.2007)
Jak jsem ke "káčku" přišel. (28.12.2006)


Lodě -> Stavba plachetnice Blanche
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Vyrobte si vlastní svěrky
29. 02. 2020
Počet komentářů: 1

Deštivé mistrovství ČR plachetnic Footy 2020
08. 07. 2020
Počet komentářů: 1

Letní Prosek 2020 - naposledy bez mačety
27. 08. 2020
Počet komentářů: 1

53. Jablonecká kotva a 49. Modrá stuha 2020
26. 09. 2020
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence