Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
Kyosho Wavemaster
chvilka poezie
zobrazení: 1717
známka: 0
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Novinky
09.04.2020:

Přejeme příjemné prožití velikonočních svátků.


28.03.2020:

Dnes by bylo na Lužinách jistě nádherně, kdybychom se tam mohli sejít. Rušení se týká i dalších akcí, např. dubnových odemykání vody v Nové Vsi a Plzni či výstavy Modely. Mezinárodní organizace Naviga rovnou zrušila všechny své akce pro celý rok 2020.

 

 Archiv novinek


Reportáže 2007

Zimní Tug Towing v Mostě

V šest hodin ráno, když je sobota, vstávají jen ti co musí a nebo blázni do Tug Towingu, aby v osm hodin byli v Mostě na závodech v Tug Towingu. Jambo, Lucka a pan Zítek zajistili ve spolupráci s Dětským domovem v Mostě sobotní pronájem krytého bazénu a připravili skvělé prostředí pro požádání závodů. A aby byl bazén využit opravdu na sto procent, přidalo se pár ponorkářů a zadováděli si v bazénu také.

Stavba tratě na Tug Towing v bazénu probíhala hladce. Láďa a Jambo se statečně vrhli do bazénu a rozmisťovali nové bójky, které jsme udělali na brigádě začátkem února. Šlo to rychle a tak trať byla za necelou hodinku postavená. Bylo zřejmé, že velké remorkéry budou vzhledem k rozměrům bazénu v nevýhodě, ale s tím se nedalo nic moc dělat. Dopolední čas byl vyhražen tréninku a ponorkám. Na hladině zavládl čilý provozní ruch a kolem bazénu se prováděly poslední přípravy remorkérů před zahájením soutěže.

Startovní listina

1. Last MinuteAnte + KebaArtur + Monako I.
2. ZlaťáciJambo + PíďaMonako I. + Monako I.
3. Nautilus 1Honza + FrantaAB + Paolo M.
4. Nautilus 2Bambinot + BružekKachna + Triton
5. NeJaToDIvvo + NexMonako I. + Monako I.
6. A je to!RomanT + KarelWaihe + Monako I.
7. SeverojižníLadous + SeveřanKlimek + Arny


Ponorek se ma tak malou akci sešlo hodně! Pánové Franta Pilař, Michal Černý, Franta Karas a David Uher předvedli opravdu pěknou a zajímavou flotilu. Bylo na co koukat a čemu se divit. Pan Wurm dokonce přivezl ukázat dvě rychlé námořní jachty Azimut Atlantic Challenger a nad bazénem bravurně lítal v malým vrtulníčkem. Dokonce přistával nejdříve na přístavní hrázi, která byla z plovoucích desek a jednou i na vleku, který jsme měli na Tug Towing. Tím ho povýšil na letadlovou loď. Během dopoledne se přišly asi na hodinku podívat i děti z dětského domova. Jsou to vděční diváci a líbilo se jim úplně všechno včetně Nexova RC tanku. Zhruba v jedenáct hodin proběhla krátká instruktáž soutěžících v Tug Towingu a bylo cítit jak vzrůstá napětí. Do soutěže se přihlásilo celkem sedm družstev. Většinou již známé tváře. Nově přijeli Karel z Prahy, Píďa z Mostu a pan Bružek.

Vlastní soutěž v Tug Towingu začala v 11:30. Jako první jsme na trať vyjížděli Ante a já (Last Minute). Všichni nás měli za favority a podle tréninku, kde jsme projeli trať bez zaváhání to mohlo i tak vypadat. Osvědčená sestava Artur převlečený za remorkér a Monako I. plula dobře. Ale jak to tak bývá, při soutěži je všechno jinak. Hned po vyplutí z přístavu jsme celou sestavu „omlátili“ na prvních dvou zelených bójkách v rohu bazénu. Zbytek tratě byl dobrý až na přístav, kde jsme nabrali další tři bodíky a celkově to bylo za osm. Žádná sláva na úvod.
Jako druzí na trať vypluli domácí borci Píďa a Jambo (Zlaťáci). Jambo s Monakem I. už soutěžil v Braníku, Píďa vůbec poprvé jel Tug Towing a navíc s úplně novým Monakem I., takže sem tam škrtli a celkově to bylo za devět trestných. I tak se za svoji snahu dočkali zaslouženého potlesku.
To už většina z nás propadla soutěži a hromadně jsme sledovali každou jízdu. Plavba soulodí byla kromě rozhodčích doprovázena malým „davem“ diváků a tak bylo zajištěno, že žádný dotyk neunikne. Postavená trať tentokráte řádně prověřila hlavně zadní remorkéry. Čelní remorkér musel správně najet a zadní dorovnat a hlavně brzdit. První kolo dělalo problémy většině týmů.
Největší remorkéry a tudíž i největší handicap měl Honza a Franta (Nautilus 1). Prali se málo prostornou tratí, ale bodíky naskákaly až ke dvanácti.
Hned po nich vyjel Bambinot a pan Bružek, který také jel Tug Towing poprvé a hned si přivezl největší remorkér ze všech. Bohužel smůla se jim lepila na paty a rozpojilo se jim vlečné lano, což byly tři trestné bodíky navíc. Celkově pak čtrnáct.
Hned po nich na trať vypluj další tým tvořený dvěma remorkéry Monako I. Nex a Ivvo (NeJaToD) si vedli skvěle i přesto, že měl Nex svoje Monako I. ještě ne zcela hotové a poprvé ho kormidloval. Dosavadní nejčistčí jízda a pouhé tři trestné body!
Jenže z vedení se neradovali dlouho. Nesoutěživec RomanT společně s novicem Tug Towing Karlem (A je to!) s remorkéry Waihe a Monako I. propluli trať ještě lépe než NeJaToD a nebýt dvou trestných bodíků při přistání, byla by to čistá jízda!
Naopak nejmenší remorkéry Klimek a Arny, měli Láďa a Vítek (Severojižní). Nevyšel jim ale úvod, kde na prvních dvou zelených bójkách nasbírali šest trestných. Navíc je v závěru jízdy postihla havárie, kdy zadní remorkér se převrátil kýlem vzhůru Jambo jej odvážným skokem do bazénu zachraňoval. K našemu překvapení stačilo z remorkéru vylít trochu vody a jízdu dokončili i s kouřícím komínem. Ale se čtrnácti trestnými body.

Po první jízdě následovala asi 45 minutová přestávka, během níž bazén opět patřil ponorkám, rychlým člunům a vrtulníku. Soutěžní týmy v TT připravovaly taktiku na druhé kolo, které se mělo jet ve stejném pořadí i směru.

Ve čtvrt na dvě odpoledne jsme s Antem znovu vypluli na trať. A znovu jsme chybovali na první zelené bójce, kde se nám navíc rozpojilo vlečné lano. Zakotvení vleku do přístavu skončilo pohromou a tak celkově opět za 8 bodů. Šance na další vítězství zmizely v nedohlednu.
Jambo a Píďa pluli lépe než první jízdu. Ale soulodí si rozhodili v rohu u tří červených bójek, kdše nasbírali šest trestných z celkových devíti. Velká škoda!
Nautilus 1 plul druhou jízdu takřka „profesorsky“ a na trati jen lehce třikrát škrtli vlekem. Ještě dva trestné body za přistání, ale bylo vidět, že i hodně stísněná trať se dá zvládnout když kapitání umí.
Nautilus 2 druhou jízdu pokazil. Začali hned dvěma zelenýma bójkama po vyplutí, pak tři červené v rohu a přístav taky zrovna nevyšel. Smolná jízda za dvanáct trestných.
Druhá jízda Ivva a Nexe byla sledována s velkým zájmem. Jeli vážní adepti na celkové vítězství. Na první zelené bójce byl jeden dotyk vleku, který se opakoval u vjezdu do průplavu. V něm si také jednou škrtli vlekem. Přistávací manévr jim vyšel skvěle a tak pouhé tři trestné.
Všichni jsme čekali jak odpoví zatím vedoucí tým A je to! Lepší to být nemohlo. Naprosto s přehledem zajeté druhé kolo bylo jasnou odpovědí na otázku kdo se v Mostě chystá vyhrát.
Sevorojižní měli opravdu smolný den. Ve druhé jízdě při výjezdu z průplavu se Klimkovi dostala voda do podpalubí a byl konec nadějí na dojetí soutěže. Ale Vítek alias Seveřen ještě neřekl svoje poslední slovo.

Během druhého kola jsme se dohodli, že pojedeme ještě kolo třetí. Pro mě a pro Anteho se stalo otázkou prestiže. Po pěti minutách a patnácti sekundách jsme čistě a plynule zamáčli vlek do přístavu bez jediného trestného bodu.
Zlaťáci zajeli také svoji nejlepší jízdu za pouhých pět tresrtných. Škoda že je rozhozené soulodí v průplavu stálo tři body.
Franta s Honzou (Nautilus 1) změnili taktiku a do čela soulodí šlo Paolo M. A bylo znát, že Abbeile Flandre to víc svědčí vzadu. Jen nepatrné dva dotyky za dva trestné. Přistání perfektní.
Nautilus 2 se opět s tratí pral. Bambinot se ale dušoval, že Kachnu už nahradí pořádným remorkérem. Třetí kolo pro ně znamenala čistá trestná desítka.
Ivvo a Nex ve třetím kole tvrdě zaútočili na vedoucí pozici bezchybnou plavbou. Sice s přistáním měli trochu víc starostí, ale po sedmi minutách a osmnácti sekundách ten vlek konečně domáčkli bez dotyku.
Roman a Karel museli proplout pokud možno bez trestných bodů. Kdyby moc pokazili, mohli by přijít o vítězství. Ale opět propluli čistě Tedy až na jeden ťukanec při přistávacím manévru.
Laďa byl moc smutný, protože utopená elektronika mu nedovolila nastoupit k poslední jízdě a tím byl jejich tým vyřazen. Jak se ale říká, to nejlepší na konec! Seveřan (Severojižní) zapřáhl za vlek svůj parádní remorkérek a proplul celou trať čistě sám! Pokus o přistání už nevyšel, ale i tak sklidil za svoji sólo jízdu velký aplaus!

Následovalo sčítání bodů a hned potom slavnostní vyhlášení. Jambo a Lucka zajistili pro první tři družstva pěkné upomínkové ceny a pro vítěze navíc dvě krabicová balení zlatistého moku. Vítězi se stali RomanT a Karel (A je to!), druzí Ivvo s Nexem (NeJaToD) a na třetí stupínek pomyslné bedny jsem vystoupil já s Antem (Last Minute).

Omlouvám se, že jsem poněkud v této reportáži ignoroval ponorkáře, ale vzhledem k tomu, že jsem skoro celý den pobíhal kolem TT, moc informací jsem nenasbíral a nechci psát žádné nesmysly. Protože byl v Mostě taky pan Černý, tak bych řekl, že o nic nepřijdete a něco o ponorkách si přečtete v RC Revue.

Zimní Tug Towing v Mostě byla prima akce se skvělou atmosférou. Soutěž ukázala, že se Tug Towing dá jezdit i na malé vodní ploše a že je taky ještě co vylepšovat. Do další akce bude potřeba ujasnit v některých bodech výklad pravidel. Každopádně by bylo fajn, kdyby se tato akce ujala a stala se tradicí.

Výsledková listina

1. A je to!3 b.
2. NeJaToD6 b.
3. Last Minute16 b.
4. Nautilus 119 b.
5. Zlaťáci23 b.
6. Nautilus 233 b.
7. Severojižnínedojeli
Foto: Alexander Pompoš (Nex)
Obrázková galerie
Obrázková galerie
Foto: Karel Barták (Bkk)
Obrázková galerie
Obrázková galerie
Foto: Jaroslav Vaškeba (Keba)
Obrázková galerie
Obrázková galerie
Foto: Andrej Tenzer (Ante)
Obrázková galerie
Obrázková galerie


Další fotogalerie naleznete na adrese:

Foto Ladislav Douša (ladous): http://ladous.rajce.idnes.cz/tt_most_070224


Videosnímek
Videosnímek

10 MB / 89 vteřin


Tug Towingu zdar!
Keba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 25. 02. 2007 | 9460 přečtení
Počet komentářů: 3 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.eu

Související články:
Lučina 2008 (21.09.2008)
Mostecká vločka (25.01.2007)


Reportáže -> Reportáže 2007 -> Zimní Tug Towing v Mostě
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Nejkomentovanější
Stavba trupů lodních modelů - 1. část
01. 01. 2020
Počet komentářů: 10

Laminování lodních trupů pomocí formy
08. 02. 2020
Počet komentářů: 2

Stavba trupů lodních modelů - 2. část
21. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Zimní posezení s MoNaKem 2020 se blíží
13. 01. 2020
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Veletrh Model Hobby 2019 už není jediný
20. 12. 2019
Počet komentářů: 2

Nejčtenější za rok
Mapa přístupů
Licence