Důležité:    DF MoNaKo - diskuze    Chat    Členové    Kalendář akcí    Galerie    Partnerské weby

   Můžete se registrovat!    Ukažte obrázky svých modelů!    Jak napsat článek?    Napište nám   

Kategorie článků
Vyhledávání
Model Club MoNaKo
MC MoNaKo

Otevřené sdružení lodních modelářů nejen z celé ČR...
Modelářský klub MoNaKo


Čtenář
Jméno:
Heslo:


Registrace | Info
Zapomenuté heslo

Chat - popovídejte si

Přehledy
Stálé odkazy
RSS

Pokud chcete odebírat naše články přes RSS, do své čtečky RSS kanálů zadejte tuto adresu. Též můžete použít odebírání nových tématpříspěvků z DF.

Vše naráz přímo na plochu svého PC získáte s miniaplikací MoNaKo-Mini:

MoNaKo-Mini

Čtenářské galerie
NACHI

zobrazení: 5857
známka: 2.31
Zajímavý odkaz
Thingiverse.com

Všem, kteří si pořídili 3D tiskárnu, by se mohla hodit tato stránka, na které naleznou řadu připravených věcí k tisku (a to i z oblasti lodních modelů).

Historie zajímavých odkazů

Partneři

MoNaKo - ikona

Pokud přidáte ikonu MoNaKa na svůj web, na oplátku přidáme odkaz na Vaše stránky mezi naše partnery.

Správa webu a DF

O tyto stránky se stará: MoNaKo Web Team

Návštěvnost
Mapa přístupů
Licence

Licence Creative Commons

Novinky
04.08.2019:

Pohled vedoucího české reprezentační výpravy na mistrovství světa lodních maket NS 2019 Stanislava Jakeše si můžete přečíst v jím sepsané zprávě.


25.07.2019:

Mistrovství světa lodních maket Naviga NS 2019 v Bánku skončilo již v úterý, avšak k výsledkové listině jsme se dostali až dnes.

 

 Archiv novinek


Lodě

Loděnice Monako
stavba Monaka II. - 4. část

Při stavbě horní části nástavby jsem přemýšlel nad správným postupem jak všechno sestavit dohromady, abych se nedostal do situace, že sice budu mít sestavenou nástavbu, ale náhle zjistim, že vnitřek už neudělám. Bylo to něco podobného jako si promítat film pozpátku. Tak mi vyšlo, že první co musím udělat je křeslo pro kormidelníka a asi i kapitána v jedné osobě. Jenže...

Interiér

...plánky na křeslo a vůbec interiér se mi nedařilo samozřejmě najít. Zbývaly tedy fotografie. Něco jsem našel na internetu a něco mi poslal Ivankap. Rozhodl jsem se pro moderní interiér, protože se mi zdálo, že i poskytuje víc prostoru pro svobodnou tvorbu. Navíc ikdyž s tak velkou lodí odjedete na metr od břehu, tak interiér ocení maximálně moucha letící okolo. Monako II. je především remorkér pro Tug Towing nikoliv maketa (tohle bude častá výmluva, když se mi něco nepovede ). Jak ale udělat křeslo veliké? Správně! Bude potřeba udělat fantoma. Inspirován „Vánočníma Lužinama“ jsem si z alobalu v příslušném měřítku uplácal figurku. Moc ale nedržela pohromadě a tak jsem ji ještě omotal proužkem z kobercové samolepící pásky, takže vypadala jak egyptská mumie. Fantoma jsem tedy měl.

Vzal jsem mu míry a začal jsem hledat vhodný materiál. Podařilo se mi ve skříni vyhrabat nějaké odřezky černého „tácpronu“ a bylo rozhodnuto. Stačilo vyříznout a vybrousit sedák a opěradlo. Z tenkého hliníkového plechu jsem oba díly spojil a přidal područky. Stojna je z vypsané náplně čínského pera a základna opět z tenkého hliníkového plechu. Vše lepeno vteřinovým lepidlem. Křeslo přímo vybízelo k posazení se a Fantom do něj skutečně perfektně pasoval.

Křeslo bylo ale ta jednodušší část. Bylo potřeba vyměřit ovládací pult. Musel se za něj vejít Fantom v křesle, musely se na něj vejít ovládací prvky a hlavně - musel se vejít na můstek! Opět následovalo studování fotografií, proměřování a hledání vhodného materiálu. Nejdříve jsem chtěl udělat takovou vystřihovánku, ale to by bylo spousta rýsování s nejistým výsledkem. Proto jsem zvolil jiný již dříve osvědčený postup. Jednotlivé díly jsem si vyřízl z kousků extrudovaného polystyrénu. Ty jsem „přitesával“ tak dlouho až jsem dosáhl potřebných rozměrů. Pak jsem jednotlivé díly slepil k sobě a celý povrch jsem polepil hnědou lepící páskou. Když páska proschla, přestříknul jsem celý pult plničem aby se povrch sjednotil a natřel tmavým a světlým odstínem šedi.

Než barva zaschla, rozvrhl jsem si kde na pultu budou monitory, kniple, tlačítka, rádia a podobné „serepetičky“. K jejich výrobě jsem použil odřezky balzy, hliníkové plíšky, drátky, bužírku atd. Při umisťování prvků na pult se opět uplatnil Fantom v křesle. K lepení jsem opět použil sekundové lepidlo. Nepovedly se mi obrazovky monitorů jak jsem si představoval. Doporučil bych vám je vytisknout na PC než malovat ručně jako já. Přiznám se, že se mi to už předělávat nechtělo ikdyž ovládací panel oproti fotografiím byl vyretušován a drobně vylepšen.

Celkový dojem nebyl špatný. Později jsem přidělal ještě mapové stolky, malý ovládací pult palubního navijáku a ještě bude potřeba udělat nějaká ta madla a po stěnách rozvěsit nějaké ty přístroje (hodiny, barometr a pod.) Ale to až těsně před uzavřením můstku.


Pokračování... krok za krokem výroba stožárových a pozičních svítilen.Obrázková galerie
Obrázková galerieKeba Na začátek článku

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) | Vydáno dne 16. 01. 2007 | 8817 přečtení
Počet komentářů: 0 | Přidat komentář
Informační e-mailVytisknout článek
Pridat.euLodě -> Loděnice Monako
stavba Monaka II. - 4. část
Old MoNaKo - články z roku 2006 a starší
Pozvánky
Nejnovější akce

Termíny dalších akcí najdete v Kalendáři akcí.

Reklama
Nejkomentovanější
Soutěže plachetnic Footy 2019
30. 12. 2018
Počet komentářů: 4

Moravský pohár 2018 v Dolním Žlebu
24. 11. 2018
Počet komentářů: 3

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 7. díl
24. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Deník z mistrovství světa lodních maket Naviga sekce NS 2019 v Bánku - 4. díl
21. 07. 2019
Počet komentářů: 2

Vydejte se na Podzimní Lužiny 2018!
03. 11. 2018
Počet komentářů: 1

Last minute pozvánka na Noční Košík 2019
30. 07. 2019
Počet komentářů: 1

Nejčtenější za rok