Podzimní Lužiny 2017 - jaké byly?

Autor: Ladislav Douša (ladous) <ladous@gmail.com>

Úvodní obrázek článku Svatováclavský státní svátek nám posloužil k uspořádání dalšího srazu lodních modelářů u Stodůleckého rybníka v Praze na Lužinách. Stalo se tak raději dříve, než abychom koncem října trnuli, zda bude na místě tolik potřebná voda. Oproti jarní akci z 1. dubna, která byla jen odpolední, ve čtvrtek 28. září 2017 byly na vodě k vidění nějaké lodní modely po většinu dne.

Začali jsme úderem desáté hodiny dopolední soutěží plachetnic RG-65. Do té se zapojilo 9 modelářů. Po třech soutěžních jízdách k velkému překvapení zvítězil MB/RomanT. Po krátké pauze, vyplněné vyhlášením výsledků a zmenšením soutěžní tratě, se na vodu pustily plachetnice třídy Footy v rámci 4. soutěže soutěžního seriálu Footy v Čechách 2017. 6 startujících modelů je hluboko za rekordní účastí na srpnovém Proseku, kde spolu soutěžilo 10 plachetnic. I tak šlo o zajímavé klání ve slabém vánku.

Obrázek 1 z 21 Obrázek 2 z 21 Obrázek 3 z 21
Soutěžní jízdy plachetnic RG-65
Obrázek 4 z 21 Obrázek 5 z 21 Obrázek 6 z 21
Vladimír Synek zachraňujě svou plachetnici RG-65 Dragon Force (uprostřed další dva exempláře této stavebnice). Důvodem neveslování je jeho ukrutná síla, jelikož vesla rozbil. Napravo vidíme stupně vítězů RG-65: Jan Hyk st., MB/RomanT a Ivoš

Jestli něco na Lužinách chybělo, byl to příjemný a stálý vítr, který by soutěžním jízdám přidal na adrenalinu.

Nikoho nepřekvapí, že znovu zvítězil Vladimír Synek. Na druhém místě skončil Jiří Masník. Do budoucna lze nejspíš počítat s tím, že se na stupních vítězů též zabydlí.

Obrázek 7 z 21 Obrázek 8 z 21 Obrázek 9 z 21
Footyny startovaly skrz cca dva metry širokou branku.
Obrázek 10 z 21 Obrázek 11 z 21 Obrázek 12 z 21
Razor3 Jiřího Masníka (s růžovou plachtou), Breithorn Vladimíra Synka a stupně vítězů Footy: Radek Filip, Vladimír Synek a Jiří Masník

Poté již následoval nesoutěžní sraz modelů nejrůznějších druhů. Na tomto místě bych udělil prostor jednomu z účastníků, který měl čas vše sledovat, zatímco já se duchem chystal k přejezdu na opačný konec vlasti (na Těrlickou plachtu 2017).

„Zatímco v první polovině setkání modelářů dominovaly na rybníce plachetnice, po 14. hodině se začali scházet především nesoutěžní účastníci. Čas si našli jak majitelé rychlíků a jachet, tak především vojenských plavidel, kterých se na vodě sešlo dokonce pět. Není to nijak závratné číslo, ale s přihlédnutím na poslední srazy je to číslo zajímavé. Vojenské lodě si totiž přinesli i někteří soutěžící, kteří po závěru soutěží plachetnic zůstali a neodjeli (nebo neodešli na pozdní oběd).”