Last Minute těsně před zahájením TT sezóny

Autor: Jaroslav Vaškeba (Keba) <vaskebaj@seznam.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 23. 02. 2010 na www.mo-na-ko.net


Pro tým Last Minute staví remorkéry dvě domácí loděnice, AnteShips a MoNaKo. Pro nadcházející sezónu v tug towingu byl v loděnici AnteShips postaven nový tlačný remorkér, který splňuje podmínky i pro lehký TT. Loděnice MoNaKo se soustředila na dodělání, vylepšení a opravy remorkéru Monako I. a Monako II.


Monako II. - konečně skoro hotovo
Dostavba modelu se v loděnici značně protáhla. Teprve až při letošní tuhé zimně vedení loděnice MoNaKo rozhodlo, že si ta loď zaslouží, aby byla konečně dokončena a taky trochu vylepšena.

Postupně bylo doděláno několik detailů na střeše remorkéru. Výborným materiálem je starý tiskařský plech. Musí se ohýbat velice opatrně, aby se nezlomil, ale „nerezové “ skříňky se z něj dají udělat velice snadno a rychle. Palubu remorkéru ozdobily doplňky od Jardy Jungmana. Záchranné kruhy jsou vyrobeny z depronu.


Taky bylo uděláno zábradlí, ale málem to byla konstruktérova smrt. Na střeše kormidelny bylo zábradlí vypuštěno raději úplně. Hlavním důvodem byla „šikovnost“, ale také nebezpečně vzrůstající hmotnost nástaveb. Dodělány byly různé kryty a dvířka, hasící přístroje, záchranné kruhy a další drobnosti, včetně výstražných tabulek a nápisů. Remorkér se tak „zachlupatil“ a už nevypadá jak z dětské stavebnice.

Na zadní palubě byla konečně dodělána pokládku „týkových“ prken. Na zádi přibyla kladka pro vlečné lano. Funkční naviják na zádi Monako II. už má od začátku, ale moc využívaný nebyl, protože s remorkér hlavně tahá na konci soulodí přes příď. Proto konstrukční kanceklář připravila řešení, jak Monako II. ještě vylepšit o funkční příďový naviják.

Je první ?

Zapátral jsem ve fotoarchivech a pokud mě paměť a zrak nešálí, tak Monako II. je první remorkér pro tug towing, který je vybaven funkčním příďovým navijákem a dva nezávislé funkční navijáky taky žádný remorkér doposud nemá.

Po důkladné inspekcil všech zásob materiálu v loděnici, včetně toho, který měl být už dávno vyhozen, bylo nalezeno několik „klenotů“ a ty splynuly v jeden fukční celek. Plastová přepážka z kancelářskéhu šuplíku, plech a šroubky z PC case, motor, řemenička a převody z videa, k tomu nějaká ta výstražná tabulka a kousek depronu a to vše korunováno černou plastovou trubičkou, která byla u nových střevíců.

Vznikl z toho naviják, který se dá povolením jediného šroubku rozložit skoro na prvočinitele. Uchycení k palubě je vyřešeno pomocí západky, kde se pojistí jediným šroubem. Na palubu je také vyveden konektor, ke kterému se připojí přívody od motoru. Naviják je vybaven nastavitelnou třecí brzdou, aby doběh motoru byl minimální. Čela navíjecího bubnu zabraňují tomu, aby se lano z navijáku sesmeklo a zamotalo. Vlečné lano je možné odhodit. Na palubu je vyveden malý konektor pro napájení navijáku.

Zbývalo vyřešit jak naviják ovládat. Volný kanál už na RC vysílači nebyl k dispozici. Nakonec je připojen paralerně k záďovému navijáku. Pomocí třípolohového přepínače lze před plavbou zvolit, který naviják bude ovládán a nebo oba navijáky vypnout úplně.

Pravda, naviják není zrovna maketový, ale svým vzhledem kupodivu na palubě rušivě nepůsobí. Ještě byla udělána atrapa navijáku, která je pod modrou plachtou a je určena pro předváděcí plavby. (Více ve fotogalerii.)

Nový remorkér pro lehký tug towing
V loděnici AnteShips se pustili do stavby zcela nového remorkéru pro lehký tug towing, který bude moci startovat i v kategorii tlačných remorkérů. Jedná se vlastně o remorkér tř. „přeříz“, ale loděnice šla opačnou cestou. Trup se naopak prodloužil na přibližně 650mm díky spojení dvou laminátových trupů, původně určených pro Springery. Touto konstrukcí si loděnice slibuje zlepšení nautických vlastností trupu oproti klasickému Springeru.

Trup a nástavby jsou oplechovány tiskařským plechem s naznačeným nýtováním. Nástavby jsou jednoduché a přitom efektní. Dřevěná kormidelna s mohutným komínem dává remorkéru retro vzhled.

Remorkér je vybaven tlačnými kozami a úvazníkem pro velečení na zadní palubě. Nízká záď a hladký bort umožňuje nerušený přeběh lana z jedné strany na druhou.

Pohon zabazpečují dva dvanáctivoltové motory, které jsou primárně určeny pro polohování sedaček automobilů. K jejich ovládání byla instalována dvojice regulátorů zn. DSys. Protitahy jsou u takové konfigurace pohonu samozřejmostí. Dvojice kormidel je ovládána společným servem. V současné době probíhají testy pohonu a výběr optimálních lodních šroubů.

Slavnostní křest remorkéru proběhne v Mostě, kde nahradí legendárního Artura, který již má „odpracováno“ a s tug towingem asi definitivně skončil.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Videosnímek
Videosnímek

bude doplněn (24.2.2010)

Keba (foto: Ante & Keba) Na začátek článku