Ještě jednou o sportovní plachetnici „K"

Autor: Aleš Kozelský <pinin@volny.cz>
Téma: Lodě, Vydáno dne: 30. 03. 2009 na www.mo-na-ko.net


Příspěvek je určen pro zájemce o sportovní plachetnice a každý kdo má zájem si přečíst následující řádky ať si nejprve přečte článek Jak jsem ke „káčku“ přišel. Zde bylo m.j. uvedeno, že plachetnice je monotyp, který vyrábí a prodává jediný holandský výrobce Lion Charmant. Takže amatérská stavba je vyloučena pokud stavitel požaduje, aby jeho výrobek byl registrován jako plachetnice „K“. Většina čtenářů, kteří na můj příspěvek reagovali považovali tento požadavek v českých podmínkách za jeden z rozhodujících důvodů, který omezí případný zájem o tuto plachetnice (spolu s uvedenou cenou a dovozem z Holandska).


Přes to registruji určitý zájem o toto plachetnici a proto zveřejňuji další informace. Holandský výrobce nemá námitky, aby si kdokoliv pořídil její kopii. Má však přání aby ten, kdo si udělá kopii, nepoužil pro její označení stejné jméno jako má on. Důvod je jediný a pragmatický. V pravidlech třídy „K“ je uvedeno, že jediným výrobcem je Lion Charmant. Takže kopie nebude třídová plachetnice „K“ protože nejméně v tomto bodu nebude splňovat pravidla třídy. Nechci tímto příspěvkem vychvalovat tuto plachetnici. Pouze reaguji na časté nářky, na nedostatek podkladů na stavbu sportovních plachetnic a také pokusit se vysvětlit, čím se liší tato sportovní plachetnice od těch které vidíme na našich vodách. Aniž bych si dělal nárok na odborníka dovolím si v následujících řádcích vyjádřit své názory a rady těm, kteří uvažují o koupi nebo stavbě sportovní plachetnice:

První a nejdůležitější je dobře zvážit co od této plachetnice očekávám.

Vyhnete se zklamáním a někdy také zbytečně vyhozeným penězům. Rovněž nedoporučuji navrhovat plachetnici sám. Není to jednoduché a s největší pravděpodobností budete zklamáni, ale koho experimentování baví s chutí do toho.

Chcete s rodinou a dorůstajícími potomky strávit odpoledne u vody a pro své a jejich potěšení si zajezdit s modelem sportovní plachetnice a neinvestovat do toho mnoho peněz?

Pak doporučuji volit některou plachetnici, která se prodává v běžných modelářských prodejnách pro modeláře. Jsou to většinou plastikové modely o délkách zpravidla do 60cm. Tyto modely vám asi poskytnou to co od nich očekáváte, ale dojem jízdy skutečné plachetnice neposkytují. Pozor - každý zkušený ví, že to co se vám jeví na břehu dostatečně velké je na vodě malé!

Láká vás porovnávat své schopnosti v ovládání plachetnice na oficielních regatách?

Pak je cesta jasná a nejlepší - vyberte si některou ze tříd, které v republice pořádají oficielní regaty. Jsou to tři třídy, které soutěží pod křídly organizace Naviga - F5-E, F5-Ma, F5-10.

Pokud je mi známo rovněž je snaha rozšířit u nás třídu IOM. Soutěže této třídy jsou organizovány celosvětovou organizací jachtařů ISAF. Také jsem - doufám, že správně - informován, že Pavel Novotný z Kolína připravuje k prodeji stavebnice třídy F5-E a IOM. Délka těchto plachetnic je 1m. Konstrukce všech je zcela podřízena účelu, tj. v rámci pravidel být co nejrychlejší a dojem z jízdy, že vidíte plout skutečnou plachetnici je zde zcela potlačen a to tvarem trupu, jeho délkou a váhou. Nejdůležitější je však si uvědomit, že tyto třídy nejsou monotypy (bohužel), což na jedné straně sice umožňuje vývoj třídy, ale je to zaplaceno stálým zvyšováním nákladů a pokud chcete zůstat „IN“, počítejte se značnými finančními částkami. Celková amatérská stavba těchto plachetnic pro soutěže nevede zpravidla k úspěchům.

Často vidím na vodě amatérsky postavené právě plachetnice třídy E, které byly postaveny ne pro účast v regatách, ale pouze proto, že byly k dispozici jejich plány. Většinou jejich největším nedostatkem je jednotlivě amatérsky vyrobené oplachtění, které neumožňuje kvalitní jízdu a co hlavně rozdílnost kvality neumožňuje vzájemné jachtařské „souboje“ i třeba jen pro zábavu (ty přece ke sportovním plachetnicím patří). Ale možná takto postavené plachetnice některým modelářům vyhoví. Jsou lehké, snadno skladovatelné a snadno se přepravují a pokud příliš nelpíte na jízdních vlastnostech a dojmu z jízdy i levné.

Nechcete se věnovat oficielním soutěžním regatám, ale přesto si chcete s přáteli porovnat své jachtařské schopnosti a chcete aby dojem z jízdy vaší plachetnice stál opravdu za to?

Pak je možná pro vás cesta postavit si plachetnici „K“. Tato plachetnice byla navržena ne pro oficielní soutěže, ale byl hlavně kladen důraz na dojem z jízdy. Proto trup je dostatečně velký a dlouhý, aby se na vodě „neztrácel“ a také byl schopen plavby ve vlnách. Hlavně je však těžký (díky 12kg kýlu a celkové váze 18kg) a tak jízda nepřipomíná plavbu korkového špuntu ve vlnách (doufám, že se majitelé malých lodí neurazí - to nechci). Samozřejmě něco za něco: je třeba počítat pro někoho s možnými problémy při transportu a skladování. Co se týče finančních nákladů - při částečné amatérské stavbě možná budete příjemně překvapeni.

Připravujeme případným zájemcům umožnit si zakoupit laminátovou „slupku“, surový odlitek kýlu a plachty. Dělat si tyto tři díly sám je nesmysl. Ostatní díly si mohou za naší pomoci výkresy a radami udělat sami. Takto vyrobené plachetnice by měly být shodné natolik, že si mohou spolu přátelsky zazávodit a vlastně dělat to, k čemu jsou sportovní plachetnice určeny.

Takto postavené plachetnice nebudeme nazývat „K“, ale zvolili jsme „1.9“ (což je skutečná délka trupu). Pokud máte zájem o podrobnější informace můžete se na mne obrátit na mailovou adresu: pinin@volny.cz,nebo mobil +420602790577.

Obrázková galerie
Obrázková galerie

Aleš Kozelský Na začátek článku